Offset Druk: sukces z zaawansowaną technologią drukowania firmy Koenig & Bauer

2013-12-19

Rzeszowska firma Offset Druk to jeden z najlepiej wyposażonych i najnowocześniejszych zakładów poligraficznych na Podkarpaciu. W skład jej parku sprzętowego wchodzą m.in. dwie wysokowydajne maszyny arkuszowe KBA Rapida 106, posiadające liczne systemy kontrolno-pomiarowe oraz funkcje usprawniające ich pracę. Jak zapewnia kierownictwo drukarni – podsumowując inwestycję w technologię Koenig & Bauer – znacząco przyczyniła się ona do rozwoju firmy. Drukarnia weszła m.in. na rynek opakowań, odnotowując na nim coraz większe sukcesy.

Offset Druk istnieje od ponad 20 lat, jej właścicielem jest Adam Motyka. Firma specjalizuje się w arkuszowym druku offsetowym, realizując prace z zakresu produkcji akcydensowej, reklamowej, a od pewnego czasu również opakowaniowej. Możliwość wykonywania tych ostatnich ściśle wiąże się z inwestycjami w technologię Koenig & Bauer. Mimo niesprzyjającej koniunktury gospodarczej w Polsce i w Europie, Adam Motyka podjął bowiem decyzję o zakupie dwóch nowoczesnych pełnoformatowych maszyn drukujących KBA Rapida 106. Dla rzeszowskiej firmy oznaczało to wejście w dotychczas niestosowany przez nią format B1, a za tym idzie – znaczne zwiększenie wydajności całego zakładu. Obie maszyny wyposażono w dodatkowe opcje i funkcje, co przynosi firmie znaczące korzyści.

KBA Rapida 106
W skład parku sprzętowego firmy Offset Druk wchodzą m.in. dwie wysokowydajne, bogato wyposażone maszyny arkuszowe z serii KBA Rapida 106.
Pierwsza z dwóch dostarczonych do Offset Druku maszyn – 6-kolorowa KBA Rapida 106-6-LTTL ALV2 – wyposażona jest w dwie wieże lakierujące, dwie suszarki KBA VariDry i wydłużone wykładanie. Z myślą o produkcji kartonaży podniesiono ją o 450 mm oraz wyposażono w pakiet CX, pozwalający na zadrukowywanie podłoży o maksymalnej grubości 1,2 mm. Maszynę posiada ponadto m.in.: automatyczny system non stop na wykładaniu (stanowiący część pakietu CX); system automatycznej wymiany płyt; system niezależnych napędów cylindrów płytowych DriveTronic SPC; system nakładania bez marki bocznej DriveTronic SIS; wideokamerę ACR Control (do automatycznej korekty wszystkich registrów); system automatycznego pozycjonowania pierścieni ssących na wykładaniu ASP; system kontroli i pomiaru densytometrycznego DensiTronic Professional; system inspekcji arkusza inline ze zintegrowanym pomiarem i regulacją nafarbienia QualiTronic Professional; system identyfikacji form drukowych Plate-Ident; systemy automatycznego mycia wałków farbowych, cylindrów gumowych i dociskowych; automatyczny system zasilania lakierem (zamiennie – dyspersyjnym i UV); system mieszania i podawania lakierów metalizowanych i perłowych SCC.

Wszystkie te systemy, pracujące zarówno w trybie online jak i offline, pomagają nam w pracy – mówi Adam Motyka. – Pozwalają bowiem utrzymać nie tylko wysoką wydajność, ale przede wszystkim jakość reprezentowaną w odbitkach. Maszyna spełniła nasze wysokie wymagania pod względem jakości drukowania, a oferowane przez nią parametry są bardziej niż zadowalające, co przekłada się na nasz sukces”.

W podobnym tonie Adam Motyka wyraża się o zakupionej nieco później maszynie KBA Rapida 106-5+L ALV2. Jest to konwencjonalna maszyna 5-kolorowa z wieżą lakierującą i automatem do zmiany form drukowych. Wyposażono ją w pakiet do zadrukowywania cienkich surowców, system nakładania bez marki bocznej DriveTronic SIS oraz system automatycznego mycia wałków, obciągów gumowych i dociskowych.

Każda z obu dostarczonych do rzeszowskiej drukarni maszyn oferuje wydajność maksymalną 18 tys. arkuszy B1/h. To oznacza, że w porównaniu ze stanem wcześniejszym moce produkcyjne firmy w bardzo krótkim czasie wzrosły kilkukrotnie. Adam Motyka zapewnia, że jego firma była przygotowana na tak olbrzymi skok wydajności, także pod względem organizacyjno-handlowym: „Nie wyobrażam sobie, aby jakakolwiek drukarnia inwestując tak duże środki w sprzęt nie miała wcześniej określonych planów rozwoju. Jeszcze przed zrealizowaniem inwestycji w obie maszyny nasz dział handlowy został mocno przeorganizowany, by przygotować się na nową jakość i wysoką wydajność. Obecnie priorytetowa dla drukarni jest ekspansja na nowe rynki. Z perspektywy poczynionych zakupów, możemy mówić o sukcesie – inwestycja w markę Koenig & Bauer okazała się strzałem w dziesiątkę, a obie maszyny w dużym stopniu przyczyniły się do realizacji naszych ambitnych planów. Także obsługa posprzedażowa i serwisowa ze strony firmy KBA CEE jest na satysfakcjonującym nas poziomie”.

Jak zapewnia Adam Motyka firma Offset Druk pozyskała ostatnio wielu nowych zleceniodawców, a co za tym idzie – znacząco zwiększyła swoją sprzedaż. Warto nadmienić, że projekt inwestycyjny obejmował nie tylko zakup nowych maszyn drukujących, ale też budowę hali, biurowca i wyposażenie całej introligatorni. Mówi Adam Motyka: „Nasza pozycja rynkowa z pewnością się poprawiła, na co wpływ miały zarówno zasoby ludzkie, jak i materialne. Pozyskiwanie i obsługa nowych klientów to nieustanny proces. Rosnące wymagania z ich strony wymuszają na nas ciągły rozwój i odpowiadanie na zmieniające się oczekiwania rynku. Dzięki maszynom Koenig & Bauer proces ten przebiega obecnie o wiele bardziej sprawnie”.

Cieszymy się, że innowacyjne maszyny KBA Rapida 106 w dużym stopniu wpłynęły na rozwój i sukces firmy Offset Druk. Ta inwestycja pokazuje, że technologia Koenig & Bauer reprezentuje najwyższy światowy poziom. Mamy nadzieję, że obie maszyny będą służyć firmie Offset Druk jeszcze przez długie lata, z pożytkiem dla niej i dla rosnącego grona jej klientów” – dodaje Jan Korenc, prezes zarządu KBA CEE.

Źródło: Poligraficzna Agencja Informacyjna PrintinPoland.com