KBA rozpoczyna sprzedaż Rapidy 164

2013-02-26

Kolejny - po Rapidzie 145 - sukces KBA

Na przełomie 2012 i 2013 roku uruchomiono sprzedaż Rapidy 164 w formacie VIIb (120,5 x 164 cm), która została wyposażona w taki sam stopień automatyzacji jak KBA Rapida 145. Z maksymalną prędkością drukowania 15 tys. ark./godz. (z pakietem High-Speed) i bardzo krótkim czasem narządzania jest prawdziwym wzorem do naśladowania w swojej klasie produktowej. Nowa Rapida 164 zastąpiła modele KBA Rapida 162 i KBA Rapida 162a dedykowane do segmentu wielkoformatowego druku opakowań i druku dziełowego. Obie maszyny były obecne na rynku od 1995 roku. KBA Rapida 164 została opracowana pod względem technicznym od nowa. Dysponuje ona rozwiązaniami technicznymi zaczerpniętymi z modelu KBA Rapida 106.

Analogicznie do Rapidy 145 nowa Rapida 164 jest dostępna z technologią niezależnego napędu DriveTronic. Od swojej poprzedniczki różni się wyższym wykładaniem, większą wydajnością produkcji oraz krótszymi czasami narządzania dzięki jednoczesnemu przebiegowi wielu procesów

Większa siostra dysponuje tymi samymi komponentami DriveTronic co seria KBA Rapida 106 i KBA Rapida 145. Również pod względem formatu, w stosunku do poprzedniej serii, KBA Rapida 164 nieco urosła. Dwa centymetry w szerokości arkusza i pół centymetra w długości wyróżnia ją od maszyny KBA Rapida 162a.

Spójna koncepcja DriveTronic

Pojęcie „KBA DriveTronic“ oznacza technikę pojedynczych napędów, minimalny nakład prac obsługowych i ekstremalnie skrócone czasy przygotowania maszyny do produkcji przy zmianie zlecenia. Nowoczesna koncepcja dla maszyny KBA Rapida 164 rozpoczyna się od bezwałowego samonakładaka DriveTronic, wyposażonego w napędy odpowiedzialne za wszystkie funkcje związane z ruchem stosu. DriveTronic Infeed pozwalający na zdalne ustawienia w linii nakładania. Ekran dotykowy z przyciskami szybkiego wyboru dla pewnej i intuicyjnej obsługi maszyny. Do tego dochodzi jeszcze sensoryczny system nakładania bez marki bocznej (DriveTronic SIS), nigdy wcześniej nie dostępny w tej klasie formatowej. Poza uniknięciem zarysowań bardzo wrażliwych podłoży drukowych, nakładanie bez marki bocznej SIS zachwyca wyeliminowaniem wszelkich manualnych ustawień i najwyższą dokładnością wyrównywania arkusza.

KBA Rapida 164 może być dostarczona z różnymi wariantami do wymiany płyt: systemem SAPC (półautomatyczną wymianą, ok.1:50 minuty na każdy zespół), FAPC (w pełni automatyczną wymianą dla wszystkich zespołów, ok. 3:00 min.) oraz DriveTronic SPC, czyli technologią niezależnego napędu cylindra płytowego dla symultanicznej wymiany form drukowych, która skraca całkowity czas wymiany do 1:50 minuty bez względu na liczbę zespołów drukujących.

Błyskawiczne mycie

Przy wyposażeniu maszyny KBA Rapida 164 w system DriveTronic SPC możliwe jest jednoczesne mycie cylindrów gumowych i dociskowych w stosunku do procesu wymiany płyt. Maszyna dysponuje wówczas dwiema belkami myjącymi (CleanTronic Synchro), które mogą równocześnie myć obciąg gumowy skracając czas mycia o połowę. Dodatkowo dzięki zastosowaniu funkcji ReInk możliwe jest skrócenie czasu mycia zespołów farbowych do 90 sekund, co należało dotąd do najdłuższych procesów narządzania w zespole drukującym. CleanTronic Multi z dodatkowymi obiegami dla kilku środków myjących jest przydatny tam, gdzie regularnie są zmieniane różne rodzaje farb (UV/konwencjonalne), eliminując procesy ręcznego mycia. CleanTronic UV Pozwala na mycie obciągów gumowych w trybie czuwania promienników UV. Funkcja CleanPrint służy do zbierania resztek farby z formy drukowej i obciągu gumowego. Skraca czasy mycia i może zastąpić przy niskich nakładach mycie obciągu gumowego.

Zastosowanie systemu myjącego z CleanTronic Synchro: z lewej strony: mycie cylindrów gumowych i dociskowych, z prawej strony: mycie cylindrów gumowych przy użyciu dwóch belek myjących

Zautomatyzowana wymiana form lakierujących

KBA Rapida 164 jest dostępna z dwoma wariantami wież lakierujących: wersja standardowa jest wyposażona w komorę raklową i półautomatyczną wymianę form do lakierowania (SAPC). Automatycznie odbywa się w tym przypadku pozycjonowanie cylindra formowego – podobnie jak zaciskanie i napinanie płyt lakierujących. W wieży lakierującej z systemem DriveTronic SFC (Simultaneous Forme Change) wymiana form do lakierowania przebiega symultanicznie do wymiany form drukowych i procesów mycia zespołów drukujących. Przy maszynach z dwiema wieżami lakierującymi i tylko jednej zajętej aktualną produkcją możliwe jest przygotowywanie drugiej do użycia podczas trwania druku nakładu. Dla zleceń z częstymi zmianami ilości nadawanego lakieru obecnie dostępna jest aniloksowa tuleja rastrowa. Dzięki temu zmianę może szybko i bez kłopotu wykonać jedna osoba, również równolegle do innych procesów narządzania.

Oczywiście nowa KBA Rapida 164 posiada również wysokie wykładanie z możliwością wprowadzenia wszystkich wstępnych ustawień. System prowadzenia arkuszy Venturi zapewnia spokojny transport arkuszy do maksymalnej wydajności 15 tys. ark./godz. Systemy suszenia VariDry umożliwiają uzyskanie optymalnych rezultatów suszenia. Obojętnie, czy są to suszarki na promieniowanie podczerwone/gorące powietrze czy suszarki UV – moduły można w dogodny sposób zainstalować w pozycjach suszenia pośredniego jak i końcowego. Koncern KBA oferuje również energooszczędny system suszenia VariDryBlue. Wprowadzone gorące powietrze jest ponownie wykorzystywane w segmencie przedłużonego wykładania, co prowadzi do zredukowania jego objętości i obniżenia zapotrzebowania energetycznego modułów grzewczych. Potencjał oszczędności energetycznej w stosunku do suszarek konwencjonalnych może wynosić do 50%.

Supernowoczesne stanowisko operatorskie

Od targów drupa 2012 wszystkie maszyny Rapida, wśród nich także model 164, posiadają nowe stanowisko operatorskie ErgoTronic ze ściennym ekranem. Może ono być wyposażony w systemy online do kontroli i regulacji koloru, jak urządzenie do automatycznego pomiaru nafarbienia ErgoTronic ColorControl czy systemy pomiaru registrów ErgoTronic ACR lub ICR. Możliwe jest podłączenie do systemu urządzenia kontrolno-pomiarowego DensiTronic Professional. Dostarczany obraz na żywo przez systemy kontroli jakości inline QualiTronic ColorControl czy QualiTronic Professional również może być wyświetlany na ściennym ekranie. Jak wszystkie stanowiska operatorskie maszyn KBA także stanowisko Rapidy 164 jest wyposażone w zintegrowany moduł zdalnej diagnostyki PressSupport 24 Sheetfed z łączem internetowym do aktualizacji oprogramowania. KBA Rapida 164 może być dostarczona w konfiguracjach dedykowanych do druku wydawnictw komercyjnych, książek oraz opakowań, z jedną lub dwiema wieżami lakierującymi, agregatami suszącymi, na podwyższonym fundamencie dla uzyskania wyższych stosów, dodatkowym wyposażeniem do cienkich podłoży drukowych, tektur litych i falistych oraz logistyką stosu PileTronic, odwracaniem arkuszy i wieloma innymi opcjami w zależności od specyficznych wymagań. Jest równie wszechstronna jak jej poprzedniczka, ale oferuje wyraźnie większą wydajność, jeszcze krótsze procesy narządzania oraz wyższą ekonomiczność produkcji.

Modele pilotażowe maszyny KBA Rapida 164 już od dłuższego czasu były testowane w warunkach produkcyjnych. Uzyskane doświadczenia zostały zaimplementowane do nowej serii. Poprzednie modele tj. maszyny KBA Rapida 162 zostały całkowicie wyprzedane. Ich miejsce zajęła nowa KBA Rapida 164. W bliskiej przyszłości koncern planuje dni otwarte w zakładzie w Radebeul, w czasie których nastąpi oficjalna prezentacja nowej maszyny.

Źródło: www.kba.com