Choroby chodzą po ludziach - o raku piersi bez strachu

2010-10-29

15 października Fabryka Inspiracji pokazała się z nieco innej strony. W wydaniu EXTRA. Spotkanie odbyło się w nowym miejscu, miało także nieco inny charakter. Tym razem w centrum uwagi nie byli bezpośrednio zaproszeni goście, a TEMAT który ich połączył. Marzena Chełminiak i Rafał Olejniczak, twórcy niezwykłego albumu „Pierwsi w Polsce” zmierzyli się z trudnym zadaniem rozmowy o temacie, który zazwyczaj pomija się milczeniem. O raku piersi.


O tym, że warto rozmawiać, świadczą same statystyki. Od wielu lat zachorowalność na ten rodzaj nowotworu przybiera na sile. Szacuje się, że co 16 polka zachoruje na raka piersi. Kluczem do skutecznego pokonania choroby jest często zaniedbywana profilaktyka. Piątkowe spotkanie miało dwa wymiary. Pierwszy, ściśle „medyczny” poprowadziła doktor Barbara Radnecka, obalając mity związane z rakiem i zachęcając panie do częstych badań. Drugi wymiar odkryli twórcy wspomnianego albumu.
Nasi goście postanowili przypomnieć opolankom o konieczność dbania o siebie, nie chcieli jednak prawić morałów czy straszyć liczbami. Ich podejście było zupełnie inne. Stworzyli album- „pierwszy” taki album, w którym znane Polki prezentują piękno swoich piersi. Artystyczne zdjęcia Rafała Olejniczaka zdecydowanie przyciągają uwagę. Uzupełniono je o teksty i wywiady Marzeny Chełminiak, dziennikarki Radia Zet, która sama pokonała chorobę.Dla mnie zdjęcie to coś więcej niż obraz rzeczywistości - mówił Rafał Olejniczak - Chcieliśmy zrobić to inaczej. Inność albumu polega na tym, że nie straszy. „Oswaja” raka, pokazuje, że dotyka on nie tylko anonimowe kobiety, które żyją gdzie indziej. Może przytrafić się każdemu. Nie tylko sąsiadce, ale także osobie publicznej i sławnej. Nie tylko znajomej z pracy, ale także i nam.
Odczarowywaliśmy raka - powiedziała Marzena Chełminiak - choroby chodzą po ludziach a lekarze są po to by je leczyć. W tych prostych słowach zachęcała, by przestać traktować ten temat jako wstydliwe tabu. By nie tylko o nim mówić, ale także stawiać mu czoło, regularnie przeprowadzając badania i dbając o siebie na co dzień.
Fabryka EXTRA odbyła się na dwa dni przed Dniem Walki z Rakiem Piersi, by zainspirować wszystkich do nie odkładania zdrowia na później. Rak nie wybiera najbardziej odpowiedniego dla nas momentu by zaatakować. Ale jak podkreślali nasi goście - da się zwalczyć tego drania.Spotkanie poprowadzi: Tomasz Grzyb
Inicjator projektu: Opolgraf S.A.
Organizatorzy: Opolgraf S.A., Klub Suterena, Urząd Miasta Opole
Sponsor: MAP Polska
Partnerzy: Meble Agata, Cafe Radiowa, Kwiaciarnia Zielona Gęś, Wydawnictwo G+J, Klub Amazonek w Opolu
Patronat medialny: Radio Opole, Nowa Trybuna Opolska, TVP Opole, Wydawca, drukarnie.com.pl

Fabryka Inspiracji – cykl niebanalnych spotkań autorskich odbywających się w introligatorni drukarni Opolgraf, która na dwie godziny zamienia się w miejsce dyskusji pomiędzy mieszkańcami Opolszczyzny, a zaproszonym autorem. Industrialny klimat introligatorni, z liniami do oprawy, ze specyficznym zapachem papieru i kleju, z paletami pełnymi bloków książkowych przygotowanych do dalszej obróbki introligatorskiej sprawia, że goście czują się jak we wnętrzu procesu, w którym powstaje finalny produkt – książka. Od 2007 roku z inicjatywy drukarni Opolgraf w Fabryce Inspiracji gościli: Tomasz Raczek, Stanisław Tym, Janusz L. Wiśniewski, Jacek Żakowski, Marek Krajewski, Monika Szwaja, Wojciech Eichelberger, Rafał Ziemkiewicz, Wojciech Kuczok, Joanna Szczepkowska, Andrzej Pilipiuk, Jerzy Stuhr, ojciec Leon Knabit, Tomasz Sekielski i Andrzej Morozowski, Szymon Hołownia, Alosza Awdiejew, Kazimiera Szczuka, Grzegorz Miecugow, Mirosław Hermaszewski, prof. Jerzy Bralczyk i dr Jacek Wasilewski.
Drukarnia OPOLGRAF SA jest jedną z czołowych drukarń dziełowych w Polsce. Produkuje rocznie ok. 8 milionów książek pod 1700 tytułami. W roku 2007, 2008 oraz 2009 otrzymała miano Najlepszej Drukarni Dziełowej w Polsce, uzyskując najwyższe noty wśród wydawców z całej Polski (ranking drukarń dziełowych wg miesięcznika „Wydawca” 2007 oraz „Magazynu Literackiego Książki” 2008,2009). Dynamiczny rozwój drukarni docenił także dziennik Puls Biznesu przyznając jej, już po raz trzeci, Gazele Biznesu 2008. Drukarnia specjalizuje się w druku książek w oprawie miękkiej, twardej oraz zeszytowej, w druku magazynów reklamowych oraz akcydensów.

Od 2010 roku sponsorem cyklu Fabryka Inspiracji jest firma Map Polska – jeden z wiodących dystrybutorów papieru dla poligrafii i biur. Firma od kilkunastu lat dostarcza na polski rynek podłoża do druku. Oferuje serwis poprzez sieć 12 biur lokalnych rozmieszczonych na terenie Polski (Warszawa, Gdańsk, Łódź, Toruń, Poznań, Szczecin, Kraków, Wrocław, Katowice, Rzeszowie, Lublin, Białystok). W strategię firmy wpisana jest działalność charytatywna i sponsoringowa. Map od wielu lat angażuje się w przedsięwzięcia edukacyjne i kulturalne oraz w projekty wyrównywania szans osób niepełnosprawnych.
Partnerem cyklu od bieżącego roku jest salon Meble Agata - firma z polskim kapitałem i o polskich korzeniach. Dzięki swej długoletniej działalności doskonale zna potrzeby i oczekiwania klientów. W ciągu swojej ponad 55-letniej historii AGATA stała się rozpoznawalnym znakiem będącym połączeniem niepowtarzalnego wzornictwa z wysoką jakością.

więcej o projekcie na www.fabryka-inspiracji.pl
Kontakt:
Aneta Kolasińska
tel. (48) 601 939 834
e-mail: biuro@fabryka-inspiracji.pl