Jakość, wydajność, niezależność: ploter Agfa Anapurna M2050 w firmie Imart

2013-09-27

Trwa „ofensywa” firmy Agfa Graphics jeśli chodzi o instalacje wielkoformatowych ploterów z serii Anapurna M w poszczególnych regionach Polski. Jednym ze swego rodzaju „zagłębi”, gdzie systematycznie rośnie liczba użytkowników tych urządzeń, jest Poznań i jego okolice. We wrześniu w firmie Imart Fabryka Reklamy rozpoczęła pracę siódma w tym regionie maszyna Agfa Anapurna M2050. Uzupełniła ona park sprzętowy poznańskiego przedsiębiorstwa o urządzenie pozwalające na bezpośrednie zadrukowywanie sztywnych i giętkich podłoży w technice inkjet UV.

Jak twierdzi właściciel firmy Imart – Maciej Szymański – tym samym zamknięty został cykl inwestycyjny, pozwalający na produkcję we własnym zakresie najróżniejszych reklam przy użyciu mediów sztywnych i elastycznych. „Technika inkjet UV była brakującym ogniwem – mówi – gdyż do tej pory prace tego rodzaju musieliśmy zlecać na zewnątrz. Z czasem zwyciężyła jednak chęć uniezależnienia się od poddostawców, a co za tym idzie – usprawnienie obsługi klientów i zapewnienie im wyższej jakości oraz precyzji zleceń, wymagających bezpośredniego nadruku UV”.

Impart Fabryka Reklamy
Przy nowej maszynie Anapurna M2050 stoją pracownicy firmy Imart w towarzystwie jej właściciela - Macieja Szymańskiego (piąty od lewej) i Przemysława Arabskiego - regionalnego szefa sprzedaży Agfa Graphics (pierwszy z lewej)
Firma Imart działa na szeroko rozumianym rynku reklamowym od 2001 roku, zaś od 10 lat zajmuje się ich kompleksową produkcją: od projektu, poprzez realizację z zastosowaniem wszelkiego typu niezbędnych urządzeń (m.in. plotera frezującego, tnącego, termicznego, solwentowego, od niedawna także UV oraz maszyn do zaginania czy spawania), na dostawie do klienta i montażu kończąc. Imart dysponuje własną flotą samochodową, a poza licznymi standardowymi realizacjami – typu kasetony czy systemy oznaczeń – wykonuje też wiele nietypowych zleceń (można je obejrzeć na dedykowanej stronie www.szyldownia.pl). Jak podkreśla Maciej Szymański, za jego firmą stoi bogate, wieloletnie doświadczenie i współpraca z czołowymi markami z różnych obszarów rynku: „Mówimy tu o kilku tysiącach oklejonych samochodów, tysiącach metrów kwadratowych siatek i banerów zainstalowanych na budynkach czy też setkach biurowców i fabryk, wyposażonych w wykonane przez nas systemy oznaczeń. Część klientów z powodzeniem korzysta z opatentowanych przez nas rozwiązań, jak chociażby własny system napinania lica stosowany w reklamach podświetlanych. Co więcej, większość oferowanych przez nas projektów różnych form reklamowych, takich jak kasetony, stojaki czy menuboardy, powstały w naszych głowach – nie są to zatem kopie czy szablony istniejących na rynku rozwiązań”.

Maciej Szymański, jako właściciel firmy stricte produkcyjnej, od pewnego czasu poszukiwał urządzenia do bezpośredniego zadrukowywania w technice UV, które pozwoli realizować tego typu prace we własnym zakresie. Rozważając oferty rynkowe, przyjął kilka bazowych założeń. „Współpracując z wieloma klientami – zarówno dużymi sieciowymi jak i detalicznymi – i szanując każdego z nich, od początku stawiamy na najwyższej jakości rozwiązania technologiczne – kontynuuje Maciej Szymański. – Wszystko po to, by zagwarantować najwyższą jakość wykonania usługi na czas, a przy tym mieć spokój związany z bezawaryjnością urządzeń. Podobna filozofia przyświecała nam przy poszukiwaniu plotera UV. Rozważaliśmy wyłącznie urządzenia z górnej półki, oferowane przez markowe firmy z dużym doświadczeniem rynkowym. Równie ważna była dla nas pozycja dostawcy na rynku polskim, liczba dokonanych instalacji w naszym regionie, gdzie moglibyśmy obejrzeć maszynę i przeprowadzić stosowne testy. Kluczowe zaś były opinie dotychczasowych użytkowników, oparte nie tylko na pracy z systemem, ale też na obsłudze posprzedażowej i serwisowej dostawcy. Biorąc pod uwagę wszystkie te aspekty, Agfa Graphics okazała się bezkonkurencyjna”.

Pierwszy kontakt Macieja Szymańskiego z jej przedstawicielami miał miejsce na tegorocznych targach Poligrafia. „Już wtedy wywarły na mnie duże wrażenie profesjonalizm i zaangażowanie osób pracujących w Agfa Graphics. Mam tu na myśli Przemysława Arabskiego, który jest naszym opiekunem handlowym i dzięki któremu cała transakcja przebiegła sprawnie i bezproblemowo. Podczas instalacji i szkolenia, a także w kolejnych dniach – maszyna pracuje u nas zaledwie trzy tygodnie – okazało się, że także opinie o serwisie Agfa Graphics nie były przesadzone. Zdanie to podzielają także osoby pracujące na co dzień z ploterem Anapurna, które – co chciałbym podkreślić – przygotowywały się do obsługi urządzenia na długo przed jego dostawą”.

Miała ona miejsce na przełomie sierpnia i września br. System Anapurna M2050, na który finalnie zdecydował się Maciej Szymański, pozwala na bezpośrednie zadrukowywanie mediów sztywnych o grubości do 4,5 cm i maksymalnym formacie 2,07 x 3 m (choć wielu jej użytkowników, m.in. firma Imart, z powodzeniem zadrukowuje media o długości nawet 4 m) oraz materiałów giętkich o szerokości nieprzekraczającej 2,07 m. Urządzenie pracuje z rozdzielczością maksymalną 1440 dpi, prędkością do 53 m2/h i drukuje w trybie 6-kolorowym (CMYKLcLm), oferując dodatkowo biały kolor, wykorzystywany jako podkładowy (np. przy systemach podświetleń) czy kryjący.

Mimo krótkiego okresu użytkowania, Maciej Szymański bardzo sobie chwali pracę z rozwiązaniem Agfa Graphics: „Ploter wykorzystujemy do realizacji większych projektów, więc stanowi on w naszym przypadku część całego cyklu produkcyjnego. I już teraz można stwierdzić, że jest to trafiona inwestycja. Maszyna jest intuicyjna i łatwa w obsłudze. Pracuje przez pełną zmianę, zadrukowujemy na niej zarówno podłoża sztywne jak dibond czy pleksi, jak też – z uwagi na wydajność wyższą od posiadanego przez nas plotera solwentowego – także materiały elastyczne. Jest to dla nas duży krok w rozwoju firmy i mam nadzieję, że już niebawem, m.in. za sprawą kolejnych rozwiązań reklamowych, jakie chcemy opatentować, ploter będzie pracował z pełnym obłożeniem”.

Przemysław Arabski, regionalny szef sprzedaży w dziale inkjetowym Agfa Graphics, dodaje: „Cieszymy się z kolejnej instalacji naszego rozwiązania UV w regionie Wielkopolski. To kolejny obszar kraju, w którym jako dostawca zaawansowanych ploterów UV jesteśmy niekwestionowanym liderem rynkowym. Produkowane przez Agfa Graphics systemy z serii Anapurna i Jeti wspierają rozwój coraz większej rzeszy firm, zarówno drukarń wielkoformatowych jak i przedsiębiorstw oferujących kompleksowe usługi reklamowe. Imart należy do tej drugiej grupy. Mamy nadzieję, że jej nowa inwestycja umożliwi realizację ambitnych planów Macieja Szymańskiego, a ploter Anapurna M2050 będzie bezawaryjnie pracował tu przez wiele lat”.

Źródło: Poligraficzna Agencja Informacyjna PrintinPoland.com