Opinion operowo

2007-02-20

Firma Opinion wykorzystała możliwości druku cyfrowego do produkcji scenografii operowych.Wielkoformatowa drukarnia cyfrowa Opinion z Gliwic wykonała scenografię dla Opery Śląskiej w Bytomiu. Realizacja obejmowała wykonanie trzech plansz wiszących i jednej umieszczonej na podłodze.
Elementy do powieszenia zostały wydrukowane na banerze typu backlit, co dzięki zastosowaniu technologii poddruku pozwoliło na uzyskanie efektu trójwymiarowości po podświetleniu scenografii. Mata na podłogę imitująca szachownicę została wykonana na banerze typu frontlit. W celu zwiększenia trwałości medium zostało zalaminowane.

Balet „Kot w butach”, na który zostały wykonane scenografie jest wystawiany w kilku miastach Polski m. in. w Bytomiu, Katowicach i Opolu. Wszystkie dekoracje wykonano wg projektu pani scenograf Małgorzaty Słoniowskiej, a opracowanie graficzne przygotowała firma Print and Fresc z Wrocławia. Dzięki wykorzystaniu wydruków wielkoformatowych zwijanie, rozwijanie i przewożenie dekoracji nie stanowi żadnej przeszkody. Stosowanie tradycyjnie malowanych dekoracji pozwala na ich wykorzystanie tylko w jednym miejscu. Nie bez znaczenia jest także fakt, iż scenografia wydrukowana cyfrowo jest znacznie tańsza, a jej wykonanie trwa zaledwie kilkadziesiąt minut. Za wykorzystaniem druku cyfrowego przemawiają także względy bezpieczeństwa. Media używane przez cyfrową drukarnię wielkoformatową Opinion z Gliwic posiadają certyfikaty niepalności, których z kolei nie posiadają materiały, na których maluje się tradycyjne scenografie. Opery i teatry w celu zapewnienia niepalności stosują impregnaty z soli organicznych, jednak powoduje to zwiększenie kosztów, a sam produkt traci na jakości. Przygotowanie scenografii tradycyjnymi metodami zajmuje nawet kilka tygodni, a nie wszystkie instytucje posiadają odpowiednie zaplecze technologiczne.

Drukarnia z Gliwic przygotowała także witraże dla Opery Wrocławskiej. Realizacja została wykonana według projektu pani scenograf Marii Balcerek na potrzeby opery pt. „Cyganeria”. Opinion wykorzystał tutaj technologię druku UV dostępną w ofercie gliwickiej drukarni od kilku miesięcy. Wydruk wykonano na poliwęglanie bezbarwnym o grubości 2mm. Łącznie wykonano 2 duże półokrągłe witraże oraz 42 mniejsze elementy. Zastosowanie druku cyfrowego w technologii UV było konieczne, gdyż uszkodzenie poprzednich, kilkuletnich dekoracji wyszło na jaw na 10 dni przed premierą. Pomysł okazał się trafiony – wydruk jest świetnej jakości, a po podświetleniu farba pięknie się mieni.

Firma Print and Fresc z Wrocławia - wiodący producent scenografii dla oper i teatrów, zajęła się realizacją i opracowaniem graficznym wszystkich materiałów dostarczonych do obu oper. Wydruki zostały wykonane przez drukarnię Opinion z Gliwic, która przygotowała już m. in. scenografię na galę Impactor, Premium Brand, Webstarfestiwal oraz KFPP w Opolu.
Opinion Sp. z o.o.
ul.Leonarda da Vinci 12
44-109 Gliwice, Polska
Aktualności

2019-10-15 11:38:18 | Komentarze: 0

Nilpeter na targach Labelexpo Europe: światowe premiery maszyn FA-26 i FA-22, model FA-17 w nowej konfiguracji

Podczas tegorocznych targów Labelexpo Europe 2019 firma Nilpeter skoncentrowała się na prezentacjach dwóch wysokowydajnych maszyn wąskowstęgowych: pokazywanej po raz pierwszy FA-22, dedykowanej zadrukowywaniu i uszlachetnianiu różnorodnych podłoży, oraz znanego już z rynku modelu FA-17, wzbogaconego o szereg opcji wykańczających i uszlachetniających m.in. w technice inkjetowej. Firma zaanonsowała też inną światową premierę w swojej ofercie: maszynę FA-26, przeznaczoną do realizacji niskonakładowych etykiet i opakowań giętkich na wstędze o szerokości 660 mm. Z myślą o zwiedzających z Polski, na stoisku obecni byli przedstawiciele Koenig & Bauer (CEE) - wyłącznego dystrybutora marki Nilpeter w naszym kraju.

Drukarnia etykietowa Reganta z Łodzi po raz trzeci zainwestowała w maszynę fleksograficzną Mark Andy Performance Series

Maszyna bandująca Strapack - Akebono OB-360 od ScanPack - idealne rozwiązanie do wykorzystania w drukarniach!

Innowacyjne atramenty UV LED firmy Agfa Graphics z prestiżową nagrodą EDP Award 2017

Pierwszy w Polsce bigówko-perforator z falcerką online - Multigraf Touchline z oferty Duplo - w drukarni db PRINT Polska

Wydłużone terminy płatności – jak sobie z nimi radzić?

Najważniejsza impreza w branży opakowań już w kwietniu! 8. Międzynarodowe Targi Opakowań Packaging Innovations

„Innowacyjne opakowania” – 10 bezpłatnych zaproszeń VIP

Grafpol na targach w Cosmopack we Bolonii

RemaDays Warsaw zakończone