Ekstrakcja pyłu w drukarniach i introligatorniach

2020-01-13

Efektem procesów przeprowadzanych podczas codziennej pracy drukarni jest pył. Podstawowym składnikiem papieru jest drewno. Nawet po jego obróbce nadal reaguje ono na zmiany wilgotności powietrza, dlatego papier „żyje”. Wydajne systemy odpylania są niezbędne, aby zapewnić odpowiednie warunki do pracy oraz spełnić obowiązujące wymogi produkcyjne i poprawić finalną jakość produktu. Pozwalają one na dłuższą eksploatację maszyn, obniżenie nakładów na ich czyszczenie i konserwację.

Źródła pyłu w drukarniach

Pył powstaje w wyniku kilku podstawowych procesów niezbędnych podczas druku książek, prasy czy katalogów.

Jego podstawowymi źródłami są:

• pył krojenia – powstaje w czasie poprzecznego krojenia zwojów na arkusze,
• pył brzegowy – osadza się na brzegach papieru jako drobne cząsteczki i włókna. Jest efektem użycia zbyt tępych noży do krojenia papieru lub podawania za grubych warstw,
• pył z pigmentów warstwy powlekającej – przechodzi z obciągu offsetowego na formy drukowe, co może powodować ich ścieranie i tonowanie wydruków,
• pył z włókien osadzający się na obciągu offsetowym – może powodować zniekształcenia na odbitkach (są widoczne w pięciokrotnym powiększeniu).

Wydajne instalacje odpylające

Uzyskanie najbardziej wydajnego odpylania możliwe jest wtedy, gdy instalacje odciągowe są zaprojektowane bezpośrednio u źródeł powstawania pyłu. Dzięki temu zanieczyszczenia są szybko wychwytywane i odsysane. Pył z papieru to bardzo lekkie cząsteczki i włókna, które unoszą się w powietrzu. Tylko odciąg w miejscu ich tworzenia się pozwoli efektywnie wychwycić wszystkie drobinki i zapobiec ich rozprzestrzenianiu się.

Bardzo wydajne odpylanie proponuje firma Hoecker Polytechnik. Rozwiązania są projektowane w taki sposób, aby zasysać pył bezpośrednio w punktach przesyłu instalacji oraz maszyn. Instalacje posiadają czujniki przyłączeniowe, które automatycznie uruchamiają działanie odciągu. Centralne instalacje zapewniają bardzo precyzyjne i efektywne czyszczenie maszyn, poprawiają jakość finalną wydruków i optymalizują otoczenie robocze (zapewniając pracownikom zdrowe środowisko sprzyjające wykonywaniu codziennych obowiązków).

Zagrożenia związane z zapyleniem

Pył z różnych źródeł procesów drukowania niesie za sobą szereg zagrożeń. Duże zapylenie niekorzystnie wpływa na wydajność produkcji oraz finalną jakość wydruków. Pył samoistnie cyrkuluje, dlatego może przenosić się z formy drukowanej do kałamarza farbowego. Efektem jest przypadkowe i nierównomierne przekazanie farby do całego układu. Bardzo często prowadzi do ścierania się rysunku z form offsetowych podczas drukowania z warstw kopiowych.

Duże zapylenie prowadzi także do szybszego zużycia maszyn stosowanych w drukarni, co wiąże się z koniecznością ich częstszego czyszczenia i konserwacji. Efektem są wyższe koszty produkcji. Kolejnym argumentem przemawiającym za zaprojektowaniem wydajnych instalacji odciągowych jest zapewnienie przyjaznego i zdrowego środowiska dla osób pracujących w drukarni.

Aktualności

2020-09-09 09:31:50 | Komentarze: 0

Drukarnia Mellow z pierwszą na świecie półformatową, hybrydową maszyną Koenig & Bauer Rapida 76 z modułem do cold stampingu

Nowe kierunki produkcji: wysoko uszlachetnione opakowania i niestandardowe wydruki o dużej wartości dodanej „Made of Print” – to hasło przyświeca działalności krakowskiej drukarni Mellow, która od ponad dwóch dekad jest obecna na polskim rynku usług poligraficznych realizowanych w technice offsetowej. Przez wiele lat główną część jej portfolio stanowiły szeroko rozumiane materiały marketingowe wysokiej jakości, skierowane głównie do klientów korporacyjnych. Obecnie Mellow – jak zapewnia prezes zarządu drukarni Wojciech Dworak – stara się zdywersyfikować swoją ofertę i rozszerzyć ją m.in. o wysoko uszlachetnione opakowania oraz inne produkty poligraficzne o wartości dodanej. Temu służą nowe inwestycje sprzętowe, m.in. w półformatową maszynę offsetową Rapida 76 z modułem do foliowania na zimno. To kolejne już rozwiązanie marki Koenig & Bauer, na jakie zdecydował się ten krakowski zakład poligraficzny, a zarazem pierwsza na rynku europejskim półformatowa maszyna hybrydowa (UV/LED) tego producenta, wyposażona w opcję do cold-stampingu i pierwsza na świecie tak rozbudowana konfiguracja modelu Rapida 76.

Drukowanie na materiałach bez ograniczeń - poznaj możliwości cyfrowego druku na tkaninach

Rynkowe nowości firmy Kodak w obszarze druku cyfrowego, rozwiązań CTP i systemów workflow

Druk etykiet szansą na sukces w niepewnych czasach: nowe możliwości biznesowe według Konica Minolta

Nilpeter na targach Labelexpo Europe: światowe premiery maszyn FA-26 i FA-22, model FA-17 w nowej konfiguracji

Drukarnia etykietowa Reganta z Łodzi po raz trzeci zainwestowała w maszynę fleksograficzną Mark Andy Performance Series

Maszyna bandująca Strapack - Akebono OB-360 od ScanPack - idealne rozwiązanie do wykorzystania w drukarniach!

Innowacyjne atramenty UV LED firmy Agfa Graphics z prestiżową nagrodą EDP Award 2017

Pierwszy w Polsce bigówko-perforator z falcerką online - Multigraf Touchline z oferty Duplo - w drukarni db PRINT Polska

Wydłużone terminy płatności – jak sobie z nimi radzić?