Presto E90: nowoczesna technologia szycia drutem firmy Müller Martini w Centrum Usług Drukarskich

2011-09-09

Centrum Usług Drukarskich z Rudy Śląskiej to jeden z najdynamiczniej rozwijających się zakładów poligraficznych w regionie górnośląskim. W ostatnich miesiącach firma zrealizowała znaczące inwestycje w zakresie obróbki po druku, niemal w całości modernizując swój park introligatorski.

Wśród zakupionych rozwiązań, znalazła się m.in. nowoczesna linia do szycia drutem Müller Martini Presto E90. Zakup ten został zrealizowany w ramach projektu współfinansowanego ze środków UE z Europejskiego Funduszu Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 i jest kontynuacją wcześniej rozpoczętych inwestycji (do których należy zakup maszyny drukującej w formacie B1). Pozwolił on na znaczne przyspieszenie procesów związanych z oprawą zeszytową, która jest wykorzystywana przy sporej części zleceń wykonywanych przez firmę CUD.
 
Nasze tegoroczne zakupy sprzętowe wpisują się w wieloletni trend modernizacji i usystematyzowania pracy całego przedsiębiorstwa – podkreśla Henryk Miler, właściciel Centrum Usług Drukarskich. – Po inwestycjach w system CtP, pełnoformatową maszynę drukującą, urządzenia do druku cyfrowego oraz liczne rozwiązania informatyczne przyszła pora na unowocześnienie części związanej z introligatornią. Ze względu na specyfikę naszej produkcji, która opiera się na różnego rodzaju wyrobach realizowanych na trzech maszynach arkuszowych, zakupiliśmy nową krajarkę, złamywarkę oraz uruchomioną w połowie maja zaawansowaną linię do szycia drutem Müller Martini Presto E90, która jest inwestycją w ramach projektu wdrażania innowacyjnej linii introligatorskiej celem wzrostu konkurencyjności firmy na rynku krajowym i międzynarodowym. Stała się ona niezbędna wobec rosnących wymagań ze strony klientów w zakresie oprawy zeszytowej, zarówno pod względem czasu realizacji zleceń, jak i palety obsługiwanych przez nas formatów.

Dotychczas wiele zamówień z tej działki było dla nas nieosiągalnych – dodaje Daria Kłudka, kierownik produkcji Centrum Usług Drukarskich. – Nasza stara linia do oprawy zeszytowej nie była w stanie ich obsłużyć. Potrzebowaliśmy szybszego, bardziej zautomatyzowanego i nowoczesnego rozwiązania, pozwalającego na efektywną produkcję takich druków jak katalogi, czasopisma czy broszury, stanowiące gros naszej działalności. Takim okazało się urządzenie firmy Müller Martini.

Model Presto E90, będący następcą cenionej linii zbierająco-szyjącej Presto, po raz pierwszy został zaprezentowany podczas targów drupa 2008. W konfiguracji dostarczonej do Centrum Usług Drukarskich linia składa się z sześciu automatycznych nakładaków, falcującej stacji podawania okładek, zespołu szyjącego, trójnoża oraz układarki krzyżowej Apollo. Urządzenie, pracujące z wydajnością do 9 tys. taktów/h, charakteryzuje się wysokim poziomem automatyki i elastyczności, będąc szczególnie przydatnym przy realizacji niskich i średnich nakładów. Ta cecha maszyny, poza ceną i marką dostawcy, była dla nas niezwykle istotna przy rozpatrywaniu ofert różnych producentów – kontynuuje Henryk Miler. – Dzięki rozwiniętej automatyce urządzenie oferuje błyskawiczny narząd, a pod względem szerokiego zakresu obsługiwanych formatów pozostawia konkurencję w tyle. Było to dla nas istotne, gdyż jakiś czas temu zmieniliśmy profil produkcji z pół- na pełnoformatową i procesy introligatorskie stały się swego rodzaju „wąskim gardłem”. Dziś, m.in. za sprawą inwestycji w linię Presto E90, to ograniczenie zostało zlikwidowane.

System Presto E90 pracuje w Centrum Usług Drukarskich od maja i przez tych kilka miesięcy pozwolił firmie na pozyskanie nowych klientów i zleceń. Mówi Daria Kłudka: Posiadanie tego rozwiązania to dla nas ważny argument przy negocjowaniu kontraktów handlowych. Wcześniej do niektórych zamówień, np. druków niskogramaturowych w oprawie zeszytowej, nawet się nie przymierzaliśmy. Dziś – mając w wyposażeniu dwie linie do szycia drutem, w tym jedną oferującą tak wysokie parametry w zakresie wydajności i elastyczności – możemy śmiało zabiegać nawet o najbardziej wymagające zlecenia. W linii Presto E90 wykonywane są przede wszystkim większe nakłady, chociaż nie da się ukryć, że – choćby za sprawą przedwakacyjnego okresu, w jakim ją nabyliśmy – urządzenie nie pracuje jeszcze z pełnym obciążeniem. Z drugiej strony dzięki temu jej operatorzy mieli czas, aby nauczyć się obsługi nowej maszyny i dokładnie poznać jej możliwości. Trzeba bowiem przyznać, że przeskok technologiczny, w stosunku do naszej starej maszyny, jest ogromny.
Na życzenie kierownictwa firmy CUD, automatyczne nakładaki oraz stacja okładki linii Presto E90 zostały dodatkowo wyposażone w automatyczny system wykrywania błędów ASIR 3.

Pozwala on na porównywanie obrazów oraz odczytywanie informacji zawartych w kodach kreskowych wydrukowanych w odpowiednich miejscach składek. Dzięki temu wyeliminowano problem błędów powstających w produktach drukowanych jednocześnie w kilku wersjach językowych. Kolejne istotne cechy tego taśmowca, wpływające na jego zaawansowanie technologiczne to m.in: praca na serwonapędach w agregacie szyjącym wpływająca na skrócenie czasu przyrządu oraz zwiększenie jego elastyczności; wyposażenie maszyny w trzy rodzaje głowic szyjących typu Q (Quick Setup) – standardowe, zwężone oraz oczkowe; narządzanie trójnoża bez użycia narzędzi; automatyczne odnajdywanie taktu w sekcjach automatycznych nakładaków składek, podawania okładki, maszyny szyjącej oraz trójnoża; układanie stosów o zadanej wysokości oraz wyprowadzanie ich z maszyny. Co więcej, linia Presto E90 oferuje możliwość podwójnej produkcji wpływając na zwiększenie wydajności pracy całego działu introligatorni.
Po trzech miesiącach pracy z tym rozwiązaniem możemy mówić o nim wyłącznie w samych superlatywach – dodaje Daria Kłudka. – Maszyna pracuje bez zarzutu, a proces oprawy zeszytowej przy większych nakładach skrócił się dzięki niej dwukrotnie. Także samo wdrożenie i szkolenie przeprowadzone przez specjalistów firmy Müller Martini, przebiegały bardzo sprawnie. Mamy nadzieję, że będzie nam ono służyć bezawaryjnie przez wiele lat.

Warto dodać, że tegoroczne inwestycje w introligatornię zbiegły się w czasie z przebudową i kolejnymi zmianami funkcjonowania całej firmy CUD. Od pewnego czasu trwa tu reorganizacja jej działu handlowego, który ma w dużej części skupić się na pozyskiwaniu i obsłudze klientów przez Internet. Mówi Andrzej Gołąb, pełnomocnik zarządu ds. systemów zarządzania jakością: To kolejny krok w porządkowaniu działalności naszej firmy, po wprowadzaniu systemu ISO i stworzonego przez nas we własnym zakresie systemu MIS. Dzięki obecności na portalach społecznościowych chcemy być bliżej klientów, zaś poprzez dedykowaną stronę internetową www.print4app.pl – zaoferować im możliwość kompleksowego zlecania prac przez Internet, po korzystniejszych cenach. Jest to możliwe, gdyż działając w tym wypadku jako drukarnia internetowa nie występujemy jako pośrednik (jak to często bywa przy zamawianiu usług w trybie on-line), ale mamy cały niezbędny sprzęt na miejscu. Naszą ambicją jest też sprzęgnięcie w ramach jednego systemu workflow różnych urządzeń pracujących w drukarni, w tym posiadanej od niedawna linii Presto E90. Dzięki jej wysokiej automatyce i kompatybilności z systemami zewnętrznymi z pewnością niebawem się to uda.

Dodatkowe informacje na temat produktów Müller Martini:
Monika Pataniak, Müller Martini Sp. z o.o.
Wał Miedzeszyński 203, 04-987Warszawa
E-mail: monika.pataniak@pl.mullermartini.com
http://www.mullermartini.com/pl
Opracowanie merytoryczne informacji:PAI
Aktualności

2020-09-09 09:31:50 | Komentarze: 0

Drukarnia Mellow z pierwszą na świecie półformatową, hybrydową maszyną Koenig & Bauer Rapida 76 z modułem do cold stampingu

Nowe kierunki produkcji: wysoko uszlachetnione opakowania i niestandardowe wydruki o dużej wartości dodanej „Made of Print” – to hasło przyświeca działalności krakowskiej drukarni Mellow, która od ponad dwóch dekad jest obecna na polskim rynku usług poligraficznych realizowanych w technice offsetowej. Przez wiele lat główną część jej portfolio stanowiły szeroko rozumiane materiały marketingowe wysokiej jakości, skierowane głównie do klientów korporacyjnych. Obecnie Mellow – jak zapewnia prezes zarządu drukarni Wojciech Dworak – stara się zdywersyfikować swoją ofertę i rozszerzyć ją m.in. o wysoko uszlachetnione opakowania oraz inne produkty poligraficzne o wartości dodanej. Temu służą nowe inwestycje sprzętowe, m.in. w półformatową maszynę offsetową Rapida 76 z modułem do foliowania na zimno. To kolejne już rozwiązanie marki Koenig & Bauer, na jakie zdecydował się ten krakowski zakład poligraficzny, a zarazem pierwsza na rynku europejskim półformatowa maszyna hybrydowa (UV/LED) tego producenta, wyposażona w opcję do cold-stampingu i pierwsza na świecie tak rozbudowana konfiguracja modelu Rapida 76.

Drukowanie na materiałach bez ograniczeń - poznaj możliwości cyfrowego druku na tkaninach

Rynkowe nowości firmy Kodak w obszarze druku cyfrowego, rozwiązań CTP i systemów workflow

Druk etykiet szansą na sukces w niepewnych czasach: nowe możliwości biznesowe według Konica Minolta

Nilpeter na targach Labelexpo Europe: światowe premiery maszyn FA-26 i FA-22, model FA-17 w nowej konfiguracji

Drukarnia etykietowa Reganta z Łodzi po raz trzeci zainwestowała w maszynę fleksograficzną Mark Andy Performance Series

Maszyna bandująca Strapack - Akebono OB-360 od ScanPack - idealne rozwiązanie do wykorzystania w drukarniach!

Innowacyjne atramenty UV LED firmy Agfa Graphics z prestiżową nagrodą EDP Award 2017

Pierwszy w Polsce bigówko-perforator z falcerką online - Multigraf Touchline z oferty Duplo - w drukarni db PRINT Polska

Wydłużone terminy płatności – jak sobie z nimi radzić?