Wydłużone terminy płatności – jak sobie z nimi radzić?

2017-04-18

Dłuższe terminy płatności na wystawianych fakturach stały się sporym obciążeniem dla firm z branży poligraficznej. Coraz częściej przedsiębiorcy muszą się godzić na wydłużanie terminów płatności z 30 na 60 czy nawet 90 dni, aby utrzymać kontrakty oraz być bardziej konkurencyjnym na rynku.Długie terminy płatności to dla wielu dużych firm sposób na kredytowanie się kosztem mniejszych, które później zmagać się muszą z zatorami płatniczymi. Oczekując na zapłatę za sprzedany produkt czy usługę napotykają one na konieczność opłacenia własnych kosztów takich jak płace, czy czynsz za wynajem pomieszczeń. Istnieją jednak sposoby pozwalające firmom zminimalizować wpływ długich terminów oczekiwania na płatność - na powstanie zatorów płatniczych.

Mikrofaktoring

Bardzo elastycznym rozwiązaniem dla firm jest finansowanie faktur, czyli uwolnienie części lub całości środków pieniężnych z faktury sprzedaży na długo przed terminem jej płatności. Korzystając z takiego rozwiązania można mieć środki na koncie już na drugi dzień po wystawieniu faktury. To rozwiązanie zapewnia największą elastyczność w przypadku chęci uwolnienia środków z kilku faktur za jednym razem. Indywidualnie można zadecydować ile potrzebnych środków wyciągnąć. Gdy zbliża się termin opłaty własnych kosztów a brakuje swobodnych pieniędzy w kasie firmy, można wyciągnąć środki z oczekujących faktur sprzedaży. Pozwala to na pełną kontrolę płynności finansowej i pozbycie się problemu zaległych płatności i niecierpliwego oczekiwania na to kiedy środki za sprzedaż trafią na konto. Na rynku polskim takie rozwiązanie jest proponowane przez firmę inviPay.com.

Twarde negocjacje z kontrahentami

Nie ma podstaw aby akceptować od razu nowe terminy płatności od ważnego kontrahenta tylko dlatego, że pojawia się strach jego utraty. Jeżeli jest się dla niego kluczowym dostawcą, to raczej nie ma obaw, że zostanie się zastąpionym nowym kontrahentem. Warunki płatności powinny być wyraźnie określone w umowie pomiędzy firmą, a kontrahentem. A ich zmiana otwiera drogę do negocjacji, na którą obie strony mogą mieć wpływ. Po otrzymaniu propozycji o znacznym wydłużeniu terminów płatności, warto dać do zrozumienia kontrahentowi, że cena w umowie była ustalona dla 30-dniowego terminu płatności i wydłużenie z 30 do 60 dni wymagałoby wzrostu ceny np. o 5%.

Usprawnienie procesu fakturowania

Jeżeli klienci będą płacić później to nie można sobie pozwolić jeszcze na wydłużanie tego terminu np. przez wystawienie faktury z opóźnieniem. Dlatego warto rozliczać sprzedaż, tak szybko jak jest to możliwe, wysyłać faktury na czas i zapewnić ich bezbłędne wystawienie. Błędy się zdarzają, ale na szczęście większość z nich można wyeliminować. Na rynku jest wiele dobrych aplikacji księgowych, które minimalizują możliwość popełnienia błędu i gwarantują nadzorowanie obiegu faktur oraz śledzą również to czy oczekiwana płatność została uregulowana.

Chcesz wiedzieć więcej?

Skontaktuj się:
Tel. 22 295 11 58
www.invipay.com

Źródło: INVIPAY

Aktualności

2019-10-15 11:38:18 | Komentarze: 0

Nilpeter na targach Labelexpo Europe: światowe premiery maszyn FA-26 i FA-22, model FA-17 w nowej konfiguracji

Podczas tegorocznych targów Labelexpo Europe 2019 firma Nilpeter skoncentrowała się na prezentacjach dwóch wysokowydajnych maszyn wąskowstęgowych: pokazywanej po raz pierwszy FA-22, dedykowanej zadrukowywaniu i uszlachetnianiu różnorodnych podłoży, oraz znanego już z rynku modelu FA-17, wzbogaconego o szereg opcji wykańczających i uszlachetniających m.in. w technice inkjetowej. Firma zaanonsowała też inną światową premierę w swojej ofercie: maszynę FA-26, przeznaczoną do realizacji niskonakładowych etykiet i opakowań giętkich na wstędze o szerokości 660 mm. Z myślą o zwiedzających z Polski, na stoisku obecni byli przedstawiciele Koenig & Bauer (CEE) - wyłącznego dystrybutora marki Nilpeter w naszym kraju.

Drukarnia etykietowa Reganta z Łodzi po raz trzeci zainwestowała w maszynę fleksograficzną Mark Andy Performance Series

Maszyna bandująca Strapack - Akebono OB-360 od ScanPack - idealne rozwiązanie do wykorzystania w drukarniach!

Innowacyjne atramenty UV LED firmy Agfa Graphics z prestiżową nagrodą EDP Award 2017

Pierwszy w Polsce bigówko-perforator z falcerką online - Multigraf Touchline z oferty Duplo - w drukarni db PRINT Polska

Najważniejsza impreza w branży opakowań już w kwietniu! 8. Międzynarodowe Targi Opakowań Packaging Innovations

„Innowacyjne opakowania” – 10 bezpłatnych zaproszeń VIP

Grafpol na targach w Cosmopack we Bolonii

RemaDays Warsaw zakończone

Nowy Rok, Nowe Produkty, Nowe oferty, NOWI WYSTAWCY...