Dzień Drukarza w Gdańsku

2014-06-10

W Gdańsku, jak co roku od wielu lat, Stowarzyszenie Poligrafów Pomorskich (SPP) zorganizowało Dzień Drukarza. Podobnie jak poprzednie edycje imprezy zgromadził on nie tylko przedstawicieli branży poligraficznej – zarówno drukarzy, jak również dostawców - ale także młodzież z Pomorskich Szkół Rzemiosł, jej rodziny oraz społeczność lokalną.

Impreza odbyła się 7 czerwca br. i rozpoczęła się - tradycyjnie już - przy pomniku Jana Gutenberga w Gaju Gutenberga w Gdańsku Wrzeszczu. Beata Wierzba - dyrektor Pomorskich Szkół Rzemiosł - przypomniała zgromadzonym gościom elementy dotyczące historii tego miejsca. Edward Markuszewski, prezes Stowarzyszenia Poligrafów Pomorskich, w imieniu organizatorów przywitał z kolei wszystkich uczestników. W tej części spotkania złożono także hołd wynalazcy ruchomej czcionki oraz symboliczne kwiaty na jego pomniku.
Następnie w Teatrze Leśnym odbywał się Festyn Rodzinny zorganizowany przez SPP oraz Pomorskie Szkoły Rzemiosł. Organizatorzy wszystkim uczestnikom zapewnili szereg atrakcji - począwszy od chrztu adeptów drukarstwa (symbolicznego gestu, który towarzyszy Dniom Drukarza odbywającym się w całej Polsce), poprzez występy formacji tanecznej Emotions, koncert gitarowy, pokaz stylizacji „Papierowy Powiew Lata 2014”, pokaz grupy Smerfy oraz cheerleaderek ze Szkoły Podstawowej nr 27 a także recital zespołu Detko Band, na prezentacjach technik druku – linorytu, sitodruku, typografii oraz druku termo-transferowego - skończywszy. Warto podkreślić, że festyn współorganizowały również Klub Winda - Gdański Archipelag Kultury, Szkoła Podstawowa nr 27 z Gdańska oraz Pomorska Izba Rzemieślnicza MSP w Gdańsku.

Wieczorem natomiast w Chacie Góralskiej Koliba w Sopocie przy plaży odbywała się mniej oficjalna część spotkania, której towarzyszyły dobre jedzenie, muzyka i zabawa do białego rana. Bawili się przedstawiciele branży poligraficznej (około 350 osób) nie tylko z Pomorza, ale z całej Polski – drukarze oraz dostawcy. Organizatorzy przygotowali tu również szereg atrakcji. Wśród nich były: rejs po Zatoce Gdańskiej dwoma RIB-ami, a także konkursy, prowadzone  przez Konja – znanego artysty rewiowego z Kaszub, który w tym roku obchodzi swoje 30-lecie działalności artystycznej.

Dodatkowo, podczas tegorocznej edycji Dnia Drukarza, Stowarzyszenie Poligrafów Pomorskich zorganizowało licytację linorytu Izabeli Romińskiej, wykonanego na Warsztatach Terapii Zajęciowej Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem  Umysłowym Koło w Gdańsku. Zgromadzone środki zostaną przekazane temu właśnie stowarzyszeniu na budowę windy osobowej.

Patronem branżowym tegorocznej edycji spotkania była firma Igepa Polska. Sponsorami – firmy Agfa Graphics, Böttcher Polska, Heidelberg Polska, Bobst Group, Violetta Grafik Polska, Weilburger Grafik Polska, Grafikus Systemy Graficzne, Kodak Polska, Infosystems SA, Convert Paper, DKS, Scorpio, GFG Lastadia, Phoenix Xtra Print, Stora Enso iFlint Group. Patronami medialnymi były: Trojmiasto.pl, Dziennik Bałtycki, Radio Plus, Poligrafika, Print & Publishing, Vidart, Świat Druku, Świat Poligrafii oraz PrintinPoland.com. Patronat honorowy nad imprezą objęli Prezydent Miasta Gdańska, Polska Izba Druku oraz Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga.

Źródło: PAI PrintinPoland.com

Aktualności

2020-09-09 09:31:50 | Komentarze: 0

Drukarnia Mellow z pierwszą na świecie półformatową, hybrydową maszyną Koenig & Bauer Rapida 76 z modułem do cold stampingu

Nowe kierunki produkcji: wysoko uszlachetnione opakowania i niestandardowe wydruki o dużej wartości dodanej „Made of Print” – to hasło przyświeca działalności krakowskiej drukarni Mellow, która od ponad dwóch dekad jest obecna na polskim rynku usług poligraficznych realizowanych w technice offsetowej. Przez wiele lat główną część jej portfolio stanowiły szeroko rozumiane materiały marketingowe wysokiej jakości, skierowane głównie do klientów korporacyjnych. Obecnie Mellow – jak zapewnia prezes zarządu drukarni Wojciech Dworak – stara się zdywersyfikować swoją ofertę i rozszerzyć ją m.in. o wysoko uszlachetnione opakowania oraz inne produkty poligraficzne o wartości dodanej. Temu służą nowe inwestycje sprzętowe, m.in. w półformatową maszynę offsetową Rapida 76 z modułem do foliowania na zimno. To kolejne już rozwiązanie marki Koenig & Bauer, na jakie zdecydował się ten krakowski zakład poligraficzny, a zarazem pierwsza na rynku europejskim półformatowa maszyna hybrydowa (UV/LED) tego producenta, wyposażona w opcję do cold-stampingu i pierwsza na świecie tak rozbudowana konfiguracja modelu Rapida 76.

Drukowanie na materiałach bez ograniczeń - poznaj możliwości cyfrowego druku na tkaninach

Rynkowe nowości firmy Kodak w obszarze druku cyfrowego, rozwiązań CTP i systemów workflow

Druk etykiet szansą na sukces w niepewnych czasach: nowe możliwości biznesowe według Konica Minolta

Nilpeter na targach Labelexpo Europe: światowe premiery maszyn FA-26 i FA-22, model FA-17 w nowej konfiguracji

Drukarnia etykietowa Reganta z Łodzi po raz trzeci zainwestowała w maszynę fleksograficzną Mark Andy Performance Series

Maszyna bandująca Strapack - Akebono OB-360 od ScanPack - idealne rozwiązanie do wykorzystania w drukarniach!

Innowacyjne atramenty UV LED firmy Agfa Graphics z prestiżową nagrodą EDP Award 2017

Pierwszy w Polsce bigówko-perforator z falcerką online - Multigraf Touchline z oferty Duplo - w drukarni db PRINT Polska

Wydłużone terminy płatności – jak sobie z nimi radzić?