Zinart i Morgana – dobra passa trwa

2012-04-17

Ostatnie miesiące przyniosły kolejne wdrożenia zautomatyzowanych urządzeń introligatorskich Morgana Systems, zrealizowanych przez jej wyłącznego przedstawiciela na rynek polski – firmę Zinart Systemy Graficzne – w drukarniach cyfrowych i offsetowych z całego kraju.

Tym samym wrocławskie przedsiębiorstwo kontynuuje udaną passę, rozpoczętą na ubiegłorocznych targach Poligrafia. Na poznańskiej wystawie Zinart po raz pierwszy pojawił się jako oficjalny przedstawiciel Morgana Systems w Polsce, czego efektem była sprzedaż w 2. i 3. kwartale ub.r. kilkunastu urządzeń brytyjskiego producenta. Ostatnie tygodnie roku 2011, jak też pierwszy kwartał roku bieżącego, przyniosły szereg kolejnych instalacji.

Z niezwykle bogatego portfolio Morgana Systems polskie drukarnie najchętniej sięgają po zautomatyzowane, zaawansowane rozwiązania w zakresie złamywania i bigowania. Tak było chociażby w przypadku drukarń ZET z Dębicy i Dux z Warszawy, które zdecydowały się w ostatnim czasie na zakup bigówko-falcerki DigiFold Pro. Jest to wysokowydajne i wszechstronne rozwiązanie, oferujące wydajność do 6 tys. ark./h i obsługujące arkusze o formacie do 700 x 385 mm (z opcjonalnym jego powiększeniem do 900 x 385 mm) i gramaturze do 400 g/m2.

Z kolei Drukarnia Świętego Krzyża z Opola oraz firma PIN z Warszawy stały się niedawno posiadaczami półformatowej, automatycznej bigówki AutoCreaser Pro 50. Urządzenie umożliwia wykonanie do 16 zgięć na arkusz o grubości maksymalnej 0,4 mm i pracuje z prędkością 8500 ark./h. W drukarni Amizgraf ze Zgorzelca rozpoczął z kolei pracę numerator FRN 5, bazujący na wolnostojącej konstrukcji obejmującej przystawkę do perforacji i bigowania, pracujący z prędkością do 9 tys. ark./h.

Koniec 1. kwartału tego roku przyniósł dwa rozbudowane wdrożenia linii falcująco-bigujących Morgana Systems w polskich drukarniach. W krakowskim przedsiębiorstwie BTL Serwis rozpoczął pracę zestaw składający się z automatycznej bigówki AutoCreaser 33 oraz złamywarki AutoFold. Dostarczona konfiguracja umożliwia pracę obu urządzeń w jednej linii, jak też w trybie rozłącznym. Na uwagę zasługuje wysoka wydajność, przekraczająca 6 tys. ark./h w trybie łączonym (bigowanie + falcowanie) oraz 8 tys. ark./h przy bigowaniu. Jak zapewnia dostawca, dzięki unikalnej konstrukcji sekcji bigującej oraz zastosowaniu technologii „latającego noża” w sekcji złamującej, nawet przy najdelikatniejszych wydrukach linia nie powoduje pęknięć ani zarysowań. Z kolei ekran dotykowy Smart Screen, pozwalający na wykonanie większości ustawień, umożliwia intuicyjną i łatwą obsługę urządzeń ze strony każdego pracownika drukarni.
Na rozbudowaną linię bigująco-falcującą, składającą się z urządzeń AutoFold Pro i AutoCreaser Pro 50, zdecydowała się także drukarnia Colours Factory z Piły. Kierownictwo tego dynamicznie rozwijającego się przedsiębiorstwa doceniło przede wszystkim wszechstronność rozwiązań Morgana Systems. Urządzenia mogą pracować w linii bądź oddzielnie, a specjalna konstrukcja aparatu bigującego i falcującego zapewnia obsługę niezwykle różnorodnych podłoży: od delikatnych wydruków cyfrowych do grubych kartonaży od gramaturze 400 g/m2. Co więcej, bigówka Autocreaser pozwala na bigowanie arkuszy o długości do 1600 mm, dzięki czemu stosowana jest zarówno do prac standardowych jak i nietypowych.

Mówi Katarzyna Zindulska-Wickens, odpowiedzialna za sprzedaż rozwiązań Morgana w firmie Zinart: Cieszymy się, że oferowane przez nas systemy firmy Morgana spotykają się z dużym zainteresowaniem ze strony polskich drukarń i że kolejne przedsiębiorstwa z różnych stron kraju decydują się na ich zakup. Co więcej, w przypadku części z nich jest to już kolejne urządzenie tego producenta, co świadczy o jakości i niezawodności rozwiązań Morgana Systems. Mamy nadzieję, że nasza dobra passa będzie kontynuowana także w kolejnych miesiącach tego roku, do czego przyczynią się m.in. majowe targi drupa. Już dziś zapraszamy do odwiedzenia stoiska Morgana Systems (nr A65 w pawilonie 8B), na którym będą obecni przedstawiciele firmy Zinart Systemy Graficzne.