Nowa maszyna Heidelberga w MDM-Druk w Poznaniu

2008-12-01

· Pierwsza w Polsce arkuszowa maszyna drukująca Heidelberg Speedmaster w konfiguracji CD 102-6+LYLX3 z nakładaniem i wykładaniem Preset Plus · „technology by Heidelberg” dla drukarni MDM-Druk · MDM-Druk: „Druk to nasza pasja”

label-:_label-resizeto:.jpg
Od kilku miesięcy w drukarni MDM-Druk w Poznaniu pracuje nowa arkuszowa maszyna drukująca Heidelberg Speedmaster CD 102-6+LYLX3. Jest to pierwsza w Polsce maszyna o takiej konfiguracji z wykładaniem i nakładaniem Preset Plus. Konfiguracja ta pozwala na uzyskanie efektu bardzo wysokiego połysku przy drukowaniu farbami konwencjonalnymi i uszlachetnianiu w linii lakierami UV.

Speedmaster CD 102-6+LYLX3: nietypowa konfiguracja

Maszyna Heidelberg Speedmaster CD 102-6+LYLX3 może być wykorzystywana do zadrukowywania wszelkiego rodzaju podłoży drukowych od cienkich podłoży etykietowych 0,03 mm, aż po podłoża kartonowe grubości 1,0 mm w formacie 720 x 1 020 mm, przy maksymalnej szybkości drukowania 15 000 arkuszy na godzinę. Maszyna przystosowana jest do drukowania 6/0 farbami konwencjonalnymi i wyposażona w dwie wieże lakierujące oraz jedną wieżę suszenia pośredniego, a także system suszenia UV firmy IST-Metz, umożliwiając stosowanie lakieru dyspersyjnego jako primera oraz lakierów UV.

Maszyna sterowana jest przez Prinect CP2000 Center będące stanowiskiem dyspozytorskim do prostej i niezawodnej obsługi maszyny. Wyposażenie obejmuje ponadto samonakładak Preset Plus, zespoły drukujące z półautomatycznym, beznarzędziowym systemem zmiany płyt Heidelberg AutoPlate, system bezdotykowego prowadzenia arkuszy w maszynie pomiędzy zespołami drukującymi AirTransfer, zespoły farbowe z programowanym myciem wałków farbowych, zdalnym ustawianiem oscylacji rozcieraczy na „zero” i urządzeniem CombiStar CAN do przygotowywania płynu nawilżającego oraz termostatowaniem zespołów farbowych.

Zespoły lakierujące wyposażone są w systemy lakierowania z raklem komorowym oraz dodatkowo drugi zespół lakierujący posiada pompę CoatingStar Compact do podawania lakieru UV i lakierów dyspersyjnych. Pompa ta charakteryzuje się bardzo dużą wydajnością (1 000 litrów/godz.), brakiem pulsacji i wysokim ciśnieniem, co zapewnia niezawodną, ciągłą pracę. Wydłużone wykładanie Preset Plus X3 jest odpowiednio przygotowane do technologii UV - ocynkowane mostki z łapkami, zabezpieczenie przed promieniowaniem, chłodzona wodą blacha prowadząca arkusze, odprowadzenie ozonu.

Zespół suszący maszyny to moduł suszenia IR Heidelberg DryStar składający się z suszenia pośredniego pomiędzy ostatnim zespołem drukującym a pierwszym zespołem lakierującym, wyposażone w krótkofalowe promienniki IR, suszenie pośrednie w podwyższeniu za pierwszym zespołem lakierującym wyposażone w średniofalowe promienniki IR, suszenie pośrednie w podwyższeniu za zespołem suszącym wyposażone w dwa rakle gorącego powietrza, kasetę nadmuchu gorącego powietrza i zintegrowany wyciąg, jak też system szybkiego przyłączania w zespole, piec suszący Heidelberg DryStar 3000 Combination CAN dla wydłużonego wykładania oraz suszenie końcowe UV IST-Metz (3 lampy UV o wydajności 200 W/cm).

Maszyna korzysta także z nowoczesnego, spektrofotometrycznego urządzenia do pomiaru arkusza Heidelberg ImageControl, co zapewnia pewną i szybką kontrolę zadrukowanego arkusza.

Suszenie UV firmy IST

Firma IST jest najbardziej doświadczonym i najbardziej innowacyjnym przedsiębiorstwem dostarczającym technikę i technologię wykorzystującą promieniowanie UV między innymi do suszenia lakierów graficznych. Lampy, podzespoły, sterowniki i ich oprogramowanie wykonywane są w firmie IST. Unikalna technologia tzw. zimnego lustra pozwala na precyzyjne i efektywne wykorzystanie energii UV, dopasowanie jej do potrzeb użytkownika. Dzięki możliwości bezstopniowego regulowania mocą lamp podwyższa się ich żywotność, jednocześnie zapewniając optymalne wykorzystanie energii. Wszystkie lampy chłodzone są wodą, co zapewnia wysoką ich skuteczność. Pozwala to również na doskonałe i precyzyjne dopasowanie mocy lamp do rodzaju podłoża.

MDM-DRUK – nowoczesna drukarnia

Właścicielami drukarni MDM-Druk są Maciej Sierpiński, Dariusz Kowalczyk i Mariusz Kowalczyk. O swojej własnej drukarni jak mówią marzyli od zawsze. Po ukończeniu studiów poligraficznych pracowali w prywatnej drukarni. We wrześniu 1996 w garażu o powierzchni 20 m.kw. założyli MDM-Druk. Przy pomocy małej maszyny offsetowej i własną pracą ręczną wykonywali drobne akcydensy, takie jak plakaty, foldery, katalogi i etykiety. Tak było kiedyś.

W chwili obecnej drukarnia MDM-Druk to nowoczesny zakład o powierzchni całkowitej 3500 m.kw. Firma zatrudnia ponad 100 osób, które pracują na trzy zmiany, przez 6 dni w tygodniu. „Nasza firma koncentruje się na opakowaniach dla producentów żywności, alkoholu, kosmetyków oraz agencji reklamowych. Wykonujemy także druki akcydensowe: ulotki, plakaty, katalogi, książki, etykiety, segregatory, kalendarze, a także oferujemy kompleksowe usługi introligatorskie oraz uszlachetnianie druków poprzez złocenie, tłoczenie na gorąco i zimno, lakierowanie wybiorcze UV, foliowanie” – mówi Mariusz Kowalczyk. „Nowy Speedmaster w sposób istotny zwiększył nasze możliwości produkcyjne i portfolio zleceń, które możemy wykonać na najwyższym poziomie w bardzo krótkim czasie. Na to liczyliśmy.”

Drukarnia posiada bardzo dobrze wyposażoną przygotowalnię opartą na nowoczesnej naświetlarce CTP Heidelberg Suprasetter E105 z wywoływarką Glunz&Jensen Raptor 85. Park maszyn drukujących uzupełniają czterokolorowa maszyna Heidelberg MOVP-H, pięciokolorowa maszyna z odwracaniem i wieżą lakierującą Heidelberg Speedmaster 74-5-P2+L oraz czterokolorowa maszyna z wieżą lakierującą Heidelberg Speedmaster CD 102-4+L. Poza automatem sztancującym dział introligatorni posiada m.in. dwie złamywarki Heidelberg Stahlfolder KH 78/4 oraz Ti 52, linię do szycia drutem Heidelberg Stitchmaster ST 100, składarko-sklejarkę Diana 90, krajarki Polar 115 X, 78 ES oraz 92 XT uzupełnione o podnośnik LW 1000-4 oraz utrząsarkę stosu RA-2.

MDM-Druk otrzymał wiele nagród i wyróżnień potwierdzających, że jest to dynamicznie rozwijająca się i nowoczesna drukarnia. W 2005 roku w ramach Programu Promocji Jakości „Lider Jakości” drukarnia otrzymała Certyfikat Najlepszej Jakości Usług przyznawany przez Polską Akademię Jakości w Krakowie (drukarnia posiada oczywiście wdrożony system kontroli jakości ISO 9001:2000). W latach 2005-2007 MDM-Druk był trzykrotnie laureatem konkursu „Gazele Biznesu” (w okresie 2005-2006 produkcja wzrosła o 40%). W roku 2006 firma otrzymała tytuł „Geparda Biznesu” jako „Najszybciej rozwijająca się firma branży poligraficznej”. Co ważne, drukarnia z powodzeniem wykorzystuje środki dostępne w ramach unijnych funduszy pomocowych, wspierających innowacyjne rozwiązania.

„technology by Heidelberg” dla MDM-DRUK-u

W październiku br. miało miejsce oficjalne przekazanie drukarni MDM-Druk wyróżnienia „technology by Heidelberg”, które przyznawane jest przez koncern Heidelberga tym drukarniom na całym świecie, które posiadają przygotowalnię i park maszyn drukujących oparty na urządzeniach i rozwiązaniach Heidelberga, a dodatkowo wyróżniają się najwyższymi standardami jakości produkcji. „Cieszymy się z tego wyróżnienia i mamy nadzieję, że na nie zasłużyliśmy” – mówi Maciej Sierpiński. „W procesie produkcji staramy się świadomie wykorzystywać wszystkie nasze atuty, którymi są m.in. wieloletnie doświadczenie i praktyczna wiedza na temat druku, bliska współpraca z klientem i dbałość o wszystkie szczegóły realizacji zlecenia i bardzo nowoczesny park maszynowy” – dodaje.

„Wierzymy, że ekskluzywny druk wysokiej jakości nie musi dużo kosztować. Staramy się wyeliminować możliwe błędy, które mogą zepsuć nawet najlepsze projekty folderów, kalendarzy, plakatów czy etykiet. Jesteśmy z naszymi klientami w bliskim kontakcie przez cały czas. Mają do nas zaufanie i powierzają nam kontrolę nad całym procesem poligraficznym. Odbierają na czas gotowe, nie wymagające poprawek druki” – mówi Dariusz Kowalczyk.

„Druk to nasza pasja” – dodają wszyscy razem.


Nowy Speedmaster CD 102-6+LYLX3 - Na zdjęciu od lewej: Mariusz Kowalczyk, Maciej Sierpiński i Dariusz Kowalczyk właściciele drukarni MDM Druk przy nowej maszynie drukującej. Maszyna przystosowana jest do drukowania 6/0 farbami konwencjonalnymi i wyposażona jest w dwie wieże lakierujące oraz jedną wieżę suszenia pośredniego, wydłużone wykładanie Preset Plus oraz system suszenia UV firmy IST-Metz, umożliwiając stosowanie lakieru dyspersyjnego jako primer oraz lakierów UV.


„technology by Heidelberg” dla drukarni MDM-Druk - Maciej Sierpiński, Dariusz Kowalczyk i Mariusz Kowalczyk z dumą odbierają z rąk Prezesa Heidelberg Polska Krzysztofa Pindrala i Łukasz Żarneckiego, Regionalnego Szefa Sprzedaży, tytuł „technology by Heidelberg”, potwierdzający bardzo wysoki standard produkcji w oparciu o maszyny i urządzenia Heidelberga.


Przekrój maszyny z systemem suszenia UV firmy IST - Przekrój maszyny Speedmaster CD 102-6+LYLX3 z unikalną technologią tzw. zimnego lustra pozwalającą na precyzyjne i efektywne wykorzystanie energii UV, dopasowanie jej do potrzeb użytkownika.

Więcej informacji: Heidelberg Polska Sp. z o.o.