Nowe władze Stowarzyszenia Poligrafów Pomorskich

2008-04-28

23 kwietnia br. w Gdańsku podczas walnego zgromadzenia Stowarzyszenia Poligrafów Pomorskich (SPP) wybrano nowe władze tej działającej od kilku już lat organizacji. Nowym prezesem zarządu został Sławomir Wojtaś – właściciel Zakładów Artystycznych ART (zastąpił on Janusza Karca z Drukarni Oruńskiej), funkcję wiceprezesa sprawować będzie Edward Markuszewski z drukarni Druk Markuszewski, natomiast członka zarządu – Paweł Morawczyński z drukarni Normex.

Stowarzyszenie Poligrafów Pomorskich istnieje od 2002 roku i jest organizacją, która - poprzez działalność nie tylko na Pomorzu, ale również aktywnie włączając się w życie branży poligraficznej w naszym kraju - integruje środowisko poligraficzne, chroni interesy branży poligraficznej oraz wpiera jej rozwój. Jego celem jest również dbałość o wysoką etykę zawodowa środowiska poligraficznego, propagowanie uczciwych zasad konkurencji gospodarczej oraz solidarności zawodowej. Pełni również funkcję doradczą na rzecz członków, wpiera ich inicjatywy gospodarcze i organizacyjne. Należy do niego kilkadziesiąt firm poligraficznych z Pomorza.

Stowarzyszenie Poligrafów Pomorskich od lat organizuje dwa znaczące w branży oraz na Pomorzu imprezy – Dzień Drukarza odbywający się w maju lub czerwcu oraz Chrzest Drukarza, który towarzyszy Jarmarkowi Dominikańskiemu, jaki odbywa się co roku w Gdańsku.

Tegoroczne Walne Zgromadzenie Członków było okazją do podsumowania działalności Stowarzyszenia w roku 2007 oraz omówienia planów i zadań na rok bieżący. Jednymi z najważniejszych są cykliczne już, wyżej wspomniane imprezy. Jak podano, Dzień Drukarza odbędzie się w tym roku 14 czerwca, natomiast Chrzest Drukarza – 15 sierpnia. Już dziś Stowarzyszenie przygotowuje się starannie do obu tych wydarzeń. Kolejną, organizowaną od roku ubiegłego imprezą, są Otwarte Drukarskie Mistrzostwa Polski w wędkowaniu pełnomorskim. Podczas Walnego Zgromadzenia zapowiedziano ich kontynuację w roku bieżącym.

Stowarzyszenie intensywnie wspiera również od lat działalność Zespołu Szkół Poligraficznych w Gdańsku. Przedmiotem dyskusji podczas Walnego Zgromadzenia stała się przede wszystkim najbardziej aktualna obecnie sprawa rekrutacji do tejże placówki. Jak zdecydowano, stowarzyszenie aktywnie wesprze szkołę w tym zakresie. Wszystkie związane z tym działania mają na celu zainteresowanie młodzieży gimnazjalnej zawodami związanymi z branżą poligraficzną. Zwrócono bowiem uwagę na fakt, że brak rąk do pracy oraz wykwalifikowanych pracowników staje się coraz większą bolączką wielu drukarń.

Jednym z punktów Walnego Zgromadzenia SPP było również przedstawienie sprawozdań – finansowego i merytorycznego – za rok 2007. Oba zostały przyjęte przez Członków Stowarzyszenia. Przyjęli oni również jednogłośnie zmiany w statucie Stowarzyszenia dotyczące możliwości przyjmowania w jego skład tzw. członków honorowych (będą oni zwolnieni z opłat członkowskich). Kolejnym punktem było również przyjęcie nowych drukarń do Stowarzyszenia.

Jednak najważniejszym wydarzeniem był wybór nowych władz Stowarzyszenia. Ustępujący prezes Zarządu – Janusz Karc - podsumował jego działalność w ostatnim okresie i podziękował za współpracę. Nowym prezesem zarządu został Sławomir Wojtaś – właściciel Zakładów Artystycznych ART z Gdańska, który od lat aktywnie wspiera działalność Stowarzyszenia, a w ostatnim okresie pełnił w nim funkcję wiceprezesa. Nowym wiceprezesem został Edward Markuszewski z drukarni Druk Markuszewski, natomiast Paweł Morawczyński z drukarni Normex pełnić bedzie fukcję członka zarządu. Przed nowym zarządem stoją nowe zadania – mówi Sławomir Wojtaś. – Na pewno nie będą one proste, ale chcielibyśmy ożywić działność Stowarzyszenia tak, aby w jego skład weszło jeszcze więcej drukarń i firm poligraficznych z naszego regionu.

Chcielibyśmy powrócić do różnorodnych form realizacji celów, jakie określone są w naszym statucie m.in. do upowszechniania informacji o zmianach w przepisach prawnych dotyczących działaności poligraficznej, szkoleń specjalistycznych i zawodowych, powołania instytucji rzeczoznawców branżowych, promowania drukarń zrzeszonych w Stowarzyszeniu. Kontynuować będziemy również działania związane z odzyskaniem Domu Drukarza w Gdańsku. Jednak szczególny nacisk chcilibyśmy położyć na organizację szkoleń dla pracowników drukarń.

W tym celu zamierzamy rozwinąć naszą współpracę z dostawcami maszyn. Poza tym chcielibyśmy jeszcze bardziej lobbować na rzecz drukarń pomorskich u władz miasta, by mieć większy wpływ na podejmowane przez nich decyzje; tak, by nie oddziaływały one szkodliwie na istniejace w regionie drukarnie. Mamy nadzieję, że określając coraz ciekawsze zadania przyciągniemy do tej organizacji jeszcze więcej członków i zintensyfikujemy działania obecnych tak, aby stać się silną organizacją, która bronić będzie interesów poligrafów.

Dodatkowe informacje na temat Stowarzyszenia Poligrafów Pomorskich: www.spp.gda.pl

Opracowanie merytoryczne informacji: PAI
Aktualności

2020-09-09 09:31:50 | Komentarze: 0

Drukarnia Mellow z pierwszą na świecie półformatową, hybrydową maszyną Koenig & Bauer Rapida 76 z modułem do cold stampingu

Nowe kierunki produkcji: wysoko uszlachetnione opakowania i niestandardowe wydruki o dużej wartości dodanej „Made of Print” – to hasło przyświeca działalności krakowskiej drukarni Mellow, która od ponad dwóch dekad jest obecna na polskim rynku usług poligraficznych realizowanych w technice offsetowej. Przez wiele lat główną część jej portfolio stanowiły szeroko rozumiane materiały marketingowe wysokiej jakości, skierowane głównie do klientów korporacyjnych. Obecnie Mellow – jak zapewnia prezes zarządu drukarni Wojciech Dworak – stara się zdywersyfikować swoją ofertę i rozszerzyć ją m.in. o wysoko uszlachetnione opakowania oraz inne produkty poligraficzne o wartości dodanej. Temu służą nowe inwestycje sprzętowe, m.in. w półformatową maszynę offsetową Rapida 76 z modułem do foliowania na zimno. To kolejne już rozwiązanie marki Koenig & Bauer, na jakie zdecydował się ten krakowski zakład poligraficzny, a zarazem pierwsza na rynku europejskim półformatowa maszyna hybrydowa (UV/LED) tego producenta, wyposażona w opcję do cold-stampingu i pierwsza na świecie tak rozbudowana konfiguracja modelu Rapida 76.

Drukowanie na materiałach bez ograniczeń - poznaj możliwości cyfrowego druku na tkaninach

Rynkowe nowości firmy Kodak w obszarze druku cyfrowego, rozwiązań CTP i systemów workflow

Druk etykiet szansą na sukces w niepewnych czasach: nowe możliwości biznesowe według Konica Minolta

Ekstrakcja pyłu w drukarniach i introligatorniach

Nilpeter na targach Labelexpo Europe: światowe premiery maszyn FA-26 i FA-22, model FA-17 w nowej konfiguracji

Drukarnia etykietowa Reganta z Łodzi po raz trzeci zainwestowała w maszynę fleksograficzną Mark Andy Performance Series

Maszyna bandująca Strapack - Akebono OB-360 od ScanPack - idealne rozwiązanie do wykorzystania w drukarniach!

Innowacyjne atramenty UV LED firmy Agfa Graphics z prestiżową nagrodą EDP Award 2017

Pierwszy w Polsce bigówko-perforator z falcerką online - Multigraf Touchline z oferty Duplo - w drukarni db PRINT Polska