Kodak na World Publishing Expo 2013: aktywna obecność na wielu płaszczyznach

2013-10-14

Wystawa World Publishing Expo 2013 była dla firmy Kodak okazją do prezentacji i promocji – w bardzo różny sposób – jej szerokiego portfolio dla branży wydawniczej i gazetowej. Poza prezentacjami i spotkaniami na stoisku targowym, firma aktywnie uczestniczyła w panelach dyskusyjnych Media Port, zaangażowała się w produkcję gazetki targowej „WPE 2013 Gazette”, a także zorganizowała dla swoich klientów wizytę w drukarni Axel Springer w Spandau k. Berlina, gdzie od niedawna pracują systemy druku inkjetowego Prosper S30, zainstalowane na zwojowych maszynach drukujących manroland web systems.

Kodak na World Publishing Expo
Firmę Kodak Polska na targach World Publishing Expo 2013 reprezentował Sławomir Iwanowski, odpowiedzialny w niej za rynek gazetowy.
Podczas berlińskiej wystawy Kodak promował zaawansowane systemy w zakresie druku inkjetowego i cyfrowego prepressu, skierowane do drukarń prasowych z różnych segmentów i rynków. Jeśli chodzi o te drugie, firma poinformowała o szerszej dostępności bezprocesowych płyt termicznych Sonora News, dotychczas obecnych jedynie – pod nazwą Kodak PF-N – na rynku północnoamerykańskim. Płyty te stworzono z myślą zarówno o manualnej jak i automatycznej produkcji form drukowych, a wyeliminowanie procesu ich dalszej obróbki, a co za tym idzie – chemii, w dużej mierze decyduje o ich walorach proekologicznych. Z myślą o swoich klientach z segmentu gazetowego, zainteresowanych wdrożeniem płyt Sonora News, firma Kodak aktywnie współpracuje z dostawcami takimi jak Nela czy Burgess, by zapewnić kompatybilność jej nowych materiałów eksploatacyjnych z nowoczesnymi, automatycznymi urządzeniami do punchingu, zaginania czy odczytu kodów kreskowych. Przy zastosowaniu w systemie Kodak Generation News, płyty Sonora News można naświetlać z prędkością do 240 egz./h.

Podczas wystawy Kodak promował też inne gazetowe płyty termiczne ze swojej oferty – ThermalNews PT, które nie wymagają wstępnego mycia i nagrzewania, a co za tym idzie – umożliwiają redukcję kosztów związanych z procesem przygotowania form drukowych. Ich obróbka jest możliwa zarówno w wywoływarce dedykowanej np. Kodak T-HDX, jak też standardowej – po wyłączeniu funkcji wstępnego wygrzewania. Płyty ThermalNews PT można stosować do nakładów rzędu 200 tys. egz. bez wypalania i 350 tys. egz. z wypalaniem.

Kodak Prosper S30 w praktyce
Jednym z tematów przewodnich obecności firmy Kodak na WPE 2013 były systemy druku inkjetowego Kodak Prosper S, instalowane bezpośrednio na maszynach zwojowych i introligatorskich, stosowanych w produkcji gazetowej. Jej klienci, którzy zdecydowali się na przyjazd do Berlina, mogli nie tylko posłuchać o zakończonych sukcesem tego rodzaju wdrożeniach, ale także odwiedzić drukarnię, która zdecydowała się na implementację systemu Prosper S30. Mowa o zakładzie poligraficznym Axel Springer w Spandau k. Berlina, gdzie – podobnie jak w pozostałych niemieckich drukarniach tego koncernu – zainstalowano urządzenia wdrukowujące Kodak na wszystkich zwojowych maszynach drukujących tej firmy. Kompleksowy kontrakt, zaanonsowany na początku br., objął 33 systemy Kodak Prosper S30 wdrożone w 13 lokalizacjach. Są one wykorzystywane w bieżącej produkcji, realizowanej przez Axel Springer, obejmującej zarówno własne tytuły, jak i liczne zlecenia zewnętrzne. Technologia inkjetowa pozwala na regionalizację i personalizację wydań, zwiększając możliwości wydawców i reklamodawców, choćby przy wdrukowywaniu indywidualnych kuponów loteryjnych czy kodów QR.
Sukces odnotowany przez Axel Springer z dziennikiem „Bild” skłonił także innych wydawców do zainteresowania się rozwiązaniem Prosper S30. W efekcie Kodak podpisał nie mniej spektakularny kontrakt z brytyjską firmą News UK (wydawcą takich tytułów jak „The Sun”, „The Times” czy „The Sunday Times”), obejmujący dostawę 22 systemów Prosper S30 do wchodzących w skład wydawnictwa drukarń w Broxbourne, Knowsley i Eurocentral, jak też do współpracujących z nim drukarń partnerskich w Kells (Irlandia) i w Belfaście (Irlandia Płn.).

Kodak Prosper 5000XLi i gazetka targowa
Poza systemami wdrukowującymi dane, rodzina Kodak Prosper obejmuje też urządzenia wolnostojące, przeznaczone m.in. do produkcji prasowej. Sztandarowym modelem jest tu pełnokolorowa maszyna Kodak Prosper 5000XLi, pracująca z prędkością 200 m/min. i rozdzielczością 600 x 600 dpi. Bazując na stworzonej przez Kodak technologii Stream Inkjet oraz kontrolerze IPS (Intelligent Print System), maszyna pozwala na sprawną obróbkę nawet tysięcy wydruków, bieżącą ich kontrolę i korektę „w locie”. W urządzeniu można stosować różnego rodzaju podłoża, także te wykorzystywane do produkcji wydawniczej.

Praktyczny tego przykład stanowiła gazeta „WPE 2013 Gazette”, wydana przez WAN-IFRA – organizatora targów. To bezpłatne wydawnictwo, dystrybuowane w różnych punktach wystawy, zostało wydrukowane właśnie w maszynie Prosper 5000XLi w nowo otwartej europejskiej siedzibie firmy Kodak w szwajcarskim Eysins, a następnie wykończone w drukarni Newsprint z zastosowaniem urządzenia Hunkeler Popp6. Ten berliński zakład jest pierwszą niemiecką filią Newsprint Europe (należącej do grupy IPS), w skład której wchodzą także drukarnie Newsprint Italia w Rzymie i Mediolanie.

W dwóch ostatnich z powodzeniem pracują inne maszyny Kodak dedykowane dla produkcji gazetowej – Versamark VL4200. Umożliwiają one pełnostronicowy druk ze zmienną kolorystyką i personalizacją treści, stąd stosowane są przede wszystkim do produkcji niskonakładowych tytułów (także realizowanej zdalnie), dedykowanych dla danego regionu i określonego kręgu odbiorców. Maszyny, drukujące z prędkością 125 m/min. i rozdzielczością 600 x 360 dpi, pracują – poza drukarniami Newsprint Europe – także w firmach takich jak Miller Print na Malcie i Cyprze, RotoOcean na wyspie Reunion, Acierta Newsprint w Hiszpanii czy Newsprint Impression Digital na Teneryfie (innej spółce joint-venture założonej przez Newsprint).

Media Port: „Siła druku”
Poza obecnością na własnym stoisku, firma Kodak wzięła też aktywny udział w specjalnej przestrzeni wystawienniczej „Power of Print”, zorganizowanej w ramach prezentacji Media Port. Zwiedzający tę część wystawy mogli zapoznać się z ofertą Kodaka w zakresie cyfrowego druku gazet w maszynach takich jak wspomniane wcześniej Prosper 5000XLi, Prosper S30 czy Versamark VL4200, jak też wysłuchać przedstawiciela Axel Springer AG, który w ramach sesji konferencyjnej „Innowacje w druku gazetowym” opowiedział o doświadczeniach swojej firmy z produkcją hybrydową, realizowaną z wykorzystaniem zwojowych maszyn offsetowych i zainstalowanych na nich głowic inkjetowych Prosper S30.

Mówi Sławomir Iwanowski, odpowiedzialny za rynek gazetowy w firmie Kodak Polska, obecny na wystawie World Publishing Expo 2013: „Cieszymy się, że zwiedzający, także z Polski, mogli zapoznać się z szeroką ofertą firmy Kodak na tylu płaszczyznach, nie tylko podczas wizyty na stoisku targowym. Co więcej, zwiedzając drukarnię w Spandau, czytając gazetkę targowa czy też biorąc udział w panelu Media Port, mogli naocznie przekonać się o praktycznych zaletach wynikających z wdrożenia naszych rozwiązań dla branży gazetowej. Wiemy, że polscy wydawcy prasowi bacznie obserwują to, co dzieje się w krajach takich jak Niemcy czy Wielka Brytania, gdzie systemy druku cyfrowego do produkcji gazet cieszą się coraz większą popularnością. Liczymy na to, że to zainteresowanie przełoży się także na instalacje w naszym kraju.”

Źródło: Poligraficzna Agencja Informacyjna PrintinPoland.com