Rowerowe szaleństwo w Fabryce Inspiracji

2011-04-11

Do Opola przyszła wiosna. Zimowe kurtki, szaliki i czapki wędrują do szaf, wraca ciepło, słońce i chęci do życia.

Wraz z pierwszym powiewem wiosny powraca także Fabryka Inspiracji. Po zimowej hibernacji, dzięki wsparciu Urzędu Miasta Opole i sponsorów, 15 kwietnia otwieramy zupełnie nowy rozdział. Fabryka przenosi się do niezwykłego miejsca. Nowo otwarta Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu otwiera swoje mury, przed Fabryką Inspiracji, by zachwycać swoich czytelników wspaniałymi gośćmi oraz nowymi pomysłami.

Budowę biblioteki zakończono w październiku 2010. Już 5 marca tego roku odbyło się wielkie otwarcie. Budynek mieści się przy ulicy Minorytów 4, tuż przy kanale Młynówka, w malowniczym otoczeniu miejskiego parku. Wprost nie sposób go nie zauważyć - stał się prawdziwą ozdobą tej części miasta. Zachwyca nowatorską architekturą - łącząc budynek starej kamienicy czynszowej z futurystyczną, oszkloną fasadą nowej części. Całość spajają wiersze Stachury wyryte na froncie budynku. W nowej bibliotece znajdziemy aż 52 tys. książek, oraz 4 tys. multimediów. Czytelnicy mogą korzystać nie tylko z wypożyczalni i czytelni, ale także medioteki (pełnej płyt DVD oraz książek czytanych), kawiarni prasowej, a także klimatycznej galerii. Jeżeli jeszcze nie mieli Państwo okazji zobaczyć tego fascynującego miejsca, 15 kwietnia nadarzy się wspaniała okazja.

Gośćmi Biblioteki w ramach kolejnego spotkania Fabryki Inspiracji będzie małżeństwo amatorów rowerowego szaleństwa - Magdalena Nitkiewicz
i Paweł Opaska. We wrześniu 2006 roku, właśnie na rowerach, wyruszyli
w prawdziwą podróż życia. Bez konkretnej trasy, czy wyznaczonych terminów, przejechali niemal cały świat. Pokonali 33803 km, swoje przeżycia opisali na prawie 900 stronach dwutomowej opowieści. Ich książka „Przez świat na rowerach w dwa lata” to niezwykły zapis podróży, ale także wspaniały dowód na to, że chcieć oznacza móc. Tej wiosny zapraszamy wszystkich do odkrycia na nowo potencjału rowerów. Jeśli ktoś z Państwa jechał kiedyś zakorkowaną ulicą Piastowską w godzinach szczytu, taka rowerowa alternatywa może zaoszczędzić nie tylko cenny czas, ale i nerwy.

Zapraszamy wszystkich do zainspirowania się niesamowitą podróżą naszych gości, w niezwykłym miejscu, w nowej oprawie. Ta wiosenna podróż już 15 kwietnia o godz. 18.00 w Sali Konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Jak zwykle - wstęp wolny.

Naprawdę zapalonych fanów rowerów zapraszamy przed Miejską Bibliotekę Publiczną przy ulicy Minorytów 4 już na godzinę 17.00. Czekać na nich będzie coś naprawdę specjalnego. Opolscy Policjanci pomogą oznakować wasze rowery, tak by w razie kradzieży łatwiej je było odszukać. Dodatkową atrakcją dla amatorów rowerowego szaleństwa będzie spotkanie z opolską policyjną drużyną rowerową, która wyruszy na pierwsze patrole już 1 maja.

Spotkanie poprowadzi: Magdalena Luniak i Tomasz Grzyb
Inicjator projektu: Opolgraf S.A.
Organizatorzy: Klub Suterena, Urząd Miasta Opole
Sponsor: MAP Polska, Opolgraf S.A.
Partnerzy: Meble Agata, Cafe Radiowa, Wydawnictwo FEERIA, Opolska Komenda Wojewódzka Policji
Patronat medialny: Radio Opole, Nowa Trybuna Opolska, TVP Opole, Wydawca, drukarnie.com.pl

Paweł Opaska (rocznik 1976)- sympatyczny, niezwykle otwarty, z błyskiem w oku, nie wygląda na 33 lata, które ma w metryce – tak napisała Gazeta Wrocławska (nie mam pojęcia skąd ta informacja o błysku, skoro z autorką tych słów rozmawiałem tylko telefonicznie…). Z wykształcenia ekonomista, z konieczności tymczasowy operator mikrofalówek. Za realizacją marzeń przez ponad pięć lat na zarobkowej emigracji. Nie potrafi usiedzieć w jednym miejscu, nosi go po świecie, to St. Petersburg, to Bliski Wschód. Trochę pisze, trochę fotografuje, ale przede wszystkim… planuje kolejne wyprawy.
Magdalena Nitkiewicz (rocznik późniejszy)- Biolog, botanik. Podobnie jak Beata Pawlikowska blondynka, tak samo ciekawa świata. Dla marzeń zrezygnowała z kariery, nie żałuje. Zwiedziła Europę, Bliski Wschód, kawałek Rosji. Przed opisywaną podróżą nigdy wcześniej nie jeździła rowerem, teraz niczym innym nie pojedzie. Silna, zdeterminowana, nie boi się wyzwań.

Fabryka Inspiracji - cykl niebanalnych spotkań autorskich odbywających się w nowoczesnych wnętrzach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, która na dwie godziny zamienia się w miejsce dyskusji pomiędzy mieszkańcami Opolszczyzny, a zaproszonym autorem. Od 2007 roku z inicjatywy drukarni Opolgraf w Fabryce Inspiracji gościli: Tomasz Raczek, Stanisław Tym, Janusz L. Wiśniewski, Jacek Żakowski, Marek Krajewski, Monika Szwaja, Wojciech Eichelberger, Rafał Ziemkiewicz, Wojciech Kuczok, Joanna Szczepkowska, Andrzej Pilipiuk, Jerzy Stuhr, ojciec Leon Knabit, Tomasz Sekielski i Andrzej Morozowski, Szymon Hołownia, Alosza Awdiejew, Kazimiera Szczuka, Grzegorz Miecugow, Mirosław Hermaszewski, prof. Jerzy Bralczyk i dr Jacek Wasilewski, Rafał Olejniczak, Marzena Chełminiak. Cykl organizowany jest przez wolontariuszy Klubu Suterena – Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych. Od 2010 roku projekt jest realizowani przy wsparciu Urzędu Miasta Opole i sponsorów.

Drukarnia OPOLGRAF SA jest jedną z czołowych drukarń dziełowych w Polsce. Produkuje rocznie ok. 8 milionów książek pod 1700 tytułami. W roku 2007, 2008 oraz 2009 otrzymała miano Najlepszej Drukarni Dziełowej w Polsce, uzyskując najwyższe noty wśród wydawców z całej Polski (ranking drukarń dziełowych wg miesięcznika „Wydawca” 2007 oraz „Magazynu Literackiego Książki” 2008,2009). Dynamiczny rozwój drukarni docenił także dziennik Puls Biznesu przyznając jej, już po raz trzeci, Gazele Biznesu 2008. Drukarnia specjalizuje się w druku książek w oprawie miękkiej, twardej oraz zeszytowej, w druku magazynów reklamowych oraz akcydensów.

Od 2010 roku sponsorem cyklu Fabryka Inspiracji jest firma Map Polska – jeden z wiodących dystrybutorów papieru dla poligrafii i biur. Firma od kilkunastu lat dostarcza na polski rynek podłoża do druku. Oferuje serwis poprzez sieć 12 biur lokalnych rozmieszczonych na terenie Polski (Warszawa, Gdańsk, Łódź, Toruń, Poznań, Szczecin, Kraków, Wrocław, Katowice, Rzeszowie, Lublin, Białystok). W strategię firmy wpisana jest działalność charytatywna i sponsoringowa. Map od wielu lat angażuje się w przedsięwzięcia edukacyjne i kulturalne oraz w projekty wyrównywania szans osób niepełnosprawnych.
Partnerem cyklu od 2010 roku jest salon Meble Agata - firma z polskim kapitałem i o polskich korzeniach. Dzięki swej długoletniej działalności doskonale zna potrzeby i oczekiwania klientów. W ciągu swojej ponad 55-letniej historii AGATA stała się rozpoznawalnym znakiem będącym połączeniem niepowtarzalnego wzornictwa z wysoką jakością.

więcej o projekcie na www.fabryka-inspiracji.pl
Kontakt:
Aneta Kolasińska
tel. (48) 601 939 834
e-mail: biuro@fabryka-inspiracji.pl