Stowarzyszenie Poligrafów Pomorskich dla szkoły

2009-10-19

15 października w Pomorskiej Szkole Rzemiosł w Gdańsku odbyło się spotkanie, które zapoczątkować ma cykl imprez dla środowiska poligraficznego, jakie zamierza organizować w najbliższym czasie Stowarzyszenie Poligrafów Pomorskich (SPP).

Okazją ku temu było uroczyste otwarcie nowo wyremontowanych sal dydaktycznych, przeznaczonych dla uczniów Technikum Poligraficznego, nad którym patronat sprawuje SPP. Remont możliwy był dzięki inicjatywie i czynnej pomocy tej pomorskiej organizacji, która pozyskując sponsorów i angażując swoich członków doprawadziła projekt do końca, ofiarując szkole wyremontowane pomieszczenia.


Spotkanie rozpoczął Sławomir Wojtaś – prezes SPP, który powitał wszystkich przybyłych gości i zaprezentował nowe klasy, podkreślając przy tym duże zaangażowanie firm i instytucji wspierających ten projekt, a także osób indywidualnych – członków stowarzyszenia, dokładających wszelkich starań, by uczniowe szkoły mogli uczyć się w odpowiednio wyposażonych klasach. Projekt objął dwie sale dydaktyczne szkoły oraz zaplecze techniczne. Cieszymy się, że w ten sposób możemy pomóc szkole, której jesteśmy patronem. Chcielibyśmy, aby tego rodzaju inicjatywy miały swoją konktynuację, by podnieść wartość tej szkoły w oczach uczniów, którzy ją wybierają, mając w planach zawód poligrafa – mówił Sławomir Wojtaś.

Stowarzyszenie Poligrafów Pomorskich, oprócz innych inicjatyw, które podejmuje od początku swojej działalności, wspiera szkołę od lat i dba o jej rozwój. Od kilku już lat jesteśmy organizatorami Dnia Drukarza i Chrztu Drukarza, ale to tylko najbardziej medialne z naszych przedsięwzięć. Pozostałe to ciężka praca członków stowarzyszenia, za którą chciałbym przy tej okazji serdecznie podziękować – kontynuował Sławomir Wojtaś.

Stowarzyszenie Poligrafów Pomorskich istnieje od 2002 roku i jest organizacją, która - poprzez działalność nie tylko na Pomorzu, ale również aktywnie włączając się w życie branży poligraficznej w naszym kraju - integruje środowisko poligraficzne, chroni interesy branży poligraficznej oraz wpiera jej rozwój. Jego celem jest również dbałość o wysoką etykę zawodowa środowiska poligraficznego, propagowanie uczciwych zasad konkurencji gospodarczej oraz solidarności zawodowej. Pełni również funkcję doradczą na rzecz członków, wpiera ich inicjatywy gospodarcze i organizacyjne. Należy do niego kilkadziesiąt firm poligraficznych z Pomorza.
Inicjatywa dotycząca remontu sal dydaktycznych była w naszych planach od dawna – mówił Sławomir Wojtaś. - Chcieliśmy ofiarować szkole coś, co jeszcze bardziej przyciągnie uczniów do tej placówki, by zainteresować ich zawodami związanymi z poligrafią.

Chcieliśmy, aby spotkanie, które ten projekt kończy, było początkiem cyklicznych spotkań środowiska poligraficznego. Pragniemy, aby brali w nim czynny udział właściciele i osoby zarządzające drukarniami, dostawcy maszyn i materiałów, nauczyciele zawodu, propagatorzy sztuki drukarskiej i jej miłośnicy. Mamy nadzieję, że tego rodzaju spotkania będą mogły odbywać się przynajmniej raz na kwartał. Istotne w nich będą również sprawy szkolnictwa. Chcielibyśmy wspólnie zastanowić się, jakie działania należy podjąć, aby jeszcze bardziej zainteresować młodzież zawodami związanymi z poligrafią. SPP zamierza również w najbliższym czasie kontynuować realizację różnorodnych celów, jakie określone są w statucie tej organizacji, m.in. upowszechnianie informacji o zmianach w przepisach prawnych dotyczących działaności poligraficznej, szkolenia specjalistyczne i zawodowe, powołanie instytucji rzeczoznawców branżowych, promowanie drukarń zrzeszonych w stowarzyszeniu. Szczególny nacisk zamierza położyć też na organizację szkoleń dla pracowników drukarń (wykorzystując w tym celu nowe pomieszczenia szkolne) i lobbing na rzecz drukarń pomorskich u władz miasta, by mieć większy wpływ na podejmowane przez nie decyzje.

W spotkaniu w Szkole Rzemosł udział wzięło około 30 osób, wśród których obecni byli członkowie SPP, władz miasta i szkoły, przedstawiciele firm-dostawców dla branży poligraficznej i jednocześnie sponsorzy projektu (Heidelberg Polska, Agfa Graphics, SG Equipment Leasing Polska, Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych TUZ) oraz firm i instytucji wspierających działalność SPP . Kończąc spotkanie Paweł Morawczyński z drukarni Normex i jednocześnie członek zarządu SPP zaapelował do członków stowarzyszenia, by – oprócz tego rodzaju działań, o jakich mowa powyżej - otworzyli się dla uczniów; by w swoich drukarniach zorganizowali warsztaty, praktyki, bo tego rodzaju działania są potrzebne nie tylko uczniom, ale również właścicielom drukarń, którzy oczekują przygotowanych do zawodu pracowników.

Dodatkowe informacje na temat Stowarzyszenia Poligrafów Pomorskich: www.spp.gda.pl

Opracowanie merytoryczne informacji: PAI

Aktualności

2020-09-09 09:31:50 | Komentarze: 0

Drukarnia Mellow z pierwszą na świecie półformatową, hybrydową maszyną Koenig & Bauer Rapida 76 z modułem do cold stampingu

Nowe kierunki produkcji: wysoko uszlachetnione opakowania i niestandardowe wydruki o dużej wartości dodanej „Made of Print” – to hasło przyświeca działalności krakowskiej drukarni Mellow, która od ponad dwóch dekad jest obecna na polskim rynku usług poligraficznych realizowanych w technice offsetowej. Przez wiele lat główną część jej portfolio stanowiły szeroko rozumiane materiały marketingowe wysokiej jakości, skierowane głównie do klientów korporacyjnych. Obecnie Mellow – jak zapewnia prezes zarządu drukarni Wojciech Dworak – stara się zdywersyfikować swoją ofertę i rozszerzyć ją m.in. o wysoko uszlachetnione opakowania oraz inne produkty poligraficzne o wartości dodanej. Temu służą nowe inwestycje sprzętowe, m.in. w półformatową maszynę offsetową Rapida 76 z modułem do foliowania na zimno. To kolejne już rozwiązanie marki Koenig & Bauer, na jakie zdecydował się ten krakowski zakład poligraficzny, a zarazem pierwsza na rynku europejskim półformatowa maszyna hybrydowa (UV/LED) tego producenta, wyposażona w opcję do cold-stampingu i pierwsza na świecie tak rozbudowana konfiguracja modelu Rapida 76.

Drukowanie na materiałach bez ograniczeń - poznaj możliwości cyfrowego druku na tkaninach

Rynkowe nowości firmy Kodak w obszarze druku cyfrowego, rozwiązań CTP i systemów workflow

Druk etykiet szansą na sukces w niepewnych czasach: nowe możliwości biznesowe według Konica Minolta

Ekstrakcja pyłu w drukarniach i introligatorniach

Nilpeter na targach Labelexpo Europe: światowe premiery maszyn FA-26 i FA-22, model FA-17 w nowej konfiguracji

Drukarnia etykietowa Reganta z Łodzi po raz trzeci zainwestowała w maszynę fleksograficzną Mark Andy Performance Series

Maszyna bandująca Strapack - Akebono OB-360 od ScanPack - idealne rozwiązanie do wykorzystania w drukarniach!

Innowacyjne atramenty UV LED firmy Agfa Graphics z prestiżową nagrodą EDP Award 2017

Pierwszy w Polsce bigówko-perforator z falcerką online - Multigraf Touchline z oferty Duplo - w drukarni db PRINT Polska