40 lat współpracy Drukarni Narodowej i firmy KBA

2008-10-20

20 września Drukarnia Narodowa oficjalnie obchodziła uroczystości 150-lecia istnienia, którym towarzyszyło poświęcenie nowej siedziby tego zasłużonego – nie tylko dla małopolskiej poligrafii – zakładu. Jednak kończący się rok oznacza dla krakowskiego zakładu jeszcze innego rodzaju „jubileusz”: 40-lecie współpracy z firmą KBA, której pierwsza maszyna drukująca pojawiła się w Drukarni Narodowej w 1968 roku. Jej zwieńczeniem jest niedawna instalacja nowoczesnej, czterokolorowej maszyny KBA Rapida 105 z systemem odwracania arkusza, na której właśnie wydrukowano 30-milionową odbitkę.

Zorganizowane 20 września spotkanie, w którym wzięło udział wielu zaproszonych gości – przedstawicieli władz miejskich, posłów i senatorów, klientów, dostawców pracującego tu sprzętu oraz dziennikarzy mediów branżowych – było nie tylko okazją do świętowania jubileuszu 150-lecia istnienia Drukarni Narodowej, ale też do prezentacji niedawno oddanego do użytku zakładu poligraficznego. Wcześniej, przez wiele lat, drukarnia mieściła się w centrum Krakowa, przy Al. Piłsudskiego. Budowa nowej siedziby była jedną z pierwszych strategicznych decyzji firmy MK Projekt Sp. z o.o., która od 2005 roku jest właścicielem Drukarni Narodowej. Dziś na powierzchni 2500 m2 pracują tu liczne maszyny i urządzenia, wśród których znajdują się także maszyny KBA, firmy związanej z krakowskim zakładem od 40 lat.

Mówi Bartosz Bobowski, prezes Drukarni Narodowej: Nasza współpraca z firmą KBA zasługuje na osobny „jubileusz”. Z archiwalnych informacji Drukarni Narodowej wynika bowiem, że pierwsza maszyna tego niemieckiego producenta pojawiła się pod koniec lat 60 ubiegłego wieku. Przez tych 40 lat do naszego zakładu trafiło w sumie kilkanaście urządzeń KBA: od maszyn typograficznych z ręcznym nakładaniem począwszy, poprzez maszyny rotograwiurowe i starszej generacji maszyny offsetowe (2- i 4-kolorowe), na nowoczesnej, zainstalowanej w ubiegłym roku 4-kolorowej maszynie Rapida 105 skończywszy.


Przy maszynie KBA Rapida 105-4 SW2 stoją od lewej: Marcin Świątczyński, operator maszyny; Bartosz Bobowski, prezes Drukarni Narodowej; Andrzej Wasielak, regionalny szef sprzedaży KBA-Polska

Uruchomiona na początku grudnia 2007 roku maszyna to pełnoformatowa Rapida 105-4 SW2 z systemem odwracania arkusza po drugim zespole oraz systemem odwijania z roli i cięcia na arkusze RS 105, będąca pierwszym tego rodzaju egzemplarzem firmy KBA w Polsce. Przez 10 pierwszych miesięcy pracy wykonano na niej ok. 30 mln odbitek, co zdaniem kierownictwa Drukarni Narodowej jest bardzo dobrym wynikiem: Jesteśmy bardzo zadowoleni z naszej ostatniej inwestycji w sprzęt drukujący KBA. Maszyna Rapida 105 była jednym z kilku czynników, które wpłynęły na bardzo dynamiczny, bo 40-procentowy wzrost sprzedaży Drukarni Narodowej w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Myślę, że ten rezultat mówi sam za siebie – podsumowuje Bartosz Bobowski.


Od grudnia 2007 roku maszyna KBA Rapida 105-4 SW2 zainstalowana w Drukarni Narodowej wydrukowała już 30 mln odbitek

Maszyna Rapida 105 jest wykorzystywana przede wszystkim do drukowania książek, w których produkcji specjalizuje się krakowski zakład, jednak coraz częściej są na niej realizowane także różne zlecenia akcydensowe. Prezes Bobowski nie ukrywa, że ten ostatni segment ma z czasem stanowić coraz większy udział w produkcji realizowanej przez Drukarnię Narodową: Dążymy do większej dywersyfikacji naszego portfela produkcyjnego. W związku z tym, poza inwestycjami w maszyny offsetowe i sprzęt introligatorski, uruchomiliśmy też w ostatnim czasie dwa urządzenia cyfrowe: czarno-białe i kolorowe. Przymierzamy się także do zakupu kolejnej maszyny offsetowej, ale w tym przypadku jest jeszcze za wcześnie, by mówić o konkretach.

Najbliższe plany Drukarni Narodowej, realizowane m.in. dzięki niedawnym inwestycjom sprzętowym, zakładają dalszy wzrost sprzedaży oraz większe zorientowanie firmy na eksport. Mówi Bartosz Bobowski: W ostatnim czasie zrealizowaliśmy pierwsze zamówienia dla klientów zagranicznych. Chcemy, aby już niebawem stanowili oni niemałą część naszych odbiorców. W tym celu m.in. wybieramy się na najważniejsze zagraniczne targi książki. Mamy nadzieję, że – także dzięki nieustannej od 40 lat współpracy z firmą KBA i jej maszynom – już wkrótce jakość książek wykonywanych przez Drukarnię Narodową zostanie dostrzeżona także poza granicami naszego kraju.

Oliver Becker, prezes firmy KBA-Polska, dodaje: Jesteśmy niezwykle dumni z faktu, że tak zasłużony dla całej polskiej poligrafii zakład, jakim jest Drukarnia Narodowa w Krakowie, od kilkudziesięciu lat wybiera maszyny KBA. Wierzymy głęboko, że także zakupiona ostatnio nowoczesna maszyna pełnoformatowa KBA Rapida 105 z systemem odwracania arkusza i systemem cięcia papieru na arkusze będzie przez wiele lat pracować w tej firmie, przynosząc jej wiele satysfakcji i pożytku. Dziękując za ogromne zaufanie do marki KBA chciałbym w imieniu całego koncernu złożyć kierownictwu Drukarni Narodowej serdeczne życzenia z okazji 150-lecia istnienia i zapewnić, że jesteśmy gotowi przez kolejne dekady wspierać krakowski zakład w jego dalszym rozwoju.

Dodatkowe informacje na temat produktów firmy KBA: www.kba-polska.pl

Opracowanie merytoryczne informacji: PAI