Morgana Systems i Zinart na targach drupa 2012

2012-05-24

Tegoroczne targi drupa stały się dla firmy Morgana Systems doskonałą okazją do zaprezentowania portfolio rozwiązań introligatorskich dedykowanych na rynki drukarń offsetowych i cyfrowych, bazujących na produkcji mało- i średnioformatowej.

Stoisko firmy, które podczas dwutygodniowej imprezy odwiedziło tysiące gości z całego świata, zostało wypełnione zaawansowanymi urządzeniami usprawniającymi procesy złamywania, bigowania, broszurowania czy wycinania wizytówek. Z myślą o klientach z Polski na targach byli obecni przedstawiciele firmy Zinart Systemy Graficzne – wyłącznego dystrybutora rozwiązań Morgana w naszym kraju.

Warto dodać, że poza demonstracją urządzeń na własnym stoisku, przedstawiciele firmy Morgana Systems byli też obecni na stoiskach swoich strategicznych partnerów – dostawców cyfrowych maszyn drukujących. Wykorzystywali oni rozwiązania brytyjskiego producenta do wykańczania wydruków realizowanych w czasie targowych prezentacji. Zaawansowane urządzenia Morgana można było zobaczyć w pracy m.in. na stoiskach takich firm jak Xerox, HP, Konica Minolta, Canon, Ricoh czy Zacares.
Obecnych na stoisku Morgana Systems przedstawicieli firmy Zinart odwiedzili reprezentanci kilkudziesięciu polskich drukarń cyfrowych i offsetowych. Mówi Katarzyna Zindulska-Wickens, odpowiedzialna za sprzedaż rozwiązań Morgana w firmie Zinart: Mieli oni możliwość obejrzeć podczas pracy aż piętnaście maszyn, przy czym najbardziej zainteresowani byli nowościami: oklejarkami z rodziny DigiBook, linią zbierająco-szyjącą do tworzenia broszur DocuMaster Pro oraz automatycznymi bigówko-falcerkami DigiFold Pro.

Targi drupa 2012 były pierwszą okazją dla firmy Morgana do zademonstrowania światowej publiczności wszystkich rozwiązań z linii „Pro”, zarówno sprzętowych jak i software’owych. Zadebiutowały one przed dwoma laty na innej ważnej europejskiej wystawie – Ipex 2010; w Düsseldorfie pokazano kolejne udoskonalenia i funkcje wprowadzone w poszczególnych maszynach. Swoją międzynarodową premierę miała tu linia do tworzenia broszur DocuMaster MFC, oferująca wydajność do 7,2 tys. arkuszy/h, posiadająca cztery osobne stacje podawania, wszechstronny system podawania okładek i wkładkowania, obsługująca podłoża o gramaturze do 300 g/m2 i formacie maksymalnym 450 x 320 mm. W urządzeniu zastosowano nowy system bigowania DynaTilt, który automatycznie dopasowuje i koryguje ułożenie wykańczanego arkusza. Sterowanie maszyną odbywa się poprzez panel dotykowy, gdzie wprowadzane są najważniejsze parametry produkcyjne, takie jak format, objętość czy pozycja bigu.

Pozostałe rozwiązania ze wspomnianej linii „Pro” obejmowały: automatyczne bigówki AutoCreaser Pro 33 (format B3) i AutoCreaser Pro 50 (format B2), oferujące do 16 zgięć na arkusz o grubości maksymalnej 0,4 mm (ok. 400 g/m2) i pracujące z prędkością 8500 arkuszy/h; automatyczną, sterowaną panelem dotykowym złamywarkę AutoFold Pro o wydajności 6240 arkuszy/h, akceptującą podłoża o gramaturze do ok. 400 g/m2 i formacie maksymalnym 600 x 385 mm; wszechstronną, wysokowydajną bigówko-falcerkę DigiFold Pro, bazującą na technologii DynaCrease umożliwiającej pracę z prędkością 6 tys. ark./h, wyposażoną w system podawania papieru PosiFeed, obsługującą media o formacie do 700 x 385 mm (z opcjonalnym jego powiększeniem do 900 x 385 mm) i gramaturze do 400 g/m2; oraz linię do broszurowania DocuMaster Pro, reprezentującą już czwartą generację tych urządzeń, pracującą z prędkością 5 tys. arkuszy/h (lub 1560 broszur/h) i obsługującą arkusze o formacie 630 x 330 mm przy bigowaniu oraz 460 x 320 mm przy tworzeniu broszur. Podobnie jak wcześniej wspomniany model DocuMaster MFC czy choćby złamywarka DigiFold Pro, linia ta jest kompatybilna ze standardem JDF, co oznacza, że wstępne parametry produkcji mogą być do niej przesłane ze studia prepress przygotowującego pliki graficzne.

Po raz pierwszy na targach drupa 2012 firma Morgana Systems zaprezentowała kompletną linię oklejarek wykorzystujących technologię PUR, przeznaczonych do współpracy z cyfrowymi maszynami drukującymi. Poza znanym już modelem DigiBook 300, który doczekał się licznych instalacji w firmach z różnych krajów, na targach pokazano dwa kolejne urządzenia z tej rodziny. Z myślą o miękkiej oprawie książek niskonakładowych w ofercie Morgana Systems pojawiła się oklejarka DigiBook 150. Urządzenie pracuje z prędkością 150 cykli/h i obsługuje książki o grubości grzbietu z zakresu 2-50 mm. Wspomniana wcześniej DigiBook 300 pracuje z prędkością 300 cykli/h, zaś kolejna nowość – najszybsza z całej serii DigiBook 450 zapewnia wydajność rzędu 450 cykli/h. Co więcej, oferuje ona automatyczne podawanie okładek.

Targi drupa przyniosły też szereg udoskonaleń w produkowanych przez Morgana Systems urządzeniach do lakierowania i wstępnego powlekania. Dostępne w formatach B3 i B2, urządzenia DigiCoater stanowią odpowiednie uzupełnienie dla cyfrowej bądź offsetowej maszyny drukującej. DigiCoater 33 to model klasy entry-level, dedykowany do obsługi arkuszy w formacie SRA3. Urządzenie posiada trzy zbiorniki i jeden wałek nadający, umożliwiając łatwą zmianę między lakierem błyszczącym, matowym i powodującym efekt tekstury. Z kolei DigiCoater 50 to propozycja dla drukarń półformatowych, dostępna w dwóch wersjach: z czterema zbiornikami i dwoma wałkami nadającymi lakier (dedykowana dla użytkowników zainteresowanych wyłącznie lakierowaniem) oraz z sześcioma zbiornikami i trzema wałkami (przeznaczona dla użytkowników zainteresowanych lakierowaniem i powlekaniem z jednego urządzenia). W tym drugim przypadku przełączanie z funkcji lakierowania na powlekanie odbywa się z poziomu panelu dotykowego.

Uzupełnienie targowej oferty Morgana Systems stanowiły mniejsze, choć równie przydatne urządzenia introligatorskie. Wśród nich warto wymienić CardXtra Plus – kompaktowe, wielofunkcyjne urządzenie wyposażone w funkcje wycinania i bigowania czy też FSN i FRN5 – rotacyjne urządzenia do numerowania druków w formacie 460 x 460 mm, pracujące z prędkością – odpowiednio – 9 tys. i 5,5 tys. ark./h.

Targowe spotkania i prezentacje zaowocowały kolejnymi kontraktami na dostawę urządzeń Morgana do drukarń z naszego kraju. Drukarnia Chroma z Żar, posiadająca już trzy rozwiązania tego producenta, zdecydowała się na zakup automatycznej bigówki AutoCreaser Pro 50 i złamywarki AutoFold Pro, skonfigurowanych z myślą o pracy w jednej linii obsługującej wydruki półformatowe. Podobny zestaw, tyle że w formacie B3 (składający się z urządzeń AutoCreaser Pro 33 i AutoFold Pro) zakontraktowała drukarnia Fokus z Mogilna. Z kolei firma VideoPlus z Ożarowa Mazowieckiego stanie się wkrótce posiadaczem trzech urządzeń Morgana: linii do broszurowania DocuMaster Pro, bigówko-falcerki DigiFold Pro oraz uniwersalnego urządzenia CardXtra Plus. Listę dotychczas sfinalizowanych umów potargowych uzupełniają: bigówko-falcerka DigiFold Pro dla drukarni Grafis z Pruszkowa i numerator FRN5 dla drukarni Amizgraf ze Zgorzelca. Na tym jednak nie koniec – zapowiada Katarzyna ZIndulska-Wickens. – Specjalna oferta targowa obowiązuje przez trzy tygodnie od zakończenia drupy, więc spodziewamy się kolejnych kontraktów, o których będziemy sukcesywnie informować.

Aktualności

2020-09-09 09:31:50 | Komentarze: 0

Drukarnia Mellow z pierwszą na świecie półformatową, hybrydową maszyną Koenig & Bauer Rapida 76 z modułem do cold stampingu

Nowe kierunki produkcji: wysoko uszlachetnione opakowania i niestandardowe wydruki o dużej wartości dodanej „Made of Print” – to hasło przyświeca działalności krakowskiej drukarni Mellow, która od ponad dwóch dekad jest obecna na polskim rynku usług poligraficznych realizowanych w technice offsetowej. Przez wiele lat główną część jej portfolio stanowiły szeroko rozumiane materiały marketingowe wysokiej jakości, skierowane głównie do klientów korporacyjnych. Obecnie Mellow – jak zapewnia prezes zarządu drukarni Wojciech Dworak – stara się zdywersyfikować swoją ofertę i rozszerzyć ją m.in. o wysoko uszlachetnione opakowania oraz inne produkty poligraficzne o wartości dodanej. Temu służą nowe inwestycje sprzętowe, m.in. w półformatową maszynę offsetową Rapida 76 z modułem do foliowania na zimno. To kolejne już rozwiązanie marki Koenig & Bauer, na jakie zdecydował się ten krakowski zakład poligraficzny, a zarazem pierwsza na rynku europejskim półformatowa maszyna hybrydowa (UV/LED) tego producenta, wyposażona w opcję do cold-stampingu i pierwsza na świecie tak rozbudowana konfiguracja modelu Rapida 76.

Drukowanie na materiałach bez ograniczeń - poznaj możliwości cyfrowego druku na tkaninach

Rynkowe nowości firmy Kodak w obszarze druku cyfrowego, rozwiązań CTP i systemów workflow

Druk etykiet szansą na sukces w niepewnych czasach: nowe możliwości biznesowe według Konica Minolta

Nilpeter na targach Labelexpo Europe: światowe premiery maszyn FA-26 i FA-22, model FA-17 w nowej konfiguracji

Drukarnia etykietowa Reganta z Łodzi po raz trzeci zainwestowała w maszynę fleksograficzną Mark Andy Performance Series

Maszyna bandująca Strapack - Akebono OB-360 od ScanPack - idealne rozwiązanie do wykorzystania w drukarniach!

Innowacyjne atramenty UV LED firmy Agfa Graphics z prestiżową nagrodą EDP Award 2017

Pierwszy w Polsce bigówko-perforator z falcerką online - Multigraf Touchline z oferty Duplo - w drukarni db PRINT Polska

Wydłużone terminy płatności – jak sobie z nimi radzić?