4 wieże Duplo w VilPol

2013-10-22

Podwarszawska drukarnia VilPol (Wilków Polski) jako pierwsza w Polsce korzysta z czterech wież zbierających Duplo jako 4 niezależnych urządzeń. Wieże te usprawniają pracę zakładu, dzięki czemu wpływają na wydajność produkcji i cenę proponowanych usług.

Prawie 3 lata temu firma VilPol zakupiła dwie wieże zbierające z wykładaniem - jednoszczękowe oklejarki termiczne DPB-500 Dubinder oraz trzy utrząsarki jonizujące UCOS z firmy Duplo. Korzystając z własnego doświadczenia drukarnia VilPol postanowiła rozszerzyć swój park maszyn o kolejne dwie wieże od Duplo.

Drukarnia VilPol od kilku lat nieco zmienia swoją specyfikę produkcji – mówi Andrzej Chełczyński, członek zarządu firmy VilPol. - Przed laty specjalizowała się w usługach introligatorskich i uszlachetnianiu druków. Następnie – dzięki kolejnym inwestycjom m.in. własnemu studiu DTP, pracowni makiet i wykrojników, bogatemu parkowi maszynowemu (na który składa się pięć arkuszowych pół- i pełnoformatowych maszyn drukujących, w tym 5-kolorowa z lakierem dyspersyjnym w formacie B1) oraz wdrożeniu zaawansowanych technologii - świadczyła kompleksowe usługi poligraficzne. Zaczęła oferować wysoko przetworzone druki i opakowania wykonywane na kartonach, takie jak wielkoformatowe stendy, displeje, niestandardowe hangery, owijki, poprzez wszelkiego rodzaju pudełka, na różnych drukach akcydensowych: ulotkach, broszurach, kalendarzach, folderach itd. skończywszy. Od jakiegoś czasu jednak do tego rodzaju usług doszły kolejne – skierowane głównie do wydawnictw”.

VilPol znalazł sobie bowiem niszę na tym rynku i wykonuje obecnie trudne i nietypowe prace w zakresie produkcji dziełowej. Ze względu na wcześniejszą specjalizację posiada bardzo bogato wyposażony dział introligatorski, w którym pracują automaty do kaszerowania, wykrawania, wklejania okienek, składarko-sklejarki, maszyny do oprawy broszurowej, liczne złamywarki i linie do krojenia. Od kilku lat firma związała się również z Duplo, decydując się na kolejne urządzenia tego producenta.

Wchodząc na rynek wydawniczy VilPol skierował swoją ofertę do wydawnictw edukacyjnych i wykonuje obecnie dla nich szereg prac m.in. wyprawki szkolne tj. zbiory różnorakich materiałów i ćwiczeń dla młodszych dzieci. Są tam materiały o dużym stopniu trudności jeśli chodzi o ich wykonanie. Trzeba je także pozbierać kompletami do teczek. W tym przypadku bardzo pomocnym okazały się urządzenia Duplo.

Na zdjęciu Wiktoria Majewska, członek zarządu VilPol i Fryderyk Wiernicki, Duplo Polska
Na zdjęciu Wiktoria Majewska, członek zarządu VilPol i Fryderyk Wiernicki, Duplo Polska
„Wieże zbierające Duplo doskonale sobie radziły z tym procesem, a nie był on prosty – mówi Andrzej Chełczyński. - Każdy materiał, który ma znaleźć się w teczce jest innego formatu, kształtu, ma inną grubość papieru itd. Dwie wcześniej zakupione wieże Duplo okazały się w tym procesie niezbędne, ale były również pomocne przy wykonywaniu wielu innych prac – między innymi zbieraliśmy na nich nietypowe wrzutki do broszur czy teczek reklamowych, kalendarze i inne. Jednak to wydawnictwa stanowiły coraz większy procent zleceniodawców, którzy kierowali do nas trudne i nietypowe prace. Nakłady rosły, więc zapadła decyzja o zakupie kolejnych wież Duplo, które zwiększyły wydajność naszej firmy i pozwoliły realizować w szybkim tempie zlecane przez wydawców duże nakłady. Obecnie, z wieżami Duplo, wyzwanie rzędu 100 czy 200 tysięcy nakładu, gdzie w każdej pozycji jest 50-60 zebranych kartek, nie stanowi dla nas żadnego problemu. Możemy przyjmować więcej zleceń i realizować je w krótszym czasie. A co najważniejsze – z urządzeniami Duplo czujemy się bezpieczniejsi. Szukaliśmy bowiem maszyn z pełną kontrolą. Owszem, jest na rynku wiele urządzeń, które potrafią zbierać, ale w przypadku produkcji, jaką realizujemy nie może być mowy o błędach. Nie może być kalendarza bez dnia, książki bez kartki czy zestawu ćwiczeń bez choćby jednego zadania. Nie może być również podwójnych arkuszy w tych produktach. Urządzenia Duplo dają nam gwarancję, że wszystko zostanie zebrane prawidłowo i na czas”.

Cieszymy się, że firma VilPol po raz kolejny zdecydowała się na rozwiązanie Duplo – mówi Fryderyk Wiernicki, odpowiedzialny za sprzedaż w firmie Duplo Polska. - Tym bardziej, że jest tu ono wykorzystywane do bardzo trudnych prac. Większość użytkowników wież Duplo zbiera arkusze o jednakowej gramaturze – i tu nie ma żadnego problemu. W tym przypadku mamy do czynienia z zupełnie inną skalą trudności, z którą nasze urządzenia również świetnie sobie radzą. Dzięki temu oraz szeregu równoległym inwestycjom firma VilPol może pozyskiwać coraz więcej zleceń”.

Źródło: Poligraficzna Agencja Informacyjna PrintinPoland.com