Dzień Dziecka dla małych i dużych, czyli czerwcowa Fabryka Inspiracji z Janem Wróblem.

2011-05-31

Dorośli przez cały rok obchodzą swoje święta. Dzień Matki, Dzień Ojca, Dzień Nauczyciela, Dzień Górnika… Całe mnóstwo okazji do życzeń i wspaniałości. Ale dzieci… to zupełnie inna sprawa. Dzieci mają tylko jeden jedyny dzień w roku, kiedy mogą swobodnie bawić się i świętować.

Fabryka Inspiracji dobrze o tym wie, dlatego przygotowała specjalne spotkanie. Już 3 czerwca o godzinie 18.00, w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Minorytów, dzieci i rodziców inspirować będzie Jan Wróbel.

Nasz gość, ceniony publicysta, felietonista i historyk, znany jest szerokiej publiczności jako prowadzący Przegląd Prasy w Dzień Dobry TVN. Był także doradcą i autorem przemówień premiera Jerzego Buzka. Z zawodu nauczyciel, autor podręczników do nauki historii, a obecnie dyrektor I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie, jak nikt inny zna realia codzienności małych i dużych dzieci.

Owocem jego zainteresowań jest wydana w 2010 roku książka „Jak przetrwać w szkole i nie zwariować”. Publikacja ukazuje zderzenie trzech zupełnie różnych od siebie światów, do którego dochodzi właśnie na obszarze szkoły. Dzieci, rodzice i nauczyciele. Każda grupa ma swoje racje i przekonania, każda kieruje się inną motywacją. Dążą zasadniczo do jednego celu - by dzieci wyrosły na dobrych dorosłych. Ścieżki, które obierają by go osiągnąć są jednak bardzo różne, w momencie przecięcia może dojść, więc do swoistego karambolu. W swojej książce Jan Wróbel podpowiada, jak do tego nie dopuścić. „Jak przetrwać w szkole i nie zwariować” to diagnoza polskiego systemu edukacji, poradnik dla rodziców, merytoryczna podpowiedź dla nauczycieli, a także… podręcznik dla uczniów. Trzecią część książki, przygotowaną specjalnie dla dzieci i młodzieży, pokazującą jak przetrwać szkołę z tej właśnie perspektywy napisała córka autora, Małgorzata Wróbel, która sama niedawno musiała zmagać z podobnymi problemami. Tak więc każdy znajdzie w tej publikacji coś dla siebie. Kto oglądał Przegląd Prasy w Dzień Dobry TVN, wie jak porywającą osobą jest jej autor. Zapraszamy wszystkich do przekonania się o tym osobiście - 3 czerwca (piątek) o godzinie 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Minorytów inspirujący Dzień Dziecka dla małych i dużych!


Spotkanie poprowadzi: Magdalena Luniak i Tomasz Zacharewicz
Inicjator projektu: OPOLGRAF
Organizatorzy: Klub Suterena Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych
Sponsor: OPOLGRAF, MAP Polska
Partnerzy: Urząd Miasta Opole, Agata Meble, Cafe Radiowa, Hotel Festival, Wydawnictwo Czerwone i Czarne
Patronat medialny: Radio Opole, Nowa Trybuna Opolska, TVP Opole, Wydawca, drukarnie.com.pl

Jan Wróbel (ur. 1964) - polski publicysta, nauczyciel, felietonista i historyk. Nauczyciel I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie od jego powstania (1989), obecnie jego dyrektor. Był m.in. redaktorem tygodnika "Nowe Państwo" i dziennika "Życie", a od 1999 roku zastępcą redaktora naczelnego dziennika "Życie". Jego teksty ukazywały się m.in. we "Frondzie", miesięczniku "Mówią Wieki", "Newsweeku" i w tygodniku "Wprost". Współzałożyciel, redaktor i autor wielu wywiadów dla tygodnika "Europa" (do 2009 roku - dodatek do "Dziennika", teraz samodzielny miesięcznik). Był doradcą i autorem wielu przemówień premiera Jerzego Buzka. Autor podręczników historii dla liceum pt. Odnaleźć przeszłość. Wykładowca i współpracownik Szkoły Liderów Społecznych i Politycznych. Jest felietonistą "Dziennika", w którym był stałym komentatorem w latach 2008-2009. Był redaktorem naczelnym serwisu blogowego o tematyce społeczno-politycznej Redakcja.pl. Od 2008 roku jest jednym z prowadzących Przegląd Prasy w Dzień Dobry TVN. W środowe poranki Jana Wróbla usłyszeć można w Poranku Radia TOK FM. Jan Wróbel jest autorem wydanej 30 września 2010 roku książki pt. Jak przetrwać w szkole i nie zwariować
Fabryka Inspiracji - cykl niebanalnych spotkań autorskich odbywających się w nowoczesnych wnętrzach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, która na dwie godziny zamienia się w miejsce dyskusji pomiędzy mieszkańcami Opolszczyzny, a zaproszonym autorem. Od 2007 roku z inicjatywy drukarni Opolgraf w Fabryce Inspiracji gościli: Tomasz Raczek, Stanisław Tym, Janusz L. Wiśniewski, Jacek Żakowski, Marek Krajewski, Monika Szwaja, Wojciech Eichelberger, Rafał Ziemkiewicz, Wojciech Kuczok, Joanna Szczepkowska, Andrzej Pilipiuk, Jerzy Stuhr, ojciec Leon Knabit, Tomasz Sekielski i Andrzej Morozowski, Szymon Hołownia, Alosza Awdiejew, Kazimiera Szczuka, Grzegorz Miecugow, Mirosław Hermaszewski, prof. Jerzy Bralczyk i dr Jacek Wasilewski, Rafał Olejniczak, Marzena Chełminiak, Magdalena i Paweł Opaska. Cykl organizowany jest przez wolontariuszy Klubu Suterena – Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych. Od 2010 roku projekt jest realizowani przy wsparciu Urzędu Miasta Opole i sponsorów. W maju bieżącego roku projekt FABRYKA INSPIRACJI został nominowany do prestiżowej nagrody sezonu wydawniczo-księgarskiego - IKAR i otrzymał wyróżnienie szacownego Jury.
Drukarnia OPOLGRAF S.A. jest jedną z czołowych drukarń dziełowych w Polsce. Produkuje rocznie ok. 8 milionów książek pod 1700 tytułami. W roku 2007, 2008, 2009, 2010 otrzymała miano Najlepszej Drukarni Dziełowej w Polsce, uzyskując najwyższe noty wśród wydawców z całej Polski (ranking drukarń dziełowych wg miesięcznika „Wydawca” 2007-2010 oraz „Magazynu Literackiego Książki” 2008,2009). Dynamiczny rozwój drukarni docenił także dziennik Puls Biznesu przyznając jej, już po raz trzeci, Gazele Biznesu 2008. Drukarnia specjalizuje się w druku książek w oprawie miękkiej, twardej oraz zeszytowej, w druku magazynów reklamowych oraz akcydensów.
Od 2010 roku sponsorem cyklu Fabryka Inspiracji jest firma Map Polska – jeden z wiodących dystrybutorów papieru dla poligrafii i biur. Firma od kilkunastu lat dostarcza na polski rynek podłoża do druku. Oferuje serwis poprzez sieć 12 biur lokalnych rozmieszczonych na terenie Polski (Warszawa, Gdańsk, Łódź, Toruń, Poznań, Szczecin, Kraków, Wrocław, Katowice, Rzeszowie, Lublin, Białystok). W strategię firmy wpisana jest działalność charytatywna i sponsoringowa. Map od wielu lat angażuje się w przedsięwzięcia edukacyjne i kulturalne oraz w projekty wyrównywania szans osób niepełnosprawnych.

Partnerem cyklu od 2010 roku jest salon Agata Meble - firma z polskim kapitałem i o polskich korzeniach. Dzięki swej długoletniej działalności doskonale zna potrzeby i oczekiwania klientów. W ciągu swojej ponad 55-letniej historii AGATA stała się rozpoznawalnym znakiem będącym połączeniem niepowtarzalnego wzornictwa z wysoką jakością.

więcej o projekcie na www.fabryka-inspiracji.pl
Kontakt:
Aneta Kolasińska
tel. (48) 601 939 834
e-mail: biuro@fabryka-inspiracji.pl