Drukarnia Archidiecezjalna w Katowicach inwestuje w cyfrowe rozwiązania firmy Océ

2009-01-12

Ubiegły rok obfitował w instalacje cyfrowych rozwiązań Océ w drukarniach z całej Polski. W listopadzie grono użytkowników urządzeń holenderskiego producenta powiększyło się o Drukarnię Archidiecezjalną w Katowicach. Zainstalowane tu zostały dwie maszyny Océ na papier cięty: kolorowa CS 620 i czarno-biała VarioPrint 2100. Są to zarazem pierwsze urządzenia cyfrowe zakupione przez Drukarnię Archidiecezjalną w jej ponad 20-letniej historii.

Drukarnia Archidiecezjalna (do 1992 roku funkcjonująca jako Drukarnia Diecezjalna) w Katowicach została uruchomiona w 1985 roku, choć jej początki sięgają lat 30. ubiegłego wieku. Wówczas to dla potrzeb powstałej w 1920 roku Diecezji Katowickiej założono Księgarnię św. Jacka wraz z Drukarnią Katolicką. Na przestrzeni dziesięcioleci i w zależności od istniejących warunków politycznych instytucje te reorganizowano i zmieniano ich status prawny; dwukrotnie były likwidowane. O ile jednak wydawnictwu w okresie powojennym zezwolono na działalność, drukarnia została reaktywowana dopiero w 1985 roku.

Dziś Drukarnia Archidiecezjalna oferuje pełen zakres usług poligraficznych, specjalizując się w produkcji książek, albumów, papierów firmowych, teczek, map, katalogów (w tym artystycznych o wysokich wymaganiach jakościowych), plakatów, kalendarzy, gazetek reklamowych, czasopism, folderów, broszur i innych materiałów reklamowych. Jej park maszynowy obejmuje m.in. system CtP, arkuszowe maszyny offsetowe w formatach od B2 do B1+ oraz rozbudowany dział introligatorni. W ostatnim czasie w zakładzie pojawiły się pierwsze w jego historii maszyny cyfrowe – Océ CS 620 i Océ VarioPrint 2100.

Mówi Andrzej Kałuziński, dyrektor Drukarni Archidiecezjalnej: Decyzja o ich zakupie była związana z chęcią poszerzenia oferty o druk ekspresowy przy jednoczesnej optymalizacji kosztów związanych z produkcją niskonakładową. Maszyny, czarno-biała i kolorowa, uzupełniają się nawzajem przy produkcji książek, prac naukowych, broszur i innych publikacji niskonakładowych. Okładki drukujemy w urządzeniu kolorowym, środki – w maszynie czarno-białej, zaś całość jest oprawiana w dziale introligatorni. W zależności od potrzeb i życzeń klientów, np. w zakresie kolorystyki, niskonakładowy druk ulotek, galanterii biurowej czy akcydensów odbywa się w jednej bądź drugiej maszynie.


Przy nowo zainstalowanych systemach Océ stoją od lewej: Joachim Pechan, szef działu CtP w Drukarni Archidiecezjalnej; Tomasz Krupa, Key Account Manager w firmie Océ Poland; Andrzej Kałuziński, dyrektor Drukarni Archidiecezjalnej

Jak dodaje Monika Ogrodnik, kierownik Biura Obsługi Klienta, oferta związana z nowymi możliwościami Drukarni Archidiecezjalnej jest w pierwszej kolejności kierowana do dotychczasowych odbiorców, wśród których dominują wydawnictwa książkowe i prasowe, a także klienci instytucjonalni jak urzędy czy muzea z regionu Śląska: Rozpowszechnieniem nowej usługi, także wśród potencjalnych klientów, zajmuje się nasze Biuro Obsługi Klienta, które proponuje drukowanie konkretnych produktów: zaproszeń, zakładek, karnetów, kart pocztowych czy ulotek. Przewidujemy bowiem, że w pierwszym etapie maszyny będą służyć przede wszystkim jako uzupełnienie druku offsetowego w zakresie produkcji niskich nakładów, dodruków itd. Jednak w zależności od potrzeb klientów będziemy też rozważać zakup dodatkowego oprogramowania rozszerzającego możliwości produkcyjne maszyn, m.in. w zakresie personalizacji. Mamy nadzieję, że dzięki wzmożonym działaniom promocyjno-informacyjnym już wkrótce oba urządzenia będą pracowały z pełnym obłożeniem.

Pierwsza z pracujących w Drukarni Archidiecezjalnej maszyn to produkcyjny system na papier cięty Océ CS 620, oferujący funkcje drukowania, kopiowania i skanowania z prędkością 65 str. A4/min. Maszyna drukuje z rozdzielczością 600 x 1800 dpi na różnego rodzaju podłożach (m.in. papierach powlekanych i niepowlekanych, foliach, etykietach, kartach pocztowych) o gramaturze z zakresu 64-300 g/m2 i formatach od 100 x 148 mm do 330 x 487 mm, także nietypowych.

Drugie z zainstalowanych urządzeń to czarno-biały system produkcyjny Océ VarioPrint 2100. Maszyna, pracująca w technologii Océ Copy Press, oferuje druk z prędkością 95 str. A4/min. (zarówno w trybie jedno- jak i dwustronnym). Maksymalny format stosowanych w niej podłoży to 305 x 457 mm, rozdzielczość druku wynosi 600 dpi (125 lpi). VarioPrint 2100 pozwala na zadrukowywanie różnych podłoży, m.in. papierów (także fakturowanych i ozdobnych), folii, kalki i innych.

Obydwie maszyny nie wymagają stosowania dedykowanych podłoży, można w nich wykorzystywać szeroką gamę papierów powlekanych i niepowlekanych dostępnych na rynku – podkreśla Andrzej Kałuziński. – Z kolei zastosowanie tonerów polimeryzowanych pozwala osiągnąć wydruki nieustępujące pod względem jakości i wyglądu offsetowi. Co równie ważne, technologia Océ Copy Press eliminuje konieczność korzystania z wysokich temperatur przy utrwalaniu obrazu. M.in. te parametry zdecydowały o tym, że po przeanalizowaniu oferty rynkowej zdecydowaliśmy się na zakup rozwiązań firmy Océ. Mamy nadzieję, że inwestycja ta przyczyni się do dalszego rozwoju Drukarni Archidiecezjalnej i zapewni jeszcze większą kompleksowość oferowanych przez nas usług poligraficznych.

Dodatkowe informacje na temat firmy Océ: www.oce.com.pl

Opracowanie merytoryczne informacji: PAI