Wydłużone terminy płatności – jak sobie z nimi radzić?

2017-04-18

Dłuższe terminy płatności na wystawianych fakturach stały się sporym obciążeniem dla firm z branży poligraficznej. Coraz częściej przedsiębiorcy muszą się godzić na wydłużanie terminów płatności z 30 na 60 czy nawet 90 dni, aby utrzymać kontrakty oraz być bardziej konkurencyjnym na rynku.Długie terminy płatności to dla wielu dużych firm sposób na kredytowanie się kosztem mniejszych, które później zmagać się muszą z zatorami płatniczymi. Oczekując na zapłatę za sprzedany produkt czy usługę napotykają one na konieczność opłacenia własnych kosztów takich jak płace, czy czynsz za wynajem pomieszczeń. Istnieją jednak sposoby pozwalające firmom zminimalizować wpływ długich terminów oczekiwania na płatność - na powstanie zatorów płatniczych.

Mikrofaktoring

Bardzo elastycznym rozwiązaniem dla firm jest finansowanie faktur, czyli uwolnienie części lub całości środków pieniężnych z faktury sprzedaży na długo przed terminem jej płatności. Korzystając z takiego rozwiązania można mieć środki na koncie już na drugi dzień po wystawieniu faktury. To rozwiązanie zapewnia największą elastyczność w przypadku chęci uwolnienia środków z kilku faktur za jednym razem. Indywidualnie można zadecydować ile potrzebnych środków wyciągnąć. Gdy zbliża się termin opłaty własnych kosztów a brakuje swobodnych pieniędzy w kasie firmy, można wyciągnąć środki z oczekujących faktur sprzedaży. Pozwala to na pełną kontrolę płynności finansowej i pozbycie się problemu zaległych płatności i niecierpliwego oczekiwania na to kiedy środki za sprzedaż trafią na konto. Na rynku polskim takie rozwiązanie jest proponowane przez firmę inviPay.com.

Twarde negocjacje z kontrahentami

Nie ma podstaw aby akceptować od razu nowe terminy płatności od ważnego kontrahenta tylko dlatego, że pojawia się strach jego utraty. Jeżeli jest się dla niego kluczowym dostawcą, to raczej nie ma obaw, że zostanie się zastąpionym nowym kontrahentem. Warunki płatności powinny być wyraźnie określone w umowie pomiędzy firmą, a kontrahentem. A ich zmiana otwiera drogę do negocjacji, na którą obie strony mogą mieć wpływ. Po otrzymaniu propozycji o znacznym wydłużeniu terminów płatności, warto dać do zrozumienia kontrahentowi, że cena w umowie była ustalona dla 30-dniowego terminu płatności i wydłużenie z 30 do 60 dni wymagałoby wzrostu ceny np. o 5%.

Usprawnienie procesu fakturowania

Jeżeli klienci będą płacić później to nie można sobie pozwolić jeszcze na wydłużanie tego terminu np. przez wystawienie faktury z opóźnieniem. Dlatego warto rozliczać sprzedaż, tak szybko jak jest to możliwe, wysyłać faktury na czas i zapewnić ich bezbłędne wystawienie. Błędy się zdarzają, ale na szczęście większość z nich można wyeliminować. Na rynku jest wiele dobrych aplikacji księgowych, które minimalizują możliwość popełnienia błędu i gwarantują nadzorowanie obiegu faktur oraz śledzą również to czy oczekiwana płatność została uregulowana.

Chcesz wiedzieć więcej?

Skontaktuj się:
Tel. 22 295 11 58
www.invipay.com

Źródło: INVIPAY