Koenig & Bauer AG na World Publishing Expo: offsetowy i inkjetowy druk gazet z jednego źródła

2013-10-15

Tradycyjnie już wśród wystawców World Publishing Expo znalazła się firma Koenig & Bauer AG (KBA), która promowała konwencjonalne i cyfrowe rozwiązania ze swojej oferty, dedykowane dla drukarń gazetowych. Ze szczegółami prezentacji targowych zarząd KBA zapoznał dziennikarzy podczas konferencji prasowej, zorganizowanej w pierwszym dniu targów.

Michał Drożdż
Gości z Polski odwiedzających stoisko Koenig & Bauer AG przyjmował Michał Drożdż - regionalny szef sprzedaży KBA CEE.
Spotkanie z prasą rozpoczął Claus Bolza-Schünemann, prezes firmy Koenig & Bauer, który przedstawił aktualną sytuację na rynku produkcji gazetowej oraz pozycję, jaką zajmuje na nim KBA. Jak podano, w roku 2012 była ona zdecydowanym liderem sprzedaży, kontraktując niemal 40% wszystkich nowych maszyn dostarczonych do drukarń z całego świata. W tym roku odsetek ten jest jeszcze większy i przekracza 40%. Sukcesy te KBA osiąga na kurczącym się rynku, który od 2006 roku zmalał o ponad 70%. Według ostatnich danych, w roku 2012 globalna sprzedaż nowych maszyn zwojowych (zarówno gazetowych jak i akcydensowych) wyniosła 630 mln euro.

Wobec tych prognoz firma z jednej strony redukuje moce wytwórcze w zakresie maszyn konwencjonalnych, z drugiej – poszukuje nowych źródeł przychodów. Stąd strategiczne ruchy w postaci wejścia na rynek cyfrowej produkcji gazet (za sprawą maszyny KBA RotaJET), dalsza ekspansja na rynku opakowań czy też rozbudowa oferty w obszarze serwisu i przebudowy oraz rozbudowy istniejących linii produkcyjnych.

KBA RotaJET
W ostatnim czasie firma KBA rozszerzyła swoją ofertę dla drukarń gazetowych o wysokowydajną zwojową maszynę inkjetową KBA RotaJET
Maszyna KBA RotaJET została szczegółowo omówiona przez Olivera Baara – menedżera projektu w firmie KBA. Dedykowane jej prezentacje odbywały się także w ramach sesji „Media Port” w specjalnej przestrzeni wystawienniczej poświęconej technologiom cyfrowym (której KBA była sponsorem). Jak poinformowano podczas konferencji prasowej, firma zakontraktowała już dwie maszyny RotaJET do odbiorców z innych segmentów niż produkcja gazetowa, jednak zainteresowanie tym rozwiązaniem ze strony drukarń prasowych stale rośnie. „KBA RotaJET to jedyna na rynku zwojowa maszyna inkjetowa oferowana przez producenta maszyn offsetowych – podkreślał Claus Bolza-Schünemann. – Jesteśmy innowacyjnym partnerem branży gazetowej od niemal 200 lat i znamy dobrze jej oczekiwania. Chcemy wykorzystać pokładane w nas zaufanie i zaproponować rozwiązania, w jakie wyposażona jest maszyna RotaJET. Ponieważ mamy w ofercie także maszyny offsetowe, możemy być w tym względnie obiektywni. U podstaw naszych propozycji dla każdej firmy leżą właściwa dla niej struktura produkcji i opłacalność związana z potencjalnym wdrożeniem technologii cyfrowej w ich zakładzie”.

Podczas konferencji wspomniano też o możliwym „mariażu” obu technologii, choćby w postaci wdrażania systemów druku inkjetowego w zwojowych maszynach offsetowych wykorzystywanych do drukowania kuponów loteryjnych czy adresowania. Firma KBA ma już za sobą pierwsze tego typu instalacje. Innym krokiem do przodu może być produkcja realizowana z jednej strony na starszej maszynie offsetowej, np. KBA Colora, z drugiej – na cyfrowej maszynie zwojowej takiej jak KBA RotaJET. Druk cyfrowy może być w tym przypadku zastosowany do tworzenia wydań regionalnych oraz personalizacji.

Maszyna KBA Commander CT
Maszyna KBA Commander CT jest światowym liderem wśród wysoko zautomatyzowanych gazetowych maszyn zwojowych.
Niezależnie od wprowadzania na rynek kolejnych maszyn cyfrowych, w obszarze druku gazetowego jeszcze przez długie lata dominować będzie konwencjonalna technika offsetowa. Świadczą o tym choćby zebrane w ostatnim czasie przez firmę KBA zamówienia na nowe, kompaktowe maszyny z rodziny KBA Commander CL, wprowadzone do oferty przed dwoma laty. Jak poinformował Christoph Müller, wiceprezes ds. sprzedaży maszyn zwojowych, dotychczas firma zakontraktowała dziesięć tego typu maszyn, które trafiły do klientów z Europy, USA i Chin. W tym roku do grona ich użytkowników dołączyły firmy Ouest-France z Rennes, Pressedruck z Poczdamu i Main-Echo z Aschaffenburga. W obszarze maszyn klasy high-end sukcesy święci maszyna KBA Commander CT. Na całym świecie pracują 24 maszyny tego typu, na które składają się łącznie 124 wieże drukujące (niemal 1000 zespołów drukujących). Niedawno na model KBA Commander CT zdecydowały się firmy Badisches Druckhaus z Baden-Baden i Mittelland Zeitungsdruck ze szwajcarskiego Aarau.

Maszyna KBA Cortina
Maszyna KBA Cortina pozwala na drukowanie i uszlachetnianie inline niestandardowych produktów reklamowych
Nie spada zainteresowanie bazującą na technologii offsetu bezwodnego maszyną KBA Cortina, pokazaną po raz pierwszy na targach drupa 2000. W tym roku przeżywa ona swoisty „renesans” – na jej zakup zdecydowała się ostatnio firma Volksfreund-Druckerei Nikolas Koch z Trewiru, należąca do Saarbrücker Gruppe. Tym samym liczba sprzedanych na całym świecie maszyn KBA Cortina wzrosła do dwudziestu. Świeżo zakontraktowany egzemplarz to pierwsza maszyna wyposażona fabrycznie w dwie wieże lakierujące.

Na zakończenie Christoph Müller podkreślił, że wydawnictwa gazetowe powinny w większym stopniu wykorzystywać swoją wiedzę i doświadczenie w zakresie działań uzupełniających sam proces drukowania. Dotyczy to m.in. stosowania nietypowych form reklamowych w gazetach i nie tylko. Z myślą o tego typu działaniach firma KBA wprowadziła do swojej oferty manifold – opcjonalny sprzęt pozwalający na rozbudowę istniejących linii produkcyjnych, jak też rozszerzyła portfolio dedykowanych usług serwisowych. Poza konserwacją i naprawą maszyn, specjaliści z firm KBA oraz jej filii – PrintHouseService (PHS), przebudowują i dostosowują do wymagań klienta istniejące maszyny. Co więcej, niektórzy klienci z segmentu druku gazetowego i akcydensowego zdecydowali się na powierzenie firmom KBA i PHS kompleksowej obsługi serwisowej na bieżąco realizowanej u klienta.

Źródło: Poligraficzna Agencja Informacyjna PrintinPoland.com

Aktualności

2020-09-09 09:31:50 | Komentarze: 0

Drukarnia Mellow z pierwszą na świecie półformatową, hybrydową maszyną Koenig & Bauer Rapida 76 z modułem do cold stampingu

Nowe kierunki produkcji: wysoko uszlachetnione opakowania i niestandardowe wydruki o dużej wartości dodanej „Made of Print” – to hasło przyświeca działalności krakowskiej drukarni Mellow, która od ponad dwóch dekad jest obecna na polskim rynku usług poligraficznych realizowanych w technice offsetowej. Przez wiele lat główną część jej portfolio stanowiły szeroko rozumiane materiały marketingowe wysokiej jakości, skierowane głównie do klientów korporacyjnych. Obecnie Mellow – jak zapewnia prezes zarządu drukarni Wojciech Dworak – stara się zdywersyfikować swoją ofertę i rozszerzyć ją m.in. o wysoko uszlachetnione opakowania oraz inne produkty poligraficzne o wartości dodanej. Temu służą nowe inwestycje sprzętowe, m.in. w półformatową maszynę offsetową Rapida 76 z modułem do foliowania na zimno. To kolejne już rozwiązanie marki Koenig & Bauer, na jakie zdecydował się ten krakowski zakład poligraficzny, a zarazem pierwsza na rynku europejskim półformatowa maszyna hybrydowa (UV/LED) tego producenta, wyposażona w opcję do cold-stampingu i pierwsza na świecie tak rozbudowana konfiguracja modelu Rapida 76.

Drukowanie na materiałach bez ograniczeń - poznaj możliwości cyfrowego druku na tkaninach

Rynkowe nowości firmy Kodak w obszarze druku cyfrowego, rozwiązań CTP i systemów workflow

Druk etykiet szansą na sukces w niepewnych czasach: nowe możliwości biznesowe według Konica Minolta

Ekstrakcja pyłu w drukarniach i introligatorniach

Nilpeter na targach Labelexpo Europe: światowe premiery maszyn FA-26 i FA-22, model FA-17 w nowej konfiguracji

Drukarnia etykietowa Reganta z Łodzi po raz trzeci zainwestowała w maszynę fleksograficzną Mark Andy Performance Series

Maszyna bandująca Strapack - Akebono OB-360 od ScanPack - idealne rozwiązanie do wykorzystania w drukarniach!

Innowacyjne atramenty UV LED firmy Agfa Graphics z prestiżową nagrodą EDP Award 2017

Pierwszy w Polsce bigówko-perforator z falcerką online - Multigraf Touchline z oferty Duplo - w drukarni db PRINT Polska