Jeszcze szybciej, jeszcze sprawniej Eksperci Xerox podsumowują tegoroczne targi drupa

2012-05-28

Zakończyła się drupa – największe na świecie targi mediów i druku. W trakcie tej poligraficznej olimpiady, organizowanej co 4 lata, prawie 2000 największych dostawców usług i produktów związanych z drukiem, z 52 krajów, zaprezentowało swoje najnowsze osiągnięcia.

Tegoroczna drupa upłynęła pod znakiem cyfry, najczęściej powtarzanym słowem była „szybkość” i „inwestycje”, a najważniejszym wnioskiem okazał się ten, że mimo ekonomicznych zawirowań, niełatwych ostatnich lat i mocnej konkurencji, sektor ma się coraz lepiej i inwestuje w nowe narzędzia. Potwierdzają to eksperci firmy Xerox, która w tym roku zaprezentowała szereg premierowych rozwiązań – począwszy od serii maszyn Xerox CiPress 500, CiPress 325, iGen150, Color 550/560, po innowacyjne narzędzia workflow i rozwoju biznesu.


Społeczeństwa żyją coraz szybciej. Rosnące tempo życia wpływa na każdą gałąź gospodarki, również na branżę poligraficzną.

„Klient oczekuje szybkości i jakości niezależnie od zamawianego nakładu czy typu zlecenia. I właśnie skracanie tempa realizacji projektów, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości końcowego produktu w założonym, ograniczonym budżecie, jest jednym z największych wyzwań dla dostawców produktów i usług związanych z szeroko pojętym drukiem. Wygrywają ci dostawcy, którzy w krótkim czasie są w stanie zrealizować zamówienia na dowolną ilość czy to opakowań czy książek w kolorze. Takie oczekiwania klientów skłaniają do inwestowania w rozwój druku cyfrowego, którego jakość jest już porównywalna z produkcjami offsetowymi”, opisuje Stanisław Pieczara, PSG Marketing Manager w Xerox Polska.

Tegoroczna drupa odzwierciedlała światowe trendy na rynku poligraficznym, czyli przede wszystkich rosnącą rolę druku cyfrowego. Według Franka Romano, profesora Rochester Institute for Technology, do 2020 poziom produkcji offsetowych zmniejszy się do 30 – 40 proc. całości druku. Zdaniem Wernera Dornscheidta (President & CEO Messe Düsseldorf), kolejnym trendem jest także rosnąca rola opakowań jako narzędzia reklamowego i marketingowego. Szacuje się, że sektor druku na opakowaniach urośnie o ok. 7 proc. do 2014 r. Mocny jest również obszar custom publishing – wydawnictw budujących markę firm i ich relacje z pracownikami i z klientami.

Cyfrowy Xerox na targach drupa
Firma Xerox, podążając za światowymi trendami, skoncentrowała się na segmencie druku cyfrowego. Na jej stoisku, o powierzchni aż ok. 2322.58 m2, gości mogli zapoznać się z szeregiem rozwiązań właśnie do cyfrowego druku, takim jak CiPress 500, CiPress 325, iGen150, Color 550/560 oraz z narzędziami workflow i oprogramowaniem XMPie.

„Celem tegorocznych targów drupa było zaprezentowanie dostawcom druku cyfrowego narzędzi oraz najnowszych technologii, których wdrożenie pozwoli na zwiększenie efektywności prowadzonych działań. Xerox na bieżąco analizuje rynek i rozszerza swoją ofertę rozwiązań z obszaru doradztwa biznesowego, sprzętu oraz oprogramowania optymalizującego koszty, oszczędzającego czas, materiały i zaangażowanie pracowników” - podsumowuje Stanisław Pieczara.

Zdaniem przedstawicieli firmy Xerox, bezwodne systemy drukujące techniką inkjetową będą stanowiły nowy punkt wyjścia dla rozwoju rynku. Konstruktorzy Xeroxa stworzyli system drukujący CiPress 500 i CiPress 325, dedykowane m.in. drukarniom i przedsiębiorstwom zajmującym się drukiem transakcyjnym oraz marketingiem bezpośrednim. Za pomocą tych rozwiązań można uzyskać wysoką jakość kolorowych zdjęć lub grafik na zwykłym, tanim papierze, bez konieczności stosowania specjalnych procedur przygotowawczych np. dla papieru.

Dla dostawców druku szybka i efektywna realizacja zleceń oraz stała jakość oznaczają zwiększenie rentowności przedsiębiorstwa. Oczekiwania te spełnia nowe urządzenie Xerox iGen 150. To najbardziej wydajna maszyna arkuszowa w swoim segmencie, a jakość uzyskiwana przy jej użyciu jest taka sama, jak w druku offsetowym. iGen 150 jest zatem dobrym rozwiązaniem do realizacji niskonakładowych zleceń dla wymagających odbiorców.

Transpromo rewolucjonizuje rynek
Na tegorocznych targach drupa można było zapoznać się również z rozwiązaniami firmy XMPie, należącej do korporacji Xerox. Zespół XMPie i Xerox zaprezentował innowacyjne narzędzia z zakresu zarządzania personalizowaną komunikacją wielokanałową (Individualized Communications Management - ICM), wideo, web-to-print, marketingu na żądanie, druku zmiennych danych, spersonalizowanych mediów cyfrowych oraz narzędzia do prowadzenia zintegrowanych kampanii 1:1.

Rozwiązania tego typu sprawdzają się przy realizowaniu kampanii z obszaru transpromo – łączących kolorowy druk cyfrowy, rozwiązania IT z zakresu zarządzania komunikacją personalizowaną oraz dane płynące z systemów CRM. Dzięki temu klient docelowy otrzymuje komunikat sformułowany w taki sposób, jakby kierowany był do jednej, konkretnej osoby. Właśnie tego typu przykładowe kampanie transpromo można było przeanalizować w trakcie targów drupa, w towarzystwie ekspertów Xerox i XMPie.

Xerox na targach, czyli nie tylko produkty
Wielkim zainteresowaniem mediów i gości z całego świata cieszyło się spotkanie z Ursulą Burns, globalnym prezesem firmy, na specjalnie zaaranżowanej konferencji prasowej. Ursula Burns wspominała o sile, efekcie synergii i możliwościach rozwoju, jakie firmom może dać integracja dwóch obszaru biznesu – usługowego i produktowego.

Uczestnictwo firmy na targach uświetniły również specjalne występy legendarnej kanadyjskiej grupy Cirque du Soleil® – artystów łączących sztukę cyrkową z nowoczesną muzyką oraz efektami świetlnymi i specjalnymi, którzy podczas 3 występów dziennie przykuwali uwagę całej hali. Odwiedzający mogli też uczestniczyć w warsztatach social media, na których poznali możliwość wykorzystania mediów społecznościowych, takich jak Twitter, Facebook czy LinkedIn do promocji swoich produktów i usług. Kolejną atrakcją było spotkanie promocyjno-integracyjne dla klientów i partnerów Xerox w muzeum zabytkowych samochodów, na którym bawiło się ponad 900 osób. Do odwiedzenia stoiska Xerox i zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami firmy zachęcały gigantyczne (największe na całych targach) ekrany LCD.

Polskie akcenty
Jednym z kluczowych elementów ekskluzywnego spotkania największych klientów poligraficznych Xerox, zrzeszonych w organizacji Premier Partner, był film dokumentujący sukces jaki odniosła firma Totem z Inowrocławia na rynku druku książek cyfrowych. Sukces Totemu doskonale ilustruje trend przechodzenia na druk na żądanie, widoczny wśród europejskich wydawców.

O trendach w branży można też było porozmawiać na targach w kontekście rozwoju branży poligraficznej w Polsce. Zorganizowany 9 maja polski dzień został przypieczętowany publikacją raportu KPMG i Polskiego Bractwa Kawalerów Gutenberga. Według jego autorów, polska branża poligraficzna z liczbą około 9 tysięcy firm (dane Eurostatu), zajmuje siódme miejsce w Unii Europejskiej. Zatrudnienie w skali roku wzrosło o 14 tys. osób i wynosi 45,1 tys. pracowników. Wartość sprzedaży wzrosła o 1 mld zł i wyniosła 10,1 mld zł w 2010 (przewidywane 11,2 mld w 2011). Około 50 proc. firm deklaruje wzrost sprzedaży w 2011, w porównaniu rok do roku.

Innowacje i ciekawostki
Wielkim zainteresowaniem gości targów cieszyły się rozwiązania prezentowane w ramach drupa innovation park. Od początku targów duże emocje wśród zwiedzających wzbudzała prezentowana w Dusseldorfie najnowsza technologia mająca w przyszłości zrewolucjonizować rynek poligraficzny – nanografia. Dzięki niej wydruki cyfrowe będą miały lepszą jakość i będzie można je produkować na bardzo różnych materiałach. Szacuje się, że technologia wejdzie na rynek najwcześniej pod koniec przyszłego roku, ale już teraz firmy składały zamówienia na pierwsze egzemplarze produktu.

„Na razie to prototypowe rozwiązanie, ale cała branża śledzi postępy prac nad narzędziami tego typu”, przyznaje Stanisław Pieczara.

Kolejną technologią, która wzbudziła emocje u zwiedzających był druk 3D. Zaprezentowane zostały rozwiązania m.in. do trójwymiarowej produkcji opakowań leków, które „przypominają” pacjentowi o tym, że musi je przyjąć. Jak przewidują eksperci, rozwój technologii zależy teraz od stworzenia nowych, lepszych materiałów produkcyjnych. Czy dominujące w tym roku trendy utrzymają się do następnej edycji, okaże się w czerwcu za 4 lata, podczas następnej edycji targów.
Aktualności

2020-09-09 09:31:50 | Komentarze: 0

Drukarnia Mellow z pierwszą na świecie półformatową, hybrydową maszyną Koenig & Bauer Rapida 76 z modułem do cold stampingu

Nowe kierunki produkcji: wysoko uszlachetnione opakowania i niestandardowe wydruki o dużej wartości dodanej „Made of Print” – to hasło przyświeca działalności krakowskiej drukarni Mellow, która od ponad dwóch dekad jest obecna na polskim rynku usług poligraficznych realizowanych w technice offsetowej. Przez wiele lat główną część jej portfolio stanowiły szeroko rozumiane materiały marketingowe wysokiej jakości, skierowane głównie do klientów korporacyjnych. Obecnie Mellow – jak zapewnia prezes zarządu drukarni Wojciech Dworak – stara się zdywersyfikować swoją ofertę i rozszerzyć ją m.in. o wysoko uszlachetnione opakowania oraz inne produkty poligraficzne o wartości dodanej. Temu służą nowe inwestycje sprzętowe, m.in. w półformatową maszynę offsetową Rapida 76 z modułem do foliowania na zimno. To kolejne już rozwiązanie marki Koenig & Bauer, na jakie zdecydował się ten krakowski zakład poligraficzny, a zarazem pierwsza na rynku europejskim półformatowa maszyna hybrydowa (UV/LED) tego producenta, wyposażona w opcję do cold-stampingu i pierwsza na świecie tak rozbudowana konfiguracja modelu Rapida 76.

Drukowanie na materiałach bez ograniczeń - poznaj możliwości cyfrowego druku na tkaninach

Rynkowe nowości firmy Kodak w obszarze druku cyfrowego, rozwiązań CTP i systemów workflow

Druk etykiet szansą na sukces w niepewnych czasach: nowe możliwości biznesowe według Konica Minolta

Nilpeter na targach Labelexpo Europe: światowe premiery maszyn FA-26 i FA-22, model FA-17 w nowej konfiguracji

Drukarnia etykietowa Reganta z Łodzi po raz trzeci zainwestowała w maszynę fleksograficzną Mark Andy Performance Series

Maszyna bandująca Strapack - Akebono OB-360 od ScanPack - idealne rozwiązanie do wykorzystania w drukarniach!

Innowacyjne atramenty UV LED firmy Agfa Graphics z prestiżową nagrodą EDP Award 2017

Pierwszy w Polsce bigówko-perforator z falcerką online - Multigraf Touchline z oferty Duplo - w drukarni db PRINT Polska

Wydłużone terminy płatności – jak sobie z nimi radzić?