Stora Enso Performa: pozycja kartonu jako materiału opakowaniowego do czekolady stale wzrasta

2012-02-07

Podczas targów ProSweets, odbywających się w Kolonii w dniach 29 stycznia – 1 lutego br. oddział Renewable Packaging firmy Stora Enso promował oferowane przez siebie podłoża dedykowane na rynek słodyczy.

Znalazły się wśród nich m.in. udoskonalone wersje kartonów z rodziny Performa, które – jak wskazują badania rynkowe – są coraz częściej wykorzystywane jako materiał opakowaniowy przez producentów czekolady i innych wyrobów cukierniczych.

O wykorzystaniu kartonu przez firmy z tego sektora decyduje szereg trendów w branży opakowań konsumenckich. Najsilniejszy i najbardziej oczywisty z nich to tendencja do zwiększania udziału rozwiązań zgodnych z polityką zrównoważonego rozwoju w całym łańcuchu produkcji czekolady. To zaś wzmacnia pozycję kartonu, głównie za sprawą zastosowanych w nim niskogramaturowych warstw ochronnych. Z drugiej strony mamy do czynienia ze spadkiem popularności materiałów opakowaniowych, bazujących na surowcach kopalnych czy folii metalizowanych – mówi Wilfried Schmahl, dyrektor sprzedaży Stora Enso Renewable Packaging na obszarze Niemiec.

Kolejnym wyraźnym trendem, zwłaszcza w zamożnych krajach Europy, jest produkcja opakowań mniejszych rozmiarów, czego efektem jest pojawienie się na rynku bardziej zróżnicowanych pudełek kartonowych.
Trzecia tendencja to zapotrzebowanie na nowe kształty oraz nowe rodzaje projektów i struktur opakowań. Najlepszym tego przykładem jest niedawne zastosowanie wprowadzonego na rynek niemiecki przez firmę A&R Carton kartonu Performa Bright do wyprodukowania zaokrąglonego opakowania na czekoladki.

Stora Enso Renewable Packaging wciąż rozszerza swoje portfolio materiałów dedykowanych na rynki wyrobów czekoladowych i cukierniczych. W ostatnim czasie w jej ofercie znalazły się udoskonalone tektury Performa White, Performa Bright i Performa Cream. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom wprowadzonym w papierni Stora Enso w szwedzkim Fors, powyższe wyroby oferują wyższą gładkość, wytrzymałość i lepsze parametry wizualne.
Wsłuchując się uważnie w głosy zarówno drukarzy jak i właścicieli marek, koncentrujemy nasze wysiłki na kluczowych cechach kartonu, jakimi są wytrzymałość i drukowność. Wsparcie ze strony naszych klientów zostało dzięki temu połączone z nowymi możliwościami przebudowanej maszyny do produkcji tektury – mówi Eva Lundqvist, menedżer produktu w zakładach Fors. Efekty testów przeprowadzonych w warunkach rynkowych dały niezwykle pozytywny efekt. Parametry w zakresie zadrukowywania zostały poprawione w sposób znaczący, głównie za sprawą ulepszonej powłoki i większej gładkości. Większa wytrzymałość z kolei wpłynęła pozytywnie na ogólne zachowanie kartonu w całym procesie produkcyjnym.

Idealne rozwiązanie do wielu różnych zastosowań końcowych
Dzięki wysokiej neutralności na zapach i skażenia, kartony Performa są czołową marką w zakresie produkcji opakowań na czekoladę i wyroby cukiernicze – segment rynkowy, w którym były one obecne od lat. Za sprawą większej gładkości i lepszych parametrów wizualnych, Performa White stał się również odpowiednim wyborem dla wymagających firm z branży kosmetycznej i środków pielęgnacyjnych.
Z kolei w przemyśle farmaceutycznym produkty z rodziny Performa znajdują szerokie zastosowanie i wychodzą naprzeciw specyficznym jego potrzebom w zakresie drukowności, wytrzymałości i czystości. W branży poligraficznej karton Performa White jest wykorzystywany do produkcji okładek książkowych i kart pocztowych. Wysokiej jakości warstwa wierzchnia ulepszonych kartonów Performa pozwala na zadruk techniką rotograwiurową.
Poprawa jakości kartonów z rodziny Performa była możliwa dzięki kilku innowacjom technologicznym, jakie wprowadzono w zakładach Fors w ciągu 2011 roku. Obecnie powstające tam wyroby są dostępne w wersji rynkowej i oferowane klientom Stora Enso z różnych branż.


Dodatkowe informacje na temat produktów Stora Enso:
Stora Enso Polska Sp. z o.o.
Ul. Fabryczna 5, 00-446 Warszawa
Tel. 0-22 501 11 20
Fax 0-22 501 11 21
E-mail: Ewa.Kubicka@storaenso.com
http://www.storaenso.com

Opracowanie merytoryczne informacji (na podstawie informacji Stora Enso):PAI
Aktualności

2020-09-09 09:31:50 | Komentarze: 0

Drukarnia Mellow z pierwszą na świecie półformatową, hybrydową maszyną Koenig & Bauer Rapida 76 z modułem do cold stampingu

Nowe kierunki produkcji: wysoko uszlachetnione opakowania i niestandardowe wydruki o dużej wartości dodanej „Made of Print” – to hasło przyświeca działalności krakowskiej drukarni Mellow, która od ponad dwóch dekad jest obecna na polskim rynku usług poligraficznych realizowanych w technice offsetowej. Przez wiele lat główną część jej portfolio stanowiły szeroko rozumiane materiały marketingowe wysokiej jakości, skierowane głównie do klientów korporacyjnych. Obecnie Mellow – jak zapewnia prezes zarządu drukarni Wojciech Dworak – stara się zdywersyfikować swoją ofertę i rozszerzyć ją m.in. o wysoko uszlachetnione opakowania oraz inne produkty poligraficzne o wartości dodanej. Temu służą nowe inwestycje sprzętowe, m.in. w półformatową maszynę offsetową Rapida 76 z modułem do foliowania na zimno. To kolejne już rozwiązanie marki Koenig & Bauer, na jakie zdecydował się ten krakowski zakład poligraficzny, a zarazem pierwsza na rynku europejskim półformatowa maszyna hybrydowa (UV/LED) tego producenta, wyposażona w opcję do cold-stampingu i pierwsza na świecie tak rozbudowana konfiguracja modelu Rapida 76.

Drukowanie na materiałach bez ograniczeń - poznaj możliwości cyfrowego druku na tkaninach

Rynkowe nowości firmy Kodak w obszarze druku cyfrowego, rozwiązań CTP i systemów workflow

Druk etykiet szansą na sukces w niepewnych czasach: nowe możliwości biznesowe według Konica Minolta

Nilpeter na targach Labelexpo Europe: światowe premiery maszyn FA-26 i FA-22, model FA-17 w nowej konfiguracji

Drukarnia etykietowa Reganta z Łodzi po raz trzeci zainwestowała w maszynę fleksograficzną Mark Andy Performance Series

Maszyna bandująca Strapack - Akebono OB-360 od ScanPack - idealne rozwiązanie do wykorzystania w drukarniach!

Innowacyjne atramenty UV LED firmy Agfa Graphics z prestiżową nagrodą EDP Award 2017

Pierwszy w Polsce bigówko-perforator z falcerką online - Multigraf Touchline z oferty Duplo - w drukarni db PRINT Polska

Wydłużone terminy płatności – jak sobie z nimi radzić?