Do 15 listopada została przedłużona niezwykła wystawa "Sztuka introligatorstwa - nowe techniki, nowe idee".

2009-11-04

Jak piękna i niepowtarzalna może być książka artystyczna? Jak niezwykle różnorodnie mogą być oprawione te same tytuły? Czy zatem inwencja artystyczna może mieć granice? Jak wyglądają kosmiczne oprawy Dzieł zebranych St. Lema, gdzie każdy z 34 tomów jest inny, nawiązując projektem oprawy do treści.
Dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza
Janusz Odrowąż – Pieniążek
Wydawnictwo Artystyczne Kurtiak i Ley
Urszula Kurtiak i Edward Ley
mają zaszczyt zaprosić na wystawę:

Sztuka introligatorstwa - nowe techniki, nowe idee

w siedzibie Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie
Można to zobaczyć na niezwykłej pierwszej wystawie: „Sztuka introligatorstwa – nowe techniki, nowe idee”.
Znajdują się na niej książki i oprawy artystyczne Wydawnictwa Artystycznego Kurtiak i Ley. Większość pochodzi z kolekcji prywatnych.Ideą wystawy jest pokazanie introligatorstwa artystycznego jako jednej z współczesnych dziedzin sztuk plastycznych. Współczesne introligatorstwo artystyczne znajduje dla siebie nowe środki wyrazu i operuje nowoczesnym wzornictwem.Po raz pierwszy pokazanych zostanie wiele autorskich technik zdobienia opraw.
Wystawa będzie otwarta do 15 listopada 2009 r , ponieważ z powodu dużego zainteresowania udało się przedłużyć termin aż o 2 tygodnie, w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie Rynek Starego Miasta 20.Organizatorzy wystawy:
Dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza Janusz Odrowąż-Pieniążek
oraz Urszula Kurtiak i Edward Ley

Na jubileuszowej wystawie znalazły się wydawnictwa i oprawy artystyczne Urszuli Kurtiak i Edwarda Leya, będące efektem nowego myślenia o książce artystycznej i sztuce introligatorskiej. Eksponujemy po raz pierwszy w Polsce najbardziej autorskie techniki zdobienia opraw: transferową, typu „collage”, warstwową, typu „jeziora”, fakturową i jubilerską. Po raz pierwszy także można zobaczyć unikatowe egzemplarze zdobione skórą koronkową, wieloma rodzajami intarsji, „okienkowe”, reliefowe, oprawę w akryl i inne.Oprawy z pracowni Kurtiak i Ley stanowią plastyczną interpretację utworu poprzez bezpośrednie nawiązanie do treści książki lub aluzję historyczną, zapewniając w ten sposób jednorodność stylistyczną, co jest niezbędne dla każdego dzieła sztuki.

Książka artystyczna, będąc przedmiotem z pogranicza poligrafii i sztuk plastycznych, jest jednocześnie płaszczyzną przenikania się różnych kultur, tradycji i dziedzin sztuki. Tak więc książka bibliofilska wzbogacona o element interpretacji literackiej, będąc unikalnym przedmiotem rękodzieła artystycznego, jest nie tylko świetną lekturą ale i cieszącym oko obiektem kolekcjonerskiej pasji.Wydawnictwo Artystyczne Urszuli Kurtiak i Edwarda Ley powstało w Koszalinie w 1989 roku.Po wydaniu pierwszych pachnących tomików poezji Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej „Królowa burz wiosennych” iHaliny Poświatowskiej „Ogień zielonych księżyców” szybko zyskało uznanie miłośników książek.

Zapomniany już druk typograficzny na papierze czerpanym i ręczna oprawalimitowanych edycji w jedwab, skórę i inne materiały szlachetne nadały książkom kolekcjonerskiego powabu. Po długich studiach nad historią książki i zwiedzeniu licznych muzeów poświęconych Antykowi ukazał się słynny poradnik pięknościOwidiusza” O kosmetyce twarzy pań” w formie zwoju na papirusie egipskim, który kupowały biblioteki z wielu krajów. Jego wersja na papierze ręcznie czerpanym używana jest też jako pomoc naukowa w wielu placówkach oświatowych na świecie.
W ciągu 20 lat w wydawnictwie powstało wiele niezwykłych edycji bibliofilskich w języku angielskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim, arabskim i łacińskim.W ciągu 20 lat w wydawnictwie powstało wiele niezwykłych edycji bibliofilskich w języku angielskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim, arabskim i łacińskim.
Ekskluzywne książki artystyczne z Koszalina znajdują się w wielu bibliotekach publicznych, uniwersyteckich i narodowych na świecie. Znalazły też uznanie Prezydenta RP, Premiera, HP, IBM, HSBC, Polskiej Rady Biznesu, wielu banków, instytucji oraz osób prywatnych. Wręczane jako niezwykłe prezenty dla ważnych gości, podkreślają rangę celebrowanych wydarzeń. Otrzymali je Jan Paweł II, Benedykt XVI, królowie, prezydenci, osoby ze świata dyplomacji, kultury i biznesu.

Wydawnictwo otrzymało wiele nagród m.in.: Najpiękniejsza książka, Złoty medal MTP, Złoty Denar. Ekskluzywne książki były eksponowane w wielu miejscach na świecie.
Powstanie przy Wydawnictwie Kurtiak i Ley w 1995 roku Muzeum Sztuki Książki oraz Szkoły Introligatorstwa Artystycznego, w której Urszula Kurtiak wiedzę zdobytą w Szwajcarii i Francji przekazuje kolejnym adeptom, spowodowało podniesienie poziomu introligatorstwa artystycznego w Polsce do niespotykanego dotąd poziomu. Introligatornia Artystyczna przy Wydawnictwie była miejscem, w którym powstały liczne indywidualne typy praw introligatorskich i w którym pojawiły się oryginalne rozwiązania technologiczne i unikalne metody zdobienia. Nowatorskie oprawy klejnotowe znajdują co raz większe zainteresowanie kolekcjonerów.


fot. Maciej Bociański
kurtiak-ley.pl