Agfa :Amigo w drukarni RR Donnelley.

2007-02-02

Niewymagające wywoływania płyty termiczne Agfa :Amigo, wprowadzone na rynek na początku ubiegłego roku, zdobywają coraz większą popularność wśród polskich firm działających w różnych segmentach branży poligraficznej. Jedną z nich jest drukarnia RR Donnelley, w której krakowskim zakładzie płyty :Amigo są wykorzystywane przy realizacji części zleceń.


Płyty termiczne :Amigo są oparte na technologii :Thermofuse, która została wcześniej zastosowana w bezodczynnikowych płytach :Azura, także bardzo popularnych wśród wielu firm poligraficznych. Wykorzystano w niej tzw. nieablacyjny, fizyczny sposób tworzenia obrazu. Płyta po naświetleniu wymaga jedynie wyczyszczenia nienaświetlonych obszarów niedrukujących za pomocą specjalnego roztworu. Służyć do tego może niemal każda wywoływarka dostępna na rynku. Nowym niewymagającym wywoływania płytom Agfy przyglądaliśmy się od ich premiery rynkowej – przyznaje Piotr Miedziński, zastępca dyrektora ds. CtP w RR Donnelley. – I po kilku miesiącach zamówiliśmy pierwszą partię 3 tysięcy płyt do jednego z naszych krakowskich zakładów. Jednocześnie Agfa zainstalowała u nas wywoływarkę do czyszczenia płyt, która służy – pracując w trybie off-line – jako uzupełnienie jednej z dwóch pełnych linii CtP, pracujących w drukarni.

Płyty :Amigo zaczęły być wykorzystywane do drukowania dwukolorowych prac realizowanych na jednej z kilku maszyn heatsetowych, w które wyposażona jest drukarnia RR Donnelley. Piotr Miedziński twierdzi, że są one znakomitym rozwiązaniem przy niskonakładowej produkcji i coraz krótszym jej harmonogramie narzucanym przez klientów: Obróbka naświetlonej płyty :Amigo trwa 2 do 3 minut, w porównaniu z około 20 minutami w przypadku płyty przechodzącej przez cały proces produkcyjny na funkcjonujących u nas liniach CtP. Dlatego przy potrzebie poprawienia czegokolwiek w realizowanej pracy bądź przy konieczności szybkiej zmiany zlecenia są one nieocenione. Piotr Miedziński wymienia też inne zalety płyt :Amigo: Dzięki wyeliminowaniu tradycyjnego wywoływania poprawiła się jakość i stabilność procesu obróbki płyt. A to oznacza dla nas mniej pracy w przygotowalni, co jest ogromnym plusem. Ważna jest też opinia operatorów maszyn, według których płyty :Amigo zachowują się w druku identycznie jak „klasyczne” płyty CtP, a zatem są w pełni przewidywalne jeśli chodzi o efekt końcowy. Nie bez znaczenia jest również aspekt proekologiczny związany z wykorzystaniem :Amigo.

Ponieważ efekty stosowania płyt :Amigo w RR Donnelley do wykonywania dwukolorowych zleceń drukowanych na maszynach heatsetowych są zadowalające, w drukarni zdecydowano o przeprowadzeniu testów w produkcji pełnokolorowej, zarówno zwojowej jak i arkuszowej. Mówi Piotr Miedziński: Na dzień dzisiejszy stosujemy płyty :Amigo przy specyficznych z naszego punktu widzenia zleceniach, sięgających kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy. Korzystamy z nich także przy spiętrzeniu prac w jednym czasie, gdy zaczyna liczyć się prędkość przygotowania płyty pod konkretne zlecenie. Jednak jakość i elastyczność :Amigo utwierdza nas w przekonaniu, że w przyszłości mogą one znaleźć zastosowanie także w produkcji masowej, wielosettysięcznej, w której RR Donnelley się specjalizuje. Dlatego podjęliśmy decyzję o przeprowadzeniu testów w zakresie realizowanych przez nas druków kolorowych.

Krakowski zakład RR Donnelley jest pionierem w dziedzinie wdrażania płyt :Amigo wśród polskich drukarń heatsetowych. Jest też, jak wynika z informacji polskiego działu Agfa Graphics, pierwszą drukarnią z grupy RR Donnelley, która zdecydowała się na ich zastosowanie w bieżącej produkcji. Mamy zatem do czynienia z podwójną premierą – mówi Andrzej Wasielak, kierownik Regionu Południowego w polskim dziale Agfa Graphics. – I zdajemy sobie sprawę jak duża odpowiedzialność spoczywa na nas jako dostawcy płyt, aby pomóc firmie RR Donnelley w tym zakresie. Nasze płyty sprawdziły się w niskonakładowej produkcji dwukolorowej i mamy głęboką nadzieję, że równie pomyślnie przejdą testy związane z wysokonakładowymi zleceniami drukowanymi w czterech kolorach, a z czasem będą stanowić coraz większy udział w produkcji realizowanej przez wszystkie zlokalizowane w Polsce zakłady RR Donnelley.

RR Donnelley jest największym światowym dostawcą szeroko pojętych usług poligraficznych. Założona przeszło 140 lat temu firma oferuje szeroki zakres usług dotyczących wszystkich aspektów przygotowania materiałów do druku, druku, wykończenia, usług dodatkowych, marketingu bezpośredniego oraz dostawy do klienta. Wśród licznych klientów RR Donnelley są czołowi wydawcy czasopism i materiałów reklamowych, sieci handlowe, firmy z sektora usług finansowych, telekomunikacji i technologii, i wiele innych. W Polsce firma, obecna od 1994 roku, posiada cztery drukarnie: dwie w Krakowie oraz po jednej w Kielcach i Starachowicach.

Dodatkowe informacje na temat produktów firmy Agfa:
Paulina Walawko, Agfa Sp. z o.o.
Al. Jerozolimskie 195A, 02-222 Warszawa
Tel. 0-22 3 111 904
Fax 0-22 3 111 969
Kom. 602 417 580
E-mail: paulina.walawko@agfa.com
http://www.agfa.com.pl
Opracowanie merytoryczne informacji:
PAI