Jurorzy o Biennale Plakatu: „Numer jeden na świecie!”

2012-05-17

Już w czerwcu 23. Międzynarodowe Biennale Plakatu. Członkowie jury nie mają wątpliwości – tego wydarzenia nie można przegapić.

„Warszawskie Biennale jest symbolem nowoczesnej sztuki” – uważa Bojidar Ikonomov, członek Jury, odbywającego się w czerwcu 23. Biennale Plakatu. „To miejsce spotkań artystów i miłośników sztuki z całego świata, pełne nowych pomysłów, humoru, emocji. Artyści zaskakują najbardziej prowokacyjnymi wizjami, by zmierzyć się z problemami nowoczesnego świata. W swojej kategorii Biennale jest numerem jeden na świecie!” – przekonuje bułgarski plakacista.Konkurs co dwa lata przyciąga uwagę twórców i wielbicieli sztuki plakatu z całego świata. W tym roku impreza odbędzie już po raz 23. Zdaniem japońskiego twórcy Takashi’ego Akiyamy, każda edycja jest zupełnie inna – „Wystawy te dają szansę zobaczenia na własne oczy, jakie trendy panowały w świecie plakatu w ciągu ostatnich dwóch lat oraz z jakimi problemami społecznymi mierzyli się artyści”- mówi.

Międzynarodowe Biennale Plakatu zostało zapoczątkowane w 1966 i było pierwszą tego typu imprezą na świecie. Podkreśla to Michał Batory, polski grafik i członek Jury. „Podstawowa różnica miedzy Biennale warszawskim i innymi, jest jego historia. To pierwsze miejsce, które postawiło plakat na piedestale, zbliżając go do kategorii dzieła sztuki. – uważa artysta. Zdanie to podziela Takeshi Akiyama. „Do dzisiaj organizatorzy podobnych wystaw w innych krajach zawsze, w mniejszym lub większym stopniu wzorują się na nim” – zauważa japoński twórca.

Jurorzy zgodnie przyznają, że atmosfera warszawskiego Biennale jest wyjątkowa. „Nasze Biennale dzięki dużej ilości wystaw towarzyszących, stale wiedzie prym wśród innych tego typu pokazów. Byłem w kilku miejscach na świecie, gdzie organizowane są podobne imprezy. Żadne z nich nie ma tej atmosfery, którą odnajduje w Warszawie. Tutaj stale coś się dzieje, chodzę od wystawy do wystawy i stale jestem w uniesieniu, „5 cm nad ziemią”” – mówi Piotr Kunce, profesor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wtóruje mu kolumbijska artystka Marta Granados. „W czerwcu Warszawa wygląda jak kolorowy ogród – to piękne tło dla sztuki graficznej. W żadnym innym miejscu wyobraźnia nie czuje się lepiej!”.

W tym roku plakaty nadesłało ponad 800 twórców z całego świata. Ich prace wyłonione przez komisję kwalifikacyjną zostaną zaprezentowane po raz pierwszy na wernisażu w Muzeum Plakatu w Wilanowie 2 czerwca 2012r. o godzinie 18.00.


Muzeum Plakatu w Wilanowie

Muzeum Plakatu w Wilanowie powstało 4 czerwca 1968 roku, jako oddział Muzeum Narodowego w Warszawie. Jednym z głównych inicjatorów powołania pierwszej na świecie instytucji tego rodzaju był ówczesny Dyrektor Muzeum Narodowego, profesor Stanisław Lorentz. Na siedzibę muzeum wybrano tereny dawnej ujeżdżalni należącej do kompleksu zabudowań Pałacu w Wilanowie. Obecnie placówka może pochwalić się kolekcją plakatu artystycznego liczącą 55 000 tytułów, z czego 33 000 to plakaty polskie. Oprócz organizacji wystaw, których celem jest prezentowanie szerokiej publiczności tej dziedziny sztuki, muzeum prowadzi także działalność wydawniczą. Od 1994 roku odbywa się tu organizowane co dwa lata Międzynarodowe Biennale Plakatu; na każdą jego edycję napływa ponad 2000 prac z całego świata.


Muzeum Plakatu w Wilanowie zaprasza:
• w poniedziałki w godzinach 12.00–16.00
• od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00–16.00
• w poniedziałki wstęp wolny

bilet normalny 10 zł, ulgowy 7 zł