Durst Omega 2 – przemysłowy ploter LED

2013-05-08

Omega 2 to pierwszy w swoim przemysłowy ploter LED firmy Durst. Następca Omegi 1 kusi oszczędnością i jakością druku poprzednika!

„Druga Omega” zamiast lamp UV została wyposażona w oszczędne lampy LED! Mimo że produkt zadebiutował niedawno, znalazł już w Polsce pierwszego nabywcę.

Durst Omega 2
Oszczędnie i bez ozonu

Nowa Omega 2 została wyposażona w chłodzone powietrzem 398 nm lampy LED. Nowy trend w produkcji przemysłowych ploterów pozwala zaoszczędzić 65% energii w porównaniu z „tradycyjnymi” lampami UV. Oprócz tej zalety jest jeszcze jedna istotna – lampy LED nie generują dużej ilości ciepła co pozwala na światło-utwardzalny zadruk nawet wrażliwych na podgrzania materiałów jak cienkie tworzywa i folie PVC.

Jak mówi producent, oszczędności 6500 kWh rocznie i brak wydzielanego ozonu, nie odbijają się na jakości druku i produkcyjnych możliwościach. Ploter oferuje tak samo jak Omega 1 bardzo wysoką rozdzielczość, bardzo małą kroplę i wysoką rzeczywistą prędkość zadruku.

Nie takie drogie rozwiązanie

Durst Omega 2 została zaprojektowana na rynek „entry level”. Jest to nowa koncepcja firmy Durst, która chce zaproponować urządzenie niedrogie, szybko dostępne, a zarazem wyposażone w najnowsze i najlepsze technologie wykorzystywane przez największe maszyny UV Durst Rho. Jednakże Omega 2 bazuje na 10 letnim doświadczeniu producenta i nie traci na tym na niezawodności i solidności, gdyż te atuty są dla włosko-austriackiego producenta priorytetowe.

Omega 2 to ploter o wysokiej rozdzielczości druku. Nowoczesne głowice greyscalowe drukują w maksymalnej rozdzielczości aż 1728 dpi. Za wysoką jakość prowadzenia głowic odpowiada magnetyczny napęd, który w odróżnieniu od mechanicznego gwarantuje jeszcze wyższą precyzję i powtarzalność druku.

Nowy Durst to maszyna, którą można zamówić w kilku wariantach kolorystycznych. Atramenty dostarczane są w 1 litrowych, bezzwrotnych opakowaniach. Te ekologiczne tusze mogą być uzupełniane w czasie druku. Oprócz standardowego wariantu 4-kolorowego, maszynę można „doposażyć” w kolory dodatkowe LC, LM czy też kolory z palety PCA: pomarańcz i fiolet które podwyższają dostępny gamut kolorystyczny o kilkanaście procent. Dodatkowy kolor biały może funkcjonować w wersji z nadrukiem lub poddrukiem. Jako element uszlachetniający wydruki można wykorzystać inny „kolor” - bezbarwny lakier. Na koniec nie można zapomnieć o kolejnej nowości – kolorze szarym, który idealnie sprawdza się w drukach w skali szarości, czy też innych trudnych gradientach.

Omega 2 to maszyna drukująca na materiałach płaskich takich jak: Kapa, Forex, Dibond, drewno, karton i innych o maksymalnej grubości 5 cm. Omega 2 błyskawicznie może się przezbroić w system rolowy umożliwiający zadruk na banerach, foliach, papierach, tekstyliach i innych mediach powlekanych i niepowlekanych o szerokości do 160 cm i nieograniczonej długości.

Najnowsza wersja LED-owej Omegi (drukującej z roli na rolę oraz na materiałach płaskich) została wyposażona w specjalny stół umożliwiający szybkie układanie różnych formatek. Przykładowo w jednym przebiegu możemy zadrukować płyty 15 x 100 cm, 40 x 60 cm, 70 x 25 cm, itd. Po umiejscowieniu formatek na stel za pomocą specjalnych markerów, układ ten powielony zostaje w oprogramowaniu RIP. Na taki szablon przeciągnięciem „wrzucamy” grafikę która zostaje dopasowana do poszczególnych formatek. Jeżeli zachodzi potrzeba druku dwustronnego wystarczy po zadrukowaniu pierwszej strony obrócić płytki i ponowić druk całego zestawu.

Omega wyposażona jest w profesjonalne oprogramowanie sterujące i serwer Durst Rho Linux oraz oprogramowanie Caldera RIP Server (Copy RIP).

Segment maszyn „entry level” w większości przypadków cechuje się wysoką zawodnością co wyklucza zastosowanie takich urządzeń w produkcji. Znając te bolączki rynku Durst zaprojektował Omegę 2 jako maszynę produkcyjną, cenowo dostępną „dla każdego”. Maksymalna prędkość druku Omegi wynosi 35 m2/h.

LED-owa Omega 2 sprawdzi się w drukarniach wielkoformatowych oraz agencjach reklamowych jak i w drukarniach sitodrukowych, u producentów opakowań, POS i innych oznakowań a także w wielu zakładach produkcyjnych.

Wyłącznym dystrybutorem ploterów LED i UV marki Durst w Polsce jest Atrium Centrum Ploterowe.Źródło: Atrium Centrum Ploterowe