Stora Enso na targach Packaging Innovations London 2011

2011-10-07

Stora Enso znajdzie się wśród wystawców targów Packaging Innovations London 2011, jakie odbędą się w stolicy Wielkiej Brytanii w dniach 6-7 października.


Skandynawski producent zaprezentuje podczas nich szerokie portfolio swoich tektur i kartonów opakowaniowych, skierowanych do branży spożywczej m.in. z serii Cupforma, Trayforma i Primeforma. W skład rodziny tektur Cupforma wchodzą materiały do produkcji kubków na napoje, podczas gdy Trayforma znajduje zastosowanie przy wytwarzaniu opakowań na gotową żywność. Primeforma to nowy karton przeznaczony do termicznie zamykanych opakowań na żywność.
 
Gorączka codziennego życia w naturalny sposób stworzyła rosnący wciąż rynek napojów i dań spożywanych „w biegu”. Co więcej, współcześni konsumenci coraz częściej zwracają uwagę na kwestie środowiskowe, wybierając kubki i tacki wykonane z materiałów odnawialnych i poddawanych recyklingowi. Naprzeciw ich potrzebom wychodzi choćby rodzina tektur Cupforma Bio przeznaczonych do produkcji kubków na napoje. Wszystkie wykonane z niej wyroby można z powodzeniem przetwarzać wraz z innymi opakowaniami, bazującymi na włóknach naturalnych, oczywiście pod warunkiem posiadania odpowiedniej infrastruktury. Powlekane warstwą biopolimerów tektury można też kompostować razem ze wszystkimi odpadami spożywczymi.
Kolejnym krokiem w rozwoju proekologicznych materiałów na kubki do napojów jest tektura Cupforma Natura Bio. Można jej używać jako surowca do wykonania opakowań na różne rodzaje żywności. Stanowiąca jej podstawę tektura Cupforma Natura jest lżejsza, ale oferuje te same właściwości co poprzedniczka – Cupforma Classic. W praktyce oznacza to uzyskanie większej ilości kubków z tej samej partii materiału.
Powłoka biopolimerowa stosowana przez Stora Enso składa się w dużej mierze z surowców odnawialnych; surowce nieodnawialne stanowią niewielką jej część, optymalizując funkcjonalność wyrobu końcowego. Jej grubość wynosi zaledwie 20 mikronów. Biorąc pod uwagę także samą tekturę, udział procentowy surowców odnawialnych w Cupforma Natura Bio wynosi 98%.
Kolejny prezentowany na targach produkt to Cupforma Dairy – materiał dedykowany do produkcji kubkowatych opakowań na różnego rodzaju produkty żywnościowe codziennego użytku, takie jak lody czy jogurty. Jest on dostępny z różnymi opcjami powłoki.
Z kolei Trayforma Performance to propozycja firmy Stora Enso w zakresie zastąpienia odnawialnym materiałem tradycyjnego plastiku czy aluminium używanych przy produkcji opakowań na gotową żywność. W porównaniu z innymi materiałami, wykonane z niej, oparte na tekturze opakowania są przyjazne w użytkowaniu i nieszkodliwe dla środowiska. Trayforma Performance jest dostępna w wersji z powłoką polietylenową, która pozwala na podgrzewanie żywności w kuchenkach mikrofalowych, bądź też z biodegradowalną, niedostosowaną do podgrzewania powłoką, przeznaczoną do sałatek i innych świeżych dań.
Stora Enso Primeforma to nowy gatunek kartonu mający zastąpić tradycyjne opakowanie na żywność wykonane z plastiku. Wyzwaniem dla wszystkich firm pakujących żywność, chcących przejść na opakowania kartonowe, jest fakt, że istniejące linie pakujące zostały z założenia projektowane z myślą o opakowaniach plastikowych. Nasz nowy karton Primeforma stanowi rozwiązanie tego problemu, gdyż może być poddawany termicznemu formowaniu w tychże liniach – mówi Marcus Weise, product manager Stora Enso Food Service Board. – Obecnie materiał ten jest stosowany przez jednego z naszych klientów do pakowania 100-gramowych płatów mięsnych. Nowe opakowanie zostało znakomicie przyjęte zwłaszcza przez mniejsze gospodarstwa domowe, choć jego różnorodność doceniły także większe rodziny. Opakowanie jest przyjazne dla środowiska i może zostać w pełni poddane recyklingowi.

Stosowanie opakowań właściwej wielkości pomaga w redukcji odpadów żywnościowych
Przeprowadzone ostatnio badania nad wpływem różnych postaci opakowań żywnościowych na środowisko naturalne, poparte zresztą codziennymi obserwacjami zachowań ludzi, potwierdzają, że wielu konsumentów nie zużywa całego opakowania zakupionej żywności, zwłaszcza jeśli jest to opakowanie o większych gabarytach. Opublikowane właśnie w Finlandii badania nad analizą cyklu życia produktu wskazują, że najmniej szkodliwy wpływ na środowisko odnotowano w przypadku takich rozwiązań opakowaniowych i takich kształtów opakowań, które w efekcie powodują wygenerowanie najmniejszej ilości odpadów konsumenckich. Małe opakowania mogłyby zatem stanowić mniejsze zagrożenie dla środowiska, niż opakowania większych gabarytów.Dodatkowe informacje na temat produktów Stora Enso:
Stora Enso Polska Sp. z o.o.
Ul. Fabryczna 5, 00-446 Warszawa
Tel. 0-22 501 11 20
Fax 0-22 501 11 21
E-mail: Ewa.Kubicka@storaenso.com
http://www.storaenso.com
Opracowanie merytoryczne informacji:pai
Aktualności

2020-09-09 09:31:50 | Komentarze: 0

Drukarnia Mellow z pierwszą na świecie półformatową, hybrydową maszyną Koenig & Bauer Rapida 76 z modułem do cold stampingu

Nowe kierunki produkcji: wysoko uszlachetnione opakowania i niestandardowe wydruki o dużej wartości dodanej „Made of Print” – to hasło przyświeca działalności krakowskiej drukarni Mellow, która od ponad dwóch dekad jest obecna na polskim rynku usług poligraficznych realizowanych w technice offsetowej. Przez wiele lat główną część jej portfolio stanowiły szeroko rozumiane materiały marketingowe wysokiej jakości, skierowane głównie do klientów korporacyjnych. Obecnie Mellow – jak zapewnia prezes zarządu drukarni Wojciech Dworak – stara się zdywersyfikować swoją ofertę i rozszerzyć ją m.in. o wysoko uszlachetnione opakowania oraz inne produkty poligraficzne o wartości dodanej. Temu służą nowe inwestycje sprzętowe, m.in. w półformatową maszynę offsetową Rapida 76 z modułem do foliowania na zimno. To kolejne już rozwiązanie marki Koenig & Bauer, na jakie zdecydował się ten krakowski zakład poligraficzny, a zarazem pierwsza na rynku europejskim półformatowa maszyna hybrydowa (UV/LED) tego producenta, wyposażona w opcję do cold-stampingu i pierwsza na świecie tak rozbudowana konfiguracja modelu Rapida 76.

Drukowanie na materiałach bez ograniczeń - poznaj możliwości cyfrowego druku na tkaninach

Rynkowe nowości firmy Kodak w obszarze druku cyfrowego, rozwiązań CTP i systemów workflow

Druk etykiet szansą na sukces w niepewnych czasach: nowe możliwości biznesowe według Konica Minolta

Nilpeter na targach Labelexpo Europe: światowe premiery maszyn FA-26 i FA-22, model FA-17 w nowej konfiguracji

Drukarnia etykietowa Reganta z Łodzi po raz trzeci zainwestowała w maszynę fleksograficzną Mark Andy Performance Series

Maszyna bandująca Strapack - Akebono OB-360 od ScanPack - idealne rozwiązanie do wykorzystania w drukarniach!

Innowacyjne atramenty UV LED firmy Agfa Graphics z prestiżową nagrodą EDP Award 2017

Pierwszy w Polsce bigówko-perforator z falcerką online - Multigraf Touchline z oferty Duplo - w drukarni db PRINT Polska

Wydłużone terminy płatności – jak sobie z nimi radzić?